Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morze pod naszą szczególną opieką - rusza kolejna odsłona ekologicznej akcji "Mój Bałtyk"

Redakcja
Morze pod naszą szczególną opieką - rusza kolejna odsłona ekologicznej akcji "Mój Bałtyk"
Morze pod naszą szczególną opieką - rusza kolejna odsłona ekologicznej akcji "Mój Bałtyk" Dziennik Bałtycki
Przypadający 22 marca Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego to znakomita okazja, by przypomnieć, jak istotne znaczenie ma morze, nad którym żyjemy, jak wiele nam daje i dlaczego powinniśmy o nie dbać. Od kilku już lat, właśnie w marcu, skupiamy się na tym ekologicznym problemie, proponując udział w projekcie "Mój Bałtyk". Tegoroczna odsłona przyniesie więc kolejną partię wiedzy, dlatego wsłuchamy się wspólnie w głosy ekspertów. Najmłodszych zaprosimy do twórczej aktywności, a wszyscy spotkamy się podczas sprzątania plaż. Nasze działania wzmacnia specjalny serwis, który stworzyliśmy. Zbieramy w nim najważniejsze informacje, by przypominać, że natura jest niezwykle istotną częścią naszego życia.

Wiosenne święto Bałtyku po raz kolejny przypomina nam, że warto bliżej i wspólnie przyglądać się problemom, jakie dotykają ten niezwykły akwen. Dlatego wracamy z naszą coroczną akcją "Mój Bałtyk" - i aż do jesieni - będziemy się skupiać na ważnych ekologicznych zagadnieniach. Wspólnie z partnerami projektu poszukamy odpowiedzi na pytania dotyczące zagrożeń i możliwych rozwiązań, jakie naturze potrzebne są już dziś. Temat jest ważny i naglący, dlatego przyłączcie się, zaproście do aktywności swoich bliskich, także najmłodszych. Mamy dla Was wiele ciekawych propozycji!

Ochrońmy morską przyrodę

Bałtyk to morze młode, niezbyt głębokie, a jego wody są dość słodkie. Na pierwszy rzut oka brzmi dobrze. Musimy jednak wiedzieć, że te cechy sprawiają, iż akwen jest niezwykle wrażliwy na negatywne działanie człowieka. Przypominają o tym naukowcy i organizacje ekologiczne, zachęcając nas do zmiany nawyków i innego spojrzenia na potrzeby natury.

Na liście atrakcji polskie wybrzeże pozostaje w czołówce. Każdego roku zjeżdżają tu tłumy - goście chcą odpocząć, korzystać z morskich kąpieli i słońca. Czy jednak pamiętamy, że skutki naszego działania - także w szerszej perspektywie - bywają katastrofalne? Nadmiernie eksploatujemy Bałtyk właśnie przez turystykę, przez rybołówstwo, żeglugę, energetykę, czy działalność wojskową. Zagraża to naturalnemu środowisku roślin i zwierząt, a przecież wiele z tych organizmów podlega ochronie.

Środowisko morskie jest zanieczyszczane, dlatego tak ogromne znaczenie ma szeroka edukacja ekologiczna. Na co dzień podejmujemy przecież decyzje, dzięki którym możliwe jest ograniczenie zużycia plastiku, oszczędzanie energii i kontrola zużycia wody. Możemy częściej rezygnować z używania chemii i dbać o czystość plaż. Poważniejsze zadania mają firmy - muszą sobie stawiać określone cele i zadania środowiskowe.

Odpowiadając na apel ekspertów, każdego roku zapraszamy Czytelników, by to wyjątkowe morskie sąsiedztwo dobrze poznawać i chronić. Zatem zaproście do wspólnego działania swoich bliskich, angażujcie dzieci. Taka aktywność to samo dobro!

Zapraszamy do naszego nowego serwisu!

"Mój Bałtyk" - co zaplanowaliśmy?

25 marca - 31 maja - Konkurs plastyczny

  • Uczniom proponujemy zaprojektowanie plakatu dotyczącego ochrony Bałtyku. Laureaci najlepszych prac wezmą udział w wielkim finale wiedzy o Morzu Bałtyckim, zorganizowanym w formie teleturnieju.

25 marca - 10 kwietnia - Quiz wiedzy

  • Zaplanowaliśmy konkurs wiedzy o Bałtyku. W naszym serwisie znajdziecie cykl publikacji edukacyjnych dotyczących ochrony środowiska.

18 czerwca - 6 września - Sprzątanie plaży

  • Wspólnie z mieszkańcami Trójmiasta posprzątamy plaże na Stogach i w Orłowie. Akcji będą towarzyszyły lekcje edukacji ekologicznej oraz bezpieczeństwa nad wodą.

22 marca - 31 października - Ekologiczne projekty naszych Partnerów

  • W cyklu publikacji przedstawimy działania firm na rzecz poprawy środowiska, zrównoważonej gospodarki oraz inicjatyw wspierających edukację ekologiczną wśród społeczności lokalnej.

1 czerwca - 31 sierpnia - Rozmowy eksperckie

  • Będziemy rozmawiać z przedstawicielami organizacji, które działają na rzecz ochrony Bałtyku.

13 września - Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

  • Poznamy zwycięzców i wręczymy nagrody. W wywiadach, które przeprowadzimy z młodzieżą, poruszymy temat dotyczący troski o naturalne środowisko.

4 października - Teleturniej

  • Nagrodzeni autorzy prac plastycznych będą mogli się pochwalić - także przed publicznością - swoją wiedzą dotyczącą morza i ochrony jego zasobów.
Mój Bałtyk - 22.03.2024 - Dziennik Bałtycki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki