Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Sasin odpowiada Jarosławowi Wałęsie w sprawie Lotosu

Jacek Klein
Jacek Klein
Gdańsk i Pomorze potencjalnie mogłyby stać się ośrodkiem w ramach Grupy Orlen odpowiedzialnym za rozwój nowej mobilności, projektów związanych z elektromobil- nością oraz paliwami alternatywnymi (np. wodorem).

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych w odpowiedzi na interpelację Jarosława Wałęsy z początku stycznia przekonuje, że w ramach specjalizacji Grupy Lotos można rozważyć stworzenie w Gdańsku klastra technologii wodorowych i czystych technologii energetycznych, uwzględniające dotychczas realizowane projekty, m.in. projekty Pure H2 oraz projekty wodorowe PKN Orlen - przekonuje

Pomorski poseł pytał ministra m.in. o to czy siedziba główna Lotosu zostanie na Pomorzu, ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych i ile osób straci pracę w Grupie Lotos w związku z fuzją z Orlenem, ile zostanie uszczuplone dochody budżetów Gdańska i Pomorza z tytułu podatku CIT?

Minister poinformował, że Orlen deklaruje iż nie ma planów dotyczących zmiany siedziby Lotosu po przejęciu i zasady dystrybucji podatku CIT do lokalnych budżetów pozostaną niezmienione. Do gdańskiego i pomorskiego budżetu trafiać będzie część podatków na takich samych zasadach jak do tej pory.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

- Transakcja nie ma też wpływu na podatek od nieruchomości. Podobnie będzie z redystrybucją do lokalnego samorządu dochodów z PIT pracowników zatrudnionych w spółce - pisze Sasin.

Dodaje, że strategia przejęcia nie jest nakierowana na redukcję zatrudnienia. Jej istotą jest uzyskanie synergii związanych z integracją i optymalizacją funkcjonowania i rozwojem skonsolidowanych podmiotów i ich grup kapitałowych.

PKN Orlen czeka na decyzję Komisji europejskiej w sprawie przejęcia Lotosu. Płocka firma oczekuje jej jeszcze w tej połowie roku, a zamknięcia transakcji chciałby dokonać jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, że w lutym 2018 roku, Orlen podpisał list intencyjny ws. przejęcia Lotosu ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Z kolei w kwietniu 2018 roku w gdańskiej spółce rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację.

Planowana transakcja wzbudza ogromny niepokój wśród pomorskich samorządów oraz środowiska biznesowego, które obawia się marginalizacji gospodarczej regionu. Te obawy spotęgował fakt iż Orlen zabiega także o przejęcie drugiej największej firmy na Pomorzu - Energi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki