MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie kąpielisko strzeżone przy molo w Sopocie już czynne. W tym roku wydłużone dyżury ratowników, jest też czyściej

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 12 lat
Strzeżone kąpielisko miejskie w Sopocie zostało otwarte 15 czerwca, będzie czynne do połowy września. Nowością w tym sezonie są dłuższe dyżury ratowników, którzy na tym kąpielisku pozostaną do godziny 19:30. W tym roku służbom miejskim lepiej też udaje się oczyścić plażę i wodę ze szczególnie chętnie odkładających się w tym miejscu glonów i śmieci. Pogoda na razie jest zmienna, jednak już w weekend zapowiadane są upały. Pozostałe sopockie kąpieliska zostaną otwarte 1 lipca i będą czynne przez całe wakacje. Dozór na nich będzie się kończyć 2 godziny wcześniej. Latem nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie 60 ratowników.

Bez specjalnej osobnej inauguracji, zapewne z powodu ryzyka marnej pogody, w weekend ruszyło w Sopocie miejskie kąpielisko strzeżone przy wejściu nr 23 koło mola, po jego prawej stronie. Będzie czynne do 15. września, w godzinach od 9:30 – 19:30. Podobnie, jak w ubiegłych latach, plaża w tym miejscu przystosowana jest do odwiedzin osób z niepełnosprawnościami i innych osób o szczególnych potrzebach.

Na kąpielisku jest szeroka kładka prowadząca w głąb plaży, toaleta i przebieralnie, opłukiwacze z wygodnym dojazdem, a także specjalna amfibia umożliwiająca kąpiel osobom z niepełnosprawnościami. Pracownicy kąpieliska są też przygotowani do pomocy osobom o szczególnych potrzebach.

Na razie pogoda plażowiczów nie rozpieszcza, czasem szybko trzeba się ewakuować z plaży. Jednak już w nadchodzący weekend zapowiadane są upały a nawet ryzykowna aura nie zraża pierwszych amatorów kąpieli słonecznych i morskich.

Podczas wakacji szkolnych – 7 kąpielisk strzeżonych w Sopocie

Pozostałe sopockie kąpieliska będą czynne od 1. lipca do 31. sierpnia, z dyżurami ratowników w godzinach 9:30 – 17:30. W rozpoczynającym się sezonie w Sopocie będzie do dyspozycji mieszkańców i turystów 7 strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 m linii brzegowej. Cztery z nich usytuowane będą po stronie północnej molo, trzy – po stronie południowej. Strzeżone odcinki plaż nie tworzą linii ciągłej, zostały wytyczone na najchętniej odwiedzanych fragmentach plaż. Ratownicy Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego obserwujący plaże z siedmiu wież mają możliwość obserwacji także fragmentów niestrzeżonych. Te obszary są również nadzorowane przez patrole ratowników grupy interwencyjnej.

Plaże i woda w Sopocie strzeżone, ratownicy dobrze wyposażeni

Na sopockich kąpieliskach codziennie dyżurować będzie 30 ratowników; na plażach, w grupie interwencyjnej, a także w centrum koordynacji. Biorąc pod uwagę godziny dyżurów i system zmianowy, przez cały sezon będzie to ok. 60 osób. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo na całym odcinku wybrzeża w granicach Sopotu, liczącym około 4 km. Ratownicy Sopockiego WOPR mają do dyspozycji quady z przyczepką do transportowania osób poszkodowanych, motorówki i łódź kabinową, skutery wodne, a także drony z kamerami termowizyjnymi do poszukiwania osób w wodzie, defibrylatory AED i inny sprzęt niezbędny do udzielania pomocy medycznej.

Od 1. lipca 2023 do 31. sierpnia, codziennie w godzinach 8:00 – 20:00 dyżurować będzie także grupa interwencyjna Sopockiego WOPR, złożona z 4 ratowników wyposażonych w quad z przyczepką, łódź typu rib i niezbędny sprzęt medyczny. Od 15. do 30. czerwca 2023 oraz 1. – 15. września, w weekendy i święta w godzinach 8:00 – 20:00 będzie to 2 ratowników wyposażonych jak wyżej. Ponadto w siedzibie Sopockiego WOPR znajduje się punkt pomocy przedmedycznej, a nocą utrzymywany będzie dyżur ratownika.

Dzieci na sopockiej plaży nie zgubią się dzięki bezpłatnym opaskom

Osoby wybierające się na plaże z dziećmi mogą zdobyć specjalne opaski, które pomogą w szybkim odnalezieniu rodziców lub opiekunów dzieci zagubionych na plaży. Każda wyposażona jest w pamięć, w której rodzic może zapisać swój numer telefonu. Jeśli maluch posiadający taką opaskę zagubi się, każdy, kto go spotka będzie miał możliwość dodzwonienia się do jego rodziców lub opiekunów uzyskując ich numer po przyłożeniu swojego telefonu do opaski dziecka. Opaski są bezpłatne i można je odebrać w punktach informacji turystycznej i u ratowników Sopockiego WOPR. Trafiły także do niektórych hoteli i restauracji nadmorskich.

Sprzątanie sopockich plaż, płycizna przy molo nadal jest problemem

Sprzątanie sopockiej plaży od 1 maja do 30 września odbywa się codziennie. Sprzątanie mechaniczne prowadzone jest do godziny 9:00, sprzątanie ręczne od godziny 9.00 do godziny 20.00. Codziennie też kontrolowana jest czystość, kontrolę prowadzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Szczególnie trudne jest utrzymanie czystości wody i brzegu właśnie przy otwartym miejskim kąpielisku, między nim i molem. Po budowie mariny na końcu pomostu zaburzony prąd morski tworzy tu płyciznę, na której odkładają się gnijące glony i nieczystości niesione przez wodę. Widać jednak, że miejskim służbom udaje się na razie kontrolować sytuację.

Glony sprzątane są mechanicznie, przez ciągnik z broną z sitem – codziennie od godziny 6:00 do 9:00 (po tej godzinie sprzęt nie może wjeżdżać na plażę, dlatego następne wybieranie glonów następuje od rana kolejnego dnia). Sopocki MOSiR zbiera glony z plaż miejskich przy wejściach 7 do 9, 11 do 13, 17 do 19, od hotelu Sheraton do molo, od molo do wejścia 24, od 25 do 31/32, od 35 do 45. Natomiast o sprzątanie plaż dzierżawionych dbają dzierżawcy. Roczny koszt sprzątania plaż miejskich (obsługa MOSiR) to 731 824 zł.

Z psem na sopocką plażę na granicach z Gdańskiem i Gdynią

Na sopockie plaże można wybrać się z psem, ale tylko w określonych miejscach. Plaże dla psów są usytuowane przy granicach z Gdynią i Gdańskiem, przy wejściach na plaże nr 1 i 2 oraz od nr 43 do 45. Pies na plaży powinien być na smyczy i w kagańcu. Należy też pamiętać, że właściciel czworonoga ma obowiązek po nim posprzątać.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki