Mieczysław Michalski - na szlaku już od wieku

  Mieczysław Michalski - na szlaku już od wieku

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przeszedł pieszo pół Polski, wychował kilka pokoleń przewodników, miłością do ziemi pomorskiej zaraził tysiące turystów - Mieczysław Michalski, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Stulatek.
  Starszy pan, który czyta bez okularów, jak sam mówi, każdy najmniejszy nawet druk. - Choć wtedy muszę lekko mrużyć jedno oko - żartuje i... demonstruje to.

  Uwielbia muzykę Chopina, a energii, poczucia humoru i dystansu do samego siebie może mu pozazdrościć niejeden pięćdziesięcio- latek. Ba! Nawet i sporo młodsi panowie.

  Razem z działaczami PTTK, przewodnikami, dziećmi, wnukami i prawnukiem oraz przyjaciółmi w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska świętował wczoraj swoje setne urodziny. Pytany o to, gdzie tkwi sekret tego, że pomimo imponującego wieku jest w tak dobrej formie, odpowiada bez zastanowienia.

  - Chodzi o ekonomikę sił, o to, by wiedzieć, na ile można sobie pozwolić oraz żyć w zgodzie z przyrodą - mówi jubilat.


  Jego przygoda z przewodnictwem zaczęła się po tym, jak w gazecie wyczytał anons, zapraszający mieszkańców Gdańska, aby złożyli hołd ofiarom Piaśnicy.

  - Zgodnie z ogłoszeniem mieliśmy się spotkać przy autobusie - wspomina. - Byłem pierwszy...
  I już pozostał. Dziś jego ulubionym miejscem na Pomorzu jest Frombork. - Z Muzeum Mikołaja Kopernika - dodaje z uśmiechem. A on sam pozostaje autorytetem dla swoich młodszych kolegów po fachu.

  - Otwarty, życzliwy, człowiek o wielkiej wiedzy i służący pomocą, nasz przyjaciel - mówi Stanisław Sikora, prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku.

  Stanisław Michalski urodził się 2 lipca 1908 r. w Warszawie. Z zawodu jet technikiem mechanikiem. W 1945 r. trafił do Gdańska. Przewodnikiem turystycznym po Trójmieście i województwie pomorskim jest [tak, jest!, bo nadal bierze czynny udział w szkoleniach i wycieczkach, organizowanych przez Koło Przewodników Miejskich i Terenowych w Gdańsku] od 43 lat. Jako działacz gdańskiego koła pełnił m.in. funkcje członka zarządu koła, członka Komisji Rewizyjnej Koła Przewodników i Oddziału Gdańskiego PTTK, a także przez wiele lat Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK. Ma sześć tzw. uprawnień terenowych, to m.in. Warszawa oraz dawne województwo olsztyńskie. Jest też autorem licznych publikacji, m.in. o Kanale Elbląskim. W 1991 r. ukazała się jego książka "Imię, Hagiografia, Atrybut". Za swoją działalność został uhonorowany odznaczeniami - Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Honorową Odznaką PTTK oraz Za Zasługi dla Turystyki.

  - Michalski nawiązuje do Mamuszki i przeszłości, ale jednocześnie sam kreuje rzeczywistość - podkreśla Lech Drożdżyński, prezes Zarządu Głównego PTTK. - To wielki orędownik ziemi gdańskiej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo