Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miasto ujawniło koszty przygotowania ściany pod mural z wizerunkiem Pawła Adamowicza. Radni PiS: mamy w tej sprawie coraz więcej wątpliwości

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemyslaw Swiderski
107 856 zł – to koszt docieplenia oraz przygotowania ściany szczytowej budynku przy ul. Mniszki w Gdańsku pod mural z wizerunkiem Pawła Adamowicza. Kwotę wydaną na ten cel przez miasto opublikował na swoim facebookowym profilu gdański bloger Janusz Ch.

Ścienny obraz z podobizną Pawła Adamowicza, o wymiarach 8 na 15 m, wykonano techniką malarską na szczytowej ścianie kamienicy sąsiadującej z domem, w którym wychowywał się prezydent Gdańska, przy ulicy Mniszki 5/6. Tuż po odsłonięciu, 29 czerwca br., pod budynkiem odbyła się uroczystość wręczenia Gdańskich Nagród Równości.

- Dziękuje wszystkim, którzy dołożyli starań, żeby ten mural powstał. Dziś cieszmy się tym, że umiemy wcielać w życie idee, do których dążył Paweł Adamowicz – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Krytycznie do inicjatywy odnieśli się gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Kilka dni po odsłonięciu dzieła, zorganizowali konferencję prasową przy ul. Mniszki, podczas której przypominali, że budynek jest własnością miasta i od lat nie był remontowany, podobnie, jak znajdujące się w nim lokale.

- Zorganizowaliśmy konferencję, by pokazać pewien kontrast w Gdańsku. Tyle się mówi tutaj o równości, ale niestety mamy do czynienia z równymi i równiejszymi mieszkańcami Gdańska - mówił Przemysław Majewski z PiS.

W podobnym tonie komentował działania miasta gdański bloger o pseudonimie Janusz Ch. Dodatkowo, 14 lipca br. opublikował na Facebooku otrzymaną z magistratu odpowiedź, w sprawie kosztów poniesionych przez samorząd, przed wykonaniem muralu. Jak wynika z odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, wykonanie docieplenia oraz wyprawy elewacyjnej z naprawą ściany szczytowej kosztowało 107 856,40 zł. Informację opatrzył następującym wpisem:

„Drodzy gdańszczanie, drogie gdańszczanki, którzy żyjecie w nieocieplonych komunałkach – zorganizujcie sobie artystę, który namaluje Wam coś na ścianie, miasto ociepli Wam mieszkania! Warto dodać, że to jedyna ocieplona ściana - pozostałe trzy są nienaruszone. Drugą ścianę szczytową miasto chce wyremontować do jesieni 2022, resztę - nie wiadomo kiedy”.

Miasto ujawniło koszty przygotowania ściany pod mural z wizerunkiem Pawła Adamowicza. Radni PiS: mamy w tej sprawie coraz więcej wątpliwości

- Wraz z radnym Przemysławem Majewskim mówimy od dawna: remonty zlecane przez miasto mają charakter fasadowy i są przepłacone - mówi radny Andrzej Skiba z PiS. - Zapewniano nas, że mural ku pamięci Pawła Adamowicza zostanie wykonany za darmo. Następnie z kasy miejskiej poszło 30 tysięcy zł na „imprezkę” i nagrody przy odsłonięciu tego projektu. Dzisiaj dowiadujemy się o kolejnych ponad 100 tysiącach złotych wydanych na odnowienie tylko jednej ze ścian budynku – tej z muralem. Dla porównania: wyremontowanie jednego mieszkania to ok. 50 tys. zł, a w tej kamienicy mieszkańcy nie mają nawet własnych łazienek i nie pamiętają, by kiedykolwiek był tam przeprowadzony remont. Mamy coraz więcej wątpliwości co do całego przedsięwzięcia i będziemy monitorować sprawę.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy także przedstawicieli koalicji w gdańskiej radzie miasta.

- Mural jest odpowiednim sposobem upamiętnienia pana prezydenta Pawła Adamowicza – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta z KO. - Jeżeli radnym PiS-u wydaje się, że nie powinniśmy docieplać ściany budynku, to niech powiedzą to mieszkańcom. Przypominam, że w czerwcu br., jeszcze przed odsłonięciem muralu, rada miasta zdecydowała o przekazaniu do Gdańskich Nieruchomości 1 mln zł, za które wykonany zostanie remont tej kamienicy, łącznie z wymianą pieców węglowych oraz termomodernizacją. Odnoszę wrażenie, że nie wszyscy mają tego świadomość.

- To zwyczajny populizm - mówi Łukasz Bejm z Koalicji Obywatelskiej. - Murale to współczesne dzieła sztuki i w tym kontekście kwota 108 tys. zł, nie jest wysoka. Wykonanie muralu uważam za świetny pomysł uczczenia Pawła Adamowicza oraz kultywowania tej sztuki, z której Gdańsk słynie, chociażby za sprawą prac na Zaspie. Kwota 108 tys. zł przy 70 mln zł przepuszczonych przez formację radnych PiS na "kopertowe wybory" to jest kropla w morzu.

Znane osoby na muralach w Trójmieście! Jarosław Kaczyński, P...

Murale w Gdańsku. Znasz je wszystkie? Zaspa zachwyca koloram...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki