Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miastko chce zmiany granic pow. bytowskiego. Będzie referendum?

Mateusz Węsierski
Mariusza Łuczyk i Radosław Wójtowicz - miasteccy "rozłamowcy"
Mariusza Łuczyk i Radosław Wójtowicz - miasteccy "rozłamowcy" Archiwum
Powiat bytowski jest zagrożony rozpadem z powodu "niepodległościowych" aspiracji niektórych mieszkańców gminy Miastko. Dwie różne grupy dążą do zorganizowania referendum ws. odłączenia tego samorządu od powiatu bytowskiego.

Wskazywane kierunki są różne. Najczęściej wymienia się przyłączenie do sąsiedniego powiatu słupskiego albo utworzenie odrębnego powiatu miasteckiego. To urzeczywistnianie wieloletnich opinii pojawiających się na lokalnym forum internetowym miastko.naszemiasto.pl. Nie wszyscy w powodzenie referendum wierzą.

Pierwsi rozłamowcy to grupa miejscowych polityków Prawa i Sprawiedliwości, skupiona wokół radnego powiatowego Mariusza Łuczyka.
- Dyskutowaliśmy na temat referendum, powołując zespół, który ma rozważyć taką inicjatywę - informuje Mariusz Łuczyk, szef partii PiS w gminie Miastko.

Niezwiązany z tą grupą, ale występujący z identyczną inicjatywą, jest Radosław Wójtowicz, były redaktor naczelny nieistniejącego "Tygodnika Krainy Miasteckiej". On ograniczył się do rozesłania listu, w którym nawołuje rządzących gminą Miastko do rozpoczęcia procedury referendalnej.

Minął kolejny rok od czasu, gdy ziemia miastecka została wcielona do pow. bytowskiego. Jest to następny rok degradacji naszej społeczności przez władze bytowskie

- Minął kolejny rok od czasu gdy ziemia miastecka została wcielona do powiatu bytowskiego. Jest to kolejny rok degradacji naszej społeczności przez władze bytowskie - pisze Radosław Wójtowicz.

Tu przytacza przykłady. Jego zdaniem, gmina Miastko powinna odłączyć się z powodu "manipulacji związanych z oświatą ponadgimnazjalną", "kolejnych prób okrajania szpitalnych oddziałów w Miastku" czy "inwestycji ponadgminnych ukierunkowanych na Bytów".

Wójtowicz chce, by Rada Miejska z własnej inicjatywy zapoczątkowała proces referendum. Żąda, by poszczególni radni wypowiedzieli się w tej sprawie.

Czytaj również: Dwie inicjatywy referendalne w Miastku. Dążą do odłączenia samorządu od powiatu bytowskiego

Szef miasteckiej rady ostrożnie podchodzi do tematu.
- Jak inicjatorzy spełnią wszystkie procedury, to Rada Miejska zajmie się tym wnioskiem. Należy zaznaczyć, że głos decydujący ma Rada Ministrów. Śmiem wątpić, że obecna władza poprze inicjatywę partii PiS, a z kolei Radosław Wójtowicz już raz próbował robić referendum, ale nic z tego nie wyszło - przypomina Tomasz Borowski, przewodniczący Rady Miejskiej. - Osobiście nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie. Poczekam na oficjalny wniosek grupy inicjatywnej - dodaje.

Starosta Jacek Żmuda-Trzebiatowski ze zdziwieniem wysłuchał naszych informacji.
- Czekam na konkretne argumenty, bo te przedstawione przez pana Wójtowicza są nietrafione. Inwestycje w Miastku prowadzimy, czego przykładem jest głośna ostatnio modernizacja drogi do Wołczy Wielkiej. W szpitalu też żadne cięcia w najbliższym czasie nie są planowane, a restrukturyzacji szkół trzeba było dokonać z powodu niżu demograficznego - komentuje starosta.

Jak zorganizować referendum?

Zorganizowanie referendum dotyczącego dokonania zmian administracyjnych nie jest proste. Procedurę wyjaśnia Krystyna Stanisławska, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku:

1. W pierwszej kolejności należy powiadomić burmistrza o zamiarze wystąpienia z taką inicjatywą.
2. Musi powstać grupa inicjatywna składająca się z przynajmniej pięciu obywateli.
3. Burmistrz potwierdza na piśmie otrzymanie tego zawiadomienia. Data jego otrzymania jest ważna, bo liczy się termin do zbierania podpisów.
4. Inicjatorzy muszą zebrać 10 proc. podpisów mieszkańców uprawnionych do głosowania.
5. Jeśli uda się im tego dokonać, to składają wniosek na ręce burmistrza, który bezzwłocznie przedkłada go radzie.
6. Rada Miejska weryfikuje go, powołując spośród siebie odpowiedni zespół. Przedstawiciel grupy inicjatywnej może być obecny podczas weryfikowania tego wniosku . - W dalszej kolejności Rada Miejska popiera lub nie popiera tej inicjatywy.
7. Jeśli już do referendum dojdzie, dokonanie zmian w granicach administracyjnych nie jest pewne. Powiaty zostały utworzone na szczeblu Rady Ministrów i to tam muszą zapaść wiążące decyzje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki