Metropolitalne Debaty w Olivii. Jakość życia na Pomorzu to temat 4 odsłony spotkań w Olivia Business Centre!

Jarosław Zalesiński
Tematem kolejnej, czwartej już debaty metropolitalnej „Dziennika Bałtyckiego”, przygotowywanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Olivia Business Centre, będzie jakość życia na Pomorzu. Zapraszamy na relację na żywo!

METROPOLITALNE DEBATY W OLIVII - ZOBACZ RELACJĘ WIDEO:

Karolina Misztal

Jak żyje się Pomorzanom? Całkiem dobrze. Do takiego wniosku można dojść po lekturze raportu „Warunki i jakość życia w województwie pomorskim”, zbierającego dane z badań społecznych, prowadzonych na Pomorzu pomiędzy 2000 a 2015 r. Raport mówi też jednak o tym, co pozostało do zrobienia, aby żyło nam się jeszcze lepiej.

Wiadomo, że na nasze życiowe samopoczucie mocno wpływa stan portfela. A poziom dochodów gospodarstw domowych na Pomorzu lokuje nas wysoko w statystykach ogólnopolskich. W 2014 r. województwo pomorskie było w tym rankingu trzecie, po Mazowszu i Śląsku, należało do grupy pięciu regionów sytuujących się ponad ogólnopolską średnią.

Z badań socjologicznych wynika, że Pomorzanie są na ogół zadowoleni z oferowanej im jakości życia w regionie

Co oczywiście cieszy, choć od razu domaga się jednego zastrzeżenia: różnice poziomu życia pomiędzy metropolitalnym „rdzeniem”, czyli Trójmiastem, a resztą regionu, są wciąż znaczne. Nadal też znajdujemy się powyżej średniej krajowej w statystykach ilustrujących liczebność grup społecznych, doświadczających ubóstwa.

Pieniądze to jednak oczywiście nie wszystko. Na jakość życia wpływa też możliwość zdobycia atrakcyjnej pracy, dostęp do usług edukacyjnych czy zdrowotnych (w tej akurat dziedzinie jest nadal wiele do zrobienia: wedle statystyk GUS Pomorze jest trzecim, po Mazowszu i Dolnym Śląsku, regionem, w którym najdłużej czeka się w kolejkach do usług medycznych).

„Metropolia - jak może służyć jakości życia na Pomorzu” - to hasło czwartej debaty metropolitalnej, organizowanej przez redakcję „Dziennika Bałtyckiego” wspólnie z Olivia Business Centre i Stowarzyszeniem Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dyskusja odbędzie się we wtorek, 26 czerwca w siedzibie Olivia Business Centre w Gdańsku Oliwie, z udziałem samorządowców i ekspertów. Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>>

Spotkanie będzie można śledzić na żywo na profilu FB „Dziennika Bałtyckiego”. Streszczenie najistotniejszych wątków dyskusji ukaże się 27 czerwca na łamach „Dziennika Bałtyckiego”.

Paneliści:

Jarosław Sellin – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

Paweł Orłowski – członek Zarządu Województwa Pomorskiego

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński – socjolog

Hanna Pruchniewska – burmistrz Pucka

Jolanta Rożyńska – dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie