20 listopada minister edukacji przedstawił propozycje wymagań egzaminacyjnych na przyszłorocznej maturze oraz egzaminie ósmoklasisty. Z powodu pandemii resort zamierza okroić je nawet o 30 proc. Do końca tego tygodnia (27.11.) zmiany będą konsultowane ze środowiskiem nauczycieli.
Czytaj także
Wkrótce uczniowie będą wiedzieć co mają powtarzać
- Czasu jest niewiele, ale sytuacja wymaga szybkiego działania – podkreśla Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty. - Już od września nad wymaganiami pracowały zespołu eksperckie i to, co udało im się wypracować, będzie teraz konsultowane przez środowisko szkolne.
W poniedziałek 23.11 w siedzibie Pomorskiego Kuratora Oświaty odbyła się konferencja, podczas której doprecyzowano informacje przekazane przez ministra Przemysława Czarnka. Małgorzata Bielang zachęcała pomorskich nauczycieli do udziału w konsultacjach oraz zgłaszania uwag poprzez stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej.
SPRAWDŹ HARMONOGRAMY EGZAMINÓW:
- Zmiany dotyczyć będą zarówno wymagań, jak i arkuszy. Arkusze mają być gotowe do marca, a więc na dwa miesiące przed egzaminami. Będą również przygotowane do egzaminów próbnych, które także zostaną przeprowadzone. To, że dzisiaj wiemy o zmieniających się w wymaganiach, jest bardzo istotne, bo daje, zarówno nauczycielom, jak i uczniom, wskazówki jaki materiał będą musieli powtórzyć. Przypominam również, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju, dzięki czemu uczniowie będą mieć więcej czasu na przygotowanie – mówiła pomorska kurator oświaty.
Czytaj także
Dodała, że z przyszłorocznych egzaminów zniknie ta część materiału, która nie jest niezbędna na dalszych etapach kształcenia.
Pojedyncze sygnały o problemach
Małgorzata Bielang przekazała również, że na tę chwilę do pomorskiego kuratorium nie docierają sygnały o problemach z przygotowywaniem uczniów.
- W marcu dyrektorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Jednak dzięki doskonaleniu kształcenia na odległość, obecnie przebiega ono zdecydowanie lepiej, m.in. dzięki opracowaniu niezbędnych procedur w wakacje. Nie mamy żadnych mamy sygnałów, by któryś uczniów pozostawał poza systemem nauczania zdalnego. Dochodzą do nas pojedyncze sygnały o problemach dotyczących np. trudności w korzystaniu z internetu, na co reagujemy na bieżąco. Częściej zdarzają się kłopoty z kształceniem najmłodszych. Tu chciałabym podziękować rodzicom za ich ogromne zaangażowanie w edukowanie na odległość.
Czytaj także
Przy okazji kurator przypomniała, w jaki sposób nauczyciele mogą uzyskać wsparcie pieniężne w zakupie sprzętów czy dostępu do internetu, z programu „500+”.
- Nauczyciel składa jednostronicowy wniosek u swojego dyrektora, następnie wniosek zostaje przekazany organowi prowadzącemu. Wsparcie jest przeznaczone dla nauczycieli pracujących w szkołach samorządowych, jak i pozostałych. Nauczyciele mogą wnioskować o rozliczenie już od 1 września do 7 grudnia. Zaznaczam, że od 20 listopada do wniosku powinni załączyć imienny dowód zakupu. Może to dotyczyć monitorów, drukarek, skanerów, myszek i innych akcesoriów niezbędnych do prowadzenia zdalnych lekcji.
Matura 2021 z biologii. Co będzie na egzaminie z biologii? N...
Matura 2021 z chemii. Co będzie na egzaminie z chemii? Nowe ...
Poseł PiS rzecznikiem praw obywatelskich?