Co trzeba wiedzieć o maturze 2021? Oto najważniejsze informacje: zmiany, harmonogram, daty, dokumenty, przebieg. Poradnik maturzysty 2021

Wojciech Małecki, oprac. mk
Matura 2021 odbędzie się w terminie 5-20.05.2021 r. Na zdjęciu matura 2020 Robert Wozniak
Matura 2021 odbędzie się w dniach 4-20.05.2021. Od tego, jak ją zdadzą uczniowie, zależy ich dalsza ścieżka kształcenia i kariery. Do majowych egzaminów maturalnych zostało zaledwie kilka miesięcy, a już jesienią w większości szkół odbędą się matury próbne. Co trzeba wiedzieć o maturze 2021? Jakie są najważniejsze informacje, które powinien poznać każdy maturzysta? Przedstawiamy: harmonogram matur, ważne daty, wymagane dokumenty, procedury, organizację egzaminów, co wolno, czego nie wolno na maturze, kiedy można unieważnić maturę - wszystko, co trzeba wiedzieć o egzaminie dojrzałości. UWAGA! W listopadzie MEN wprowadziło zmiany w zasadach zdawania matury w 2021 r.

W związku z epidemią koronawirusa i koniecznością przejścia maturzystów na zdalne nauczanie, minister edukacji Przemysław Czarnek wprowadził zmiany w zasadach przeprowadzania matury w 2021 r. Jakie?

1) w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym

 • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut)

2) w przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym:

 • zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego

MATURA 2021 - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Już od piętnastu lat egzamin maturalny jest egzaminem zewnętrznym. To znaczy, że jest przygotowywany i oceniany poza szkołą. Wszyscy zdający otrzymują takie same zadania, a odpowiedzi oceniane są według jednej reguły (porównywalnie).

SPRAWDŹ TERMINY EGZAMINÓW MATURALNYCH - HARMONOGRAM:

Dzięki temu, że egzamin maturalny jest uczciwy, rzetelny i wiarygodny, w ustawie o szkolnictwie wyższym zapisano, że decyduje on o przyjęciu na studia wyższe.

Uczelnie formułują wymagania wobec kandydatów. W wymaganiach zapisane są przedmioty maturalne, z których wynik uwzględniany jest w procedurze rekrutacyjnej. Im spełnienie oczekiwań (wymagań) uczelni jest pełniejsze, tym większa liczba punktów rekrutacyjnych i szansa na uzyskanie indeksu dobrej szkoły wyższej.

Co to oznacza dla maturzysty?

 • Po pierwsze, trzeba dobrze wybrać zdawane przedmioty.
 • Po drugie, starannie i planowo przygotować się do egzaminów.
 • Po trzecie, na egzaminach uzyskać jak najwyższy rezultat punktowy.

Sprawdź progi punktowe na najpopularniejszych kierunkach UG, PG, AWFiS i GUMedu w 2020 r. >>>

Nie jest to proste. Podpowiemy, jak to zrobić.

Zanim zaczniemy mówić o przedmiotach maturalnych, popatrzmy na organizację egzaminu i jego właściwości.

MATURA 2020. TU ZNAJDZIESZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI Z WIĘKSZOŚCI PRZEDMIOTÓW:

Matura 2021. Organizacja egzaminu. Kto za to odpowiada i jak przebiega matura?

W przygotowanie i przebieg matury zaangażowanych jest wiele instytucji, od Ministerstwa Edukacji Narodowej zaczynając, na szkole kończąc.

W szkole za właściwą organizację i przebieg egzaminu maturalnego odpowiada przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego, najczęściej jest to dyrektor szkoły.

Zasady postępowania, procedury i instrukcje zawarte są w przygotowywanych (przez Centralną Komisję Egzaminacyjną - CKE) na każdy rok szkolny dokumentach, takich jak np.

 • „Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „nowej” formule obowiązująca w roku szkolnym 2020/2021”,

czy też w komunikatach dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 • o harmonogramie egzaminów,
 • szczegółowych sposobach dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego do potrzeb absolwentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
 • o materiałach i przyborach pomocniczych, z jakich mogą korzystać w czasie części pisemnej egzaminu,
 • o egzaminie z informatyki

.

Wszystkie uregulowania prawne, szczegółowe instrukcje organizacji, obowiązki i uprawnienia są jawne i dostępne dla każdego. Znaleźć je można na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) i okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE), odpowiednich dla danego województwa. Poniżej prezentujemy listę okręgów komisyjnych:

 • OKE Gdańsk,
 • OKE Jaworzno,
 • OKE Kraków,
 • OKE Łomża,
 • OKE Łódź,
 • OKE Poznań,
 • OKE Warszawa,
 • OKE Wrocław

Matura 2021. Za co odpowiedzialny jest dyrektor?

Do obowiązków dyrektora szkoły należy :

 • przekazanie uczniom i ich rodzicom wszelkich informacji związanych z egzaminami oraz
 • przedstawienie szkolnej instrukcji przygotowania, organizacji i przeprowadzania egzaminu. W
 • szczególności uczniowie muszą poznać zasady kodowania arkuszy egzaminacyjnych i kart odpowiedzi, w tym dopuszczalnego sposobu poprawiania odpowiedzi błędnej w zadaniach zamkniętych i otwartych.

Nieodzowne jest, aby przystępujący do egzaminów maturalnych znali zasady postępowania w przypadkach, takich jak:

 • niezgłoszenie się na egzamin z przyczyn losowych i zdrowotnych
 • zauważenie nieprawidłowości przed egzaminem i w czasie jego trwania
 • niezdanie jednego egzaminu, a co za tym idzie, zadeklarowanie chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym.

Pewniej przechodzimy przez złożone ścieżki egzaminacyjne, jeśli znamy swoje prawa i obowiązki oraz wiemy, jakie konsekwencje wynikają z nieprzestrzegania instrukcji w każdej fazie egzaminu.

Matura 2021. Jakie są najważniejsze zasady?

Matura 2021. Termin złożenia deklaracji maturalnej

Zdających maturę w 2021 obowiązują inne reguły jak w roku 2020. Dotyczy to m.in. terminów złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej. Wstępną trzeba było złożyć do 30 września 2020, a ostateczną do 8 lutego 2021 roku.
Po tym terminie nie będzie już możliwości dok

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie