Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany na maturze 2021 i egzaminie 8-klasisty 2021. Zakres przedmiotowy egzaminów ograniczony o 20-30 proc.! Zmiany w arkuszach

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Jednorazowa korekta podstawy programowej, zmiany formuły egzaminu oraz arkusza egzaminacyjnego - to główne założenia dla matury i egzaminu ósmoklasisty 2021 roku, proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Strajk nauczycielski wyłączył nauczanie na długi czas. Następnie, wiosenne przejście na tryb zdalny oraz obecny czas doprowadziły, że uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjnym - mówi minister edukacji narodowej.

Zgodnie z zapowiedzią, zakres materiałów obejmujących podstawę niezbędną do zdania egzaminów zostanie w bieżącym roku szkolnym wyjątkowo ograniczony. Wszystko po to, by dać maturzystom oraz uczniom klas ósmych możliwość sprawnego przygotowania się do testów, mimo nauki w trybie zdalnym i utrudnionego kontaktu z nauczycielami.

SPRAWDŹ HARMONOGRAMY EGZAMINÓW:

Zakres przedmiotowy egzaminów ograniczony o ok. 20-30 proc.

- Poprosiliśmy ekspertów, nauczycieli, przedstawicieli świata akademickiego oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, by z uwagi na ograniczenia dokonali incydentalnej korekty podstaw programowych i na tej podstawie CKE opracuje arkusze egzaminacyjne z egzaminami, których zakres przedmiotowy, a co za tym idzie także wiedzy potrzebnej do zdania, będzie ograniczony o ok. 20-30 proc.

Zobacz prezentację, opracowaną przez korepetytora, uczącego chemii i biologii, Dawida Otulaka;nf >>>

Matura 2021 z biologii. Co będzie na egzaminie z biologii? N...

Zobacz na kolejnych stronach prezentacjęopracowaną przez korepetytora, uczącego chemii i biologii, Dawida Otulaka;nf

Matura 2021 z chemii. Co będzie na egzaminie z chemii? Nowe ...

Do 27 listopada br. zmiany będą konsultowane z nauczycielami. Materiały pojawią się na stronach ministerstwa. Po konsultacjach zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia, na podstawie której CKE będzie przygotowywać się do egzaminów.

- Jesteśmy jednym z pierwszych krajów w Europie, który przystąpić do prac w tym zakresie – dodał minister Czarnek.

Jak dodatkowo poinformował wiceminister Maciej Kopeć, zmieni się także formuła egzaminu oraz arkusza egzaminacyjnego.

Jakie zmiany w egzaminach proponuje ministerstwo?

W przypadku egzaminu ósmoklasisty ministerstwo proponuje mniej lektur obowiązkowych oraz tylko dwie formy wypowiedzi – rozprawka albo opowiadanie. W arkuszu znajdzie się mniej zadań, choć czas na egzaminie będzie wynosić 120 min. Nie będzie wskazania lektury, na podstawie której uczeń będzie zobligowany napisać wypracowanie. W przypadku matematyki ministerstwo zapowiada mniej treści do opanowania (np. statystyki opisowej). Na arkuszu również będzie mniej zadań, w tym tych otwartych.

- Co do zmian na egzaminie maturalnym, nastąpi rezygnacja z obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jako warunku zdania egzaminu maturalnego – mówi minister Kopeć. - Uczniowie będą mogli do niego przystąpić, jednak takiego obowiązku nie będzie.

Najważniejsze zmiany egzaminy ósmoklasisty 2021:
1) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:

 • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie
 • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut)
 • możliwość odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać )

2) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:

 • zmniejszenie zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej
 • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut)
 • zmniejszenie liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020)

3) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:

 • zmniejszenie zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2)
 • zmniejszeniu (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut)
 • ograniczeniu/dostosowaniu zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków)

Najważniejsze zmiany na maturze 2021:

1) w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym

 • zmniejszenie (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut)

2) w przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym:

 • zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego

- Reagujemy na bieżąco. Jeśli uczniowie szybko wrócą do stacjonarnego nauczania, to nie będzie powodu, by rezygnować z egzaminu ustnego. W innym przypadku będziemy reagować, tak jak w poprzednim roku szkolnym - dodaje Przemysław Czarnek.

Sprawdź

MATURA 2020. TU ZNAJDZIESZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI Z WIĘKSZOŚCI PRZEDMIOTÓW:

Egzamin 8-klasisty 2020. Arkusze CKE, odpowiedzi, rozwiązania zadań

Sprawdź, co było na egzaminach 8-klasisty w tym roku. Zobacz teksty, odpowiedzi i rozwiązania zadań.

Egzamin ósmoklasisty - matematyka: Odpowiedzi i arkusz z zadaniami znajdziesz na kolejnych stronach galerii. Uwaga, nasi eksperci będą dodawać odpowiedzi na bieżąco, dlatego odświeżaj stronę, aby zobaczyć kolejne. Zobacz arkusz, zadania, a w podpisach - odpowiedzi. Kliknij tutaj --->

Egzamin ósmoklasisty 2020: Matematyka - Zobacz ARKUSZ, ZADAN...

Egzamin ósmoklasisty - język polski: Odpowiedzi i arkusz z zadaniami znajdziesz na kolejnych stronach galerii. Uwaga, nasi eksperci będą dodawać odpowiedzi na bieżąco, dlatego odświeżaj stronę, aby zobaczyć kolejne. Zobacz arkusz i zadania ----> Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty 2020: Matematyka - Zobacz ARKUSZ, ZADANIA I ODPOWIEDZI. Egzamin 8-klasisty z matematyki - 17 czerwca 2020 r.

Egzamin ósmoklasisty: Język POLSKI 2020 - ODPOWIEDZI, zadani...

Egzamin ósmoklasisty - język angielski: Odpowiedzi i arkusz z zadaniami znajdziesz na kolejnych stronach galerii.Uwaga, nasi eksperci dodają odpowiedzi na bieżąco - odświeżaj stronę!Zobacz arkusz i odpowiedzi ---->

Egzamin ósmoklasisty 2020: J. ANGIELSKI - sprawdź ODPOWIEDZI...

Progi punktowe w trójmiejskich liceach i technikach w 2020 r.

Sprawdź też, ile trzeba było uzbierać punktów (z egzaminu 8-klasisty i ocen końcowych), żeby dostać się do poszczególnych klas w liceach i technikach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.
PROGI PUNKTOWE w poszczególnych technikach w Gdyni w 2020 r. >>>

Zespół Szkół Hotelarskich w Gdyni. Tu najlepszy wynik wśród kandydatów ubiegających się o przyjęcie wyniósł 2 2020 r. aż 167,8 punktów.Zobacz na kolejnych zdjęciach progi punktowe w poszczególnych gdyńskich technikach >>>

Progi punktowe 2020 w technikach w Gdyni. Ile punktów musiel...

Najwyższe progi punktowe w 2020 r. ma w Gdańsku "Topolówka", czyli III LO

Progi punktowe w LO w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów musieli ...

III LO w Gdyni nadal z jednym z najwyższych progów punktowych w Polsce

Progi punktowe 2020 w LO w Gdyni. Ile punktów musieli mieć a...

W Sopocie podczas rekrutacji 2020 najwyższe progi były w II LO

Progi punktowe 2020 w liceach i technikum w Sopocie. Ile pun...

Progi punktowe w Zespole Szkół Łączności czyli Technikum nr 4 w Gdańsku dorównywały w tym roku progom w topowych gdańskich liceach

Progi punktowe w technikach w Gdańsku w 2020 r. Ile punktów ...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki