Marynarka Wojenna świętuje 100 - lecie istnienia. Centralne obchody przy Skwerze Kościuszki

Piotr KallalasZaktualizowano 
Przed Pomnikiem Polski Morskiej odbyły się główne obchody okrągłej rocznicy ustanowienia Marynarki Wojennej. Na wszystkich okrętach MW podniesiono wielką galę banderową, a niebo przeszył salut świąteczny.

Dokładnie 28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał dekretem marynarkę polską. Dziś obchodzimy wielkie święto Marynarki Wojennej. Na specjalnej scenie pojawili się przedstawiciele samorządu, sił zbrojnych, organizacji kombatanckich, a także władz państwowych, w tym wojewoda pomorski Dariusz Drelich, posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk i poseł Janusz Śniadek. List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał dyrektor departamentu nad siłami zbrojnymi gen. brygady Jarosław Kraszewski.

- Był to niezwykle doniosły akt wpisujący się w wydarzenia związane z odzyskaniem przez naszą ojczyznę niepodległości. Na zaślubienie Polski z morzem i uzyskanie dostępu do Bałtyku trzeba było czekać do roku 1920, ale już wtedy dążenie by Polska miała dostęp do wybrzeża, a biało - czerwona bandera była obecna zarówno na statkach handlowych, jak i na statkach wojennych, było jednym z pierytetów władz odrodzonej RP - napisał prezydent.

Gdyńskie obchody rozpoczęła uroczysta odprawa wart i przyjęcie meldunków. W dalszej kolejności przeprowadzono zmianę posterunku honorowego przed Pomnikiem Polski Morskiej Gdyńskie, pod którym następnie złożono wieńce. Niebo przeszył huk 21 wystrzałów armatnich i tym samym oddano salut świąteczny.

- Te 100 lat wspaniałej historii motywuje i zobowiązuje, ale również umacnia nasz żołnierzy. Dziś nikogo nie dziwi obecność polskiej bandery i marynarza na ćwiczeniach, misjach i wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach, które podejmujemy jako żołnierze. To tardycja, zobowiązanie, ale także potężne zobowiązanie na przyszłość - powiedział gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i następnie odczytał list skierowany przez Ministra Mariusza Błaszczaka, który był nieobecny podczas uroczystości.

Głos zabrali także przedstawiciele gdyńskiego samorządu.

- To bardzo ważny dzień dla Polski. Dziś mówimy o odrodzeniu Marynarki Wojennej, które nastąpiło 100 lat temu. To bardzo ważny dzień dla naszego miasta. Gdynia to młodsza siostra Marynarki Wojennej. Kiedy rozpoczęła się budowa miasta i portu to przy pierwszych pirsach stały okręty MW. Czas obecny i to co się zdarzyło na Morzu Czarnym pokazuje, że świat nie jest idealny. Życzę Państwu, abyście nie musieli uczestniczyć w konfliktach zbrojnych i aby każdy okręt wracał bezpiecznie do portu - powiedziała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.

Obchody rozpoczęły się już we wtorek od uroczystego capsztyku i przemarszu pododdziałów ulicami Śródmieścia. Natomiast dziś rano odbyło się podniesienie wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej.

Z okazji obchodów stulecia Muzeum Marynarki Wojennej zainaugurowano także ekspozycję „Mamy rozkaz Cię utrzymać”. Wystawa stała po około rocznej modernizacji i przygotowaniach zostanie udostępniona zwiedzającym.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
A.M

Doniosłe wydarzenie którego rządzący po prostu nie zauważyli.
Smutne to, a wręcz tragiczne, widocznie wolą jeździć na jakieś wiejskie jarmarki.

Dodaj ogłoszenie