18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Maciej Tarkowski: 49 województw to koncepcja tylko dla rozgłosu [ROZMOWA]

rozm. Kazimierz Netka
Dr Maciej Tarkowski, pracownik naukowy UG
Dr Maciej Tarkowski, pracownik naukowy UG www.ibngr.pl
Z dr. Maciejem Tarkowskim z Uniwersytetu Gdańskiego rozmawia Kazimierz Netka.

SLD proponuje utworzenie większej liczby mniejszych województw. Czy byłoby to w interesie ekonomicznym ludzi mieszkających poza Trójmiastem?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiemy tak naprawdę, co się kryje za propozycją powrotu do 49 województw, jaki ma być ich status; czy taki, jaki mają teraz duże województwa, z podobnym zakresem kompetencji i rozbudowaną administracją konieczną do obsługi funduszy unijnych? Jeśli rzeczywiście doszłoby do takich zmian, to być może dla mieszkańców nowych - starych miast wojewódzkich byłoby to korzystne. Powstałyby bowiem nowe urzędy, pewnie niemałe, przybyłoby miejsc pracy, pojawiłyby się dodatkowe strumienie pieniędzy trafiające do lokalnej gospodarki. Korzyści te byłyby jednak nieduże. Im większy ośrodek, tym byłyby mniej odczuwalne. Trudno mówić o konsekwencjach zmian administracyjnych również z tego względu, że kilkanaście lat po ostatniej reformie administracyjnej w 1999 roku nie mamy dobrej diagnozy, co się stało z miastami, które utraciły status stolic województw. Niektóre wskazują, że ich sytuacja się pogorszyła. Czy rzeczywiście, i w jakich aspektach? Powstaje przy tym kolejne pytanie: czy jednocześnie likwidować powiaty. Wtedy środowiska miast powiatowych byłyby skrajnie niezadowolone. Jak więc widać, ktoś by zyskał, ale też ktoś prawdopodobnie by stracił. Ważne jest też, czy nowe województwa miałyby władztwo nad środkami unijnymi. Byłoby to duże wyzwanie. Patrząc na nakłady, jakie są niezbędne, aby na poziomie regionalnym zapewnić obsługę chociażby Europejskiego Funduszu Społecznego, trudno sobie wyobrazić, aby małe miasta wojewódzkie, niebędące ośrodkami akademickimi, zapewniły podaż odpowiednio przygotowanych specjalistów. Mogłoby to utrudnić absorpcję środków.

Wydaje mi się, że w sprawie wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski coś chciałaby mieć do powiedzenia Unia Europejska. Wszak pieniądze dzielone są teraz z uwzględnieniem obecnie istniejącego u nas układu.
Formalnie to nasza wewnętrzna sprawa. Jesteśmy jednak obecnie na etapie wdrażania nowego systemu finansowania przedsięwzięć z budżetu Unii Europejskiej. Część z nich adresowana jest do regionów, które przygotowały już własne strategie oraz programy ich wdrażania - to niezbędne do pozyskania funduszy unijnych. W propozycji, o której rozmawiamy, o tej kwestii się nie wspomina.

Unia stawia na wspieranie przede wszystkim metropolii. Utworzenie 49 województw trochę zmieniłoby ten układ...
Jeżeli chodzi o metropolie, to niewiele by się w nich zmieniło. Pod względem gospodarczym duże miasta by na tym nie straciły, bo są po prostu silne gospodarczo. Tu jednak pojawia się pytanie polityczne: na ile wspierać metropolie, na ile inne ośrodki.
Te mniejsze również oczekują i potrzebują odpowiedniej polityki. Myślę, że bardziej niż tej metropolitalnej potrzebujemy polityki miejskiej, adresowanej do wszystkich miast. W okresie transformacji zupełnie ją zaniedbaliśmy. Teraz próbuje się do niej wracać. Narzędzia, które można by w jej ramach wykorzystać, powinny być dostępne wszystkim miastom niezależnie od ich realnego (metropolie) czy administracyjnego (ośrodki wojewódzkie) statusu.

Kiedy ewentualne wprowadzenie nowego podziału kraju byłoby możliwe?
Nie sądzę, by ktokolwiek podjął się przeprowadzenia tej rewolucji w obecnym okresie finansowania unijnego, czyli do roku 2020. Odnoszę wrażenie, że obecna propozycja ma służyć wyłącznie nadaniu medialnego rozgłosu wydarzeniu, na którym została upubliczniona. Poruszono bardzo ważką kwestię, zupełnie pomijając konkrety. Obecny podział administracyjny nie jest oczywiście doskonały. Można dyskutować nad propozycjami zmian - warto, aby były one jednak poważne, tzn. zawierały szczegóły. Wtedy jednak prawdopodobnie nie byłyby atrakcyjne medialnie.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie