MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubisz grać na akordeonie? Zapisz się na jubileuszowe warsztaty online organizowane przez Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie Zdjęcia. Joanna Surażyńska
Muzeum Akordeonu w Kościerzynie ma już 10 lat. Jest efektem pasji poszukiwawczej i kolekcjonerskiej akordeonisty Pawła Nowaka. Kolekcja liczy 120 instrumentów z różnych krajów świata. Niestety, wielkie świętowanie nie będzie możliwe ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Miłośnicy gry na akordeonie będą mogli jednak wziąć udział w tradycyjnych warsztatach, które zostaną zorganizowane online [11 listopada 2020 r.]. Jak co roku, poprowadzi je Paweł A. Nowak - akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, kompozytor, laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych, a także kolekcjoner i inicjator powstania kościerskiego muzeum.

- Rok 2020 upływający pod znakiem pandemii COVID-19 mocno pokrzyżował nasze plany związane z przypadającą na 16 listopada br. 10. rocznicą otwarcia Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

- mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Pomimo dużych ograniczeń postanowiliśmy się nie poddawać i zrealizować część z nich. 14 listopada 2020 r. odbędzie się V Kościerski Zjazd Akordeonistów, tym razem, w trosce o bezpieczeństwo uczestników i prowadzącego, spotkamy się online. Tegoroczny zjazd ograniczymy do stałego, a jednocześnie najważniejszego punktu programu, jakim są warsztaty akordeonowe. Zapraszamy muzyków z każdej grupy wiekowej. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Ptasia grypa coraz bliżej. Eksperci ostrzegają - trzeba zabezpieczyć się przed wirusem

Celem wydarzenia jest promocja kultury muzycznej i gry na akordeonie oraz integracja amatorskiego środowiska akordeonowego z całej Polski.

- Z racji zdalnej formy warsztatów prosimy zgłaszających się uczestników o zapewnienie sobie możliwości skorzystania, na czas trwania warsztatów, z komputera lub smartphone’a z kamerką i dostępem do internetu - dodaje Krzysztof Jażdżewski.

Zgłoszenia przyjmowane są do 11 listopada 2020 r. mailowo na adres [email protected].

Muzeum Akordeonu, oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie, nieprzypadkowo powstało w sercu Kaszub. Muzyka akordeonowa ma tu długą tradycję a sam instrument doczekał się żargonowych określeń jak: świnia, kwecz, czy kaloryfer. Instrument ten na stałe zagościł w szeregach kaszubskich kapeli. O popularności akordeonu w naszym regionie świadczą także odbywające się od 2006 r., podczas Dnia Jedności Kaszubów, próby pobicia rekordu w jednoczesnej grze na tym instrumencie.

Trzon prezentowanej w muzeum ekspozycji stanowią instrumenty pochodzące z prywatnej kolekcji akordeonisty Pawła Nowaka. Pierwszym akordeonem, który znalazł się w jego posiadaniu, był podarowany w 1999 roku przez jego wuja Jakuba Kellera akordeon Tatry. W ciągu kolejnych dwóch lat Nowak otrzymał i nabył kilka kolejnych instrumentów, m.in. zabytkowy akordeon Hohner Carmen II. Duże zainteresowanie ciągle rozrastającej się kolekcji zachęciło Pawła Nowaka do rozpoczęcia starań o utworzenie muzeum akordeonu.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki