Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa coraz bliżej. Eksperci ostrzegają - trzeba zabezpieczyć się przed wirusem

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pixabay
Biorąc od uwagę dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi - zalecają pomorscy eksperci ostrzegając przed ptasią grypą, która leci do Polski. I dodają: Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek!

Ptasia grypa leci do Polski. Zdecydowanie największym zagrożeniem jest ona dla ptaków, w tym także dla drobiu. Dlatego też Główny Lekarz Weterynarii ostrzega hodowców. Trzeba zrobić wszystko, aby nie wpuścić wirusa do stada. Żartów nie ma, może on powodować nawet 100 proc. śmiertelność.

Koszmar na fermie pod Krotoszynem! Zwierzęta w stanie agonalnym, porozrzucane truchła. Uwaga! Makabryczne zdjęcia i film

Głos w sprawie zabrał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Jak się okazuje, w ostatnim czasie stwierdzono nowe ogniska grypy ptaków na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu. Region ten jest znanym, jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie, w tym w Polsce. Jak się okazuje, w sierpniu i wrześniu na terytorium Kazachstanu stwierdzono 7 ognisk HPAI u drobiu i 86 przypadków u dzików ptaków (krukowate), a na terytorium Rosji 46 ognisk u drobiu i 8 przypadków u dzikiego ptactwa (kaczki i łabędzie). To nie najlepsza zapowiedź, zwłaszcza, że kiedy HPAI wykrywano na tych samych obszarach Rosji w 2005 r. oraz w 2016 r., w niedługim czasie pojawiały się ogniska choroby na terenie północnej i wschodniej Europy.

A jest się czego bać...

Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 proc. Wywołują ją niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

  • kałem
  • wydzieliną z oczu
  • wydzieliną z dróg oddechowych
  • wydychanym powietrzem.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

Uwaga! TVN: 12-letniego Kamila zagryzły psy. „Zwierzęta były bite i zamykane w piwnicy”

- Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie - mówi Krzysztof Kwiatkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kościerzynie. - Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Droga zakażenia

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu.

Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Niebezpieczna dla ludzi?

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi.

- Ptasia grypa jest z nami od dawna - dodaje Krzysztof Kwiatkowski. - Podejrzewa się, że grypa Hiszpanka, była właśnie grypą ptasią. Zresztą wirusy grypy są uniwersalne. Dotyczą zarówno ludzi jak i zwierząt.

Eksperci przestrzegają. Higiena to podstawa. Sprawdza się mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej. Niestety, jego konsekwencja ekonomiczne mogą trwać zdecydowanie dłużej.

- Trzeba zabezpieczyć gospodarstwo przed ptasią grypą, aby nie było konieczności likwidacji stada - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski.

Producenci drobiu z niepokojem obserwują sytuację na rynku. Mają nadzieję, że ptasia grypa nie stanie się kolejnym gwoździem do gospodarczej trumny.

- Rynek różnie reaguje na wszystkie takie sytuacje - dodaje Mariusz, hodowca drobiu. - Za chwilę może się okazać, że ceny drobiu zaczną spadać, ale tylko dla hodowców, niekoniecznie w sklepach. W sytuacji gdzie różne branże przeżywają kryzysy, nie jest nam potrzebny kolejny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki