MKTG SR - pasek na kartach artykułów

List intencyjny w sprawie energii wysokiej jakości. Nowa placówka na terenie PSSE

Kazimierz Netka
Nawet elektrownia jądrowa da nam niewiele, jeżeli prąd z niej będzie złej jakości. Liczy się bowiem nie tylko bezpieczeństwo dostaw w wystarczającej ilości, ale też np. odpowiednie napięcie w sieci.

Dlatego wczoraj w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej podpisano list intencyjny w sprawie zapewnienia w Pomorskiem energii elektrycznej o takich wskaźnikach, które zadowolą nawet najbardziej wymagających odbiorców, na przykład szpitale, ośrodki naukowe, serwerownie. Oparto się przy tym na doświadczeniach amerykańskich.

Teraz w Pomorskiem planowana jest budowa różnych elektrowni: jądrowej, gazowych, węglowych, a także wytwórni elektryczności z odnawialnych źródeł (wiatr, woda, biogaz). Elektrownia atomowa ma powstać, jak wiadomo, nad Jeziorem Żarnowieckim. Węglowa i gazowe - w Trójmieście (ma tam być źródło prądu o mocy 700- 900 megawatów, a za stworzenie takiej "fabryki" energii odpowiada Gdańsk) oraz między Tczewem i Opaleniem, w pobliżu Wisły. Na tym nie koniec. Projekt "Programu rozwoju elektroenergetyki z uwzględnieniem źródeł odnawialnych w województwie pomorskim do roku 2025" przewiduje powstanie 120 -240 biogazowni. Wytwarzany w nich metan będzie paliwem wykorzystywanym do produkcji prądu w małych generatorach. Przy tak zróżnicowanej produkcji potrzebna jest regulacja, bo na przykład wytwarzanie prądu przez wiatraki jest bardzo uzależnione od kaprysów natury. Te nierówności w jakości dostaw można porządkować - przy pomocy najnowszych osiągnięć nauki. Tej problematyce poświęcono wczoraj spotkanie pt. "Komercjalizacja nauki - efektywne zarządzanie projektami jako wyzwanie dla sektora publicznego i prywatnego". Jednym z najważniejszych punktów programu tego seminarium było podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Pomorskiem Parku Jakości Energii Elektrycznej.

- Będzie to pierwsza taka placówka w Polsce. Zacznie działać w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - mówi Marek Samotyj, dyrektor wykonawczy Electric Power Research Institute - Instytutu Badań Energii Elektrycznej z Kalifornii w USA. - Potem podobne parki będą powstawały w innych ośrodkach technologicznych. Tworzenie takich jednostek jest ważne, gdyż niska jakość energii elektrycznej jest jednym z głównych czynników hamujących rozwój ekonomiczny krajów, regionów czy miast. Koszty z tym związane są dużym obciążeniem dla gospodarki. W Stanach Zjednoczonych straty, ponoszone z tego powodu przez przemysł, szacowane są na około 140 mld dolarów rocznie.
Park jakości energii jest strefą, w której eliminuje się niekorzystne zmiany (np. spadki napięć, natężeń, częstotliwości, przerwy w dostawach itp.). Stabilność to bowiem silny magnez dla inwestorów. Zadaniem Parku Jakości Energii będzie wyposażenie PSSE (na terenie której ma być elektrownia jądrowa) w urządzenia gwarantujące dostawy prądu o wymaganych przez wrażliwych odbiorców wskaźnikach.

List podpisali wczoraj przedstawiciele zarządów lub dyrekcji: województwa pomorskiego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator, Energi SA, Energi Operator, Electric Power Research Institute INC, Uniwersytetu Gdańskiego - Pomorskie Centrum Badań i Technologii Środowiska Pomcert oraz Biura Projektowo-Doradczego Eko-Konsult.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki