Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck 14.04.2022 r. Były momenty wzruszeń, gole i dużo kibiców. 12-latek z Mariupola strzelił bramkę ZDJĘCIA

Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck
Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck Przemysław Świderski
W meczu Lechii Gdańsk z Szachtarem Donieck nie sam futbol był najważniejszy. Owszem, obie drużyny starały się dać jak najlepsze widowisko, więc były sytuacje i gole. Ostatecznie lepszy okazał się Szachtar, który wygrał 3:2.

Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck 2:3 (1:1)

Bramki: 0:1 Mychajło Mudryk (7-karny), 1:1 Bassekou Diabate (12), 1:2 Mychajło Mudryk (58), 2:2 Krystian Okoniewski (90+3) 2:3 Dmytro Keda (90+4)

Lechia: Kuciak (29 Buchalik - 77 Mikułko) - Stec (46 Koperski), Tobers, Maloca (46 Kubicki), Pietrzak (46 Conrado) - Durmus (46 Clemens), Kryeziu (77 Brylowski), Gajos (46 Makowski), Diabate (72 Okoniewski) - Sezonienko (46 Neugebauer), Zwoliński (46 Kałuziński)

Szachtar: Trubin (46 Pjatow) - Stasiuk (73 Kapinus), Bondar (78 Udod), Matwijenko, Rakickyj (83 Faryna) - Topałow (60 Kryśkiw), Bondarenko (89 Szostak), Stepanenko, Myszniow (60 Czech), Mudryk (90 Keda) - Boriaczuk (78 Sihejew)

Cieszy przede wszystkim to, że na trybunach stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk zasiadło 12 620 widzów, którzy przybyli, aby dać wsparcie Ukrainie, która zaatakowana przez Rosję przeżywa tragedię. Były momenty wzruszenia podczas hymnów oraz minuty ciszy, kiedy na środku boiska stanęła matka z córeczkami dziewięcioletnią i dwuletnią, które na wojnie straciły męża i ojca.

Piłkarze Szachtara zagrali w koszulkach, gdzie zamiast nazwisk były nazwy miast ukraińskich. Były emocje, były fajne zagrania na boisku. Było wzruszenie w ostatniej akcji meczu. Najpierw do wyrównania doprowadził 17-letni Krystian Okoniewski strzelając pierwszego gola w drużynie seniorów Lechii, a chwilę później zwycięskiego gola dla Szachtara strzelił 12-letni Dymtro Keda, który musiał uciekać przed wojną z Mariupola. Zagrał kilka minut w barwach swojego ulubionego klubu i miał swoje piękne chwile. Piłkarze Lechii nie zamierzali mu przeszkadzać w trafieniu do siatki, a kibice fetowali tego gola. W zespole biało-zielonych wolne dostali: Michał Nalepa, Flavio Paixao, Marco Terrazzino i Joseph Ceesay.

- Chciałbym podziękować Lechii i trenerowi, bo wiem, że nie jest łatwo grać w środku tygodnia. Dla nas w tym momencie piłka nie jest na pierwszym miejscu, są ważniejsze rzeczy. To trudny moment dla klubu. Polska leży blisko Ukrainy także mentalnie. Jesteśmy wszystkim wdzięczni za rozgrywanie meczów z nami - powiedział Roberto De Zerbi, trener Szachtara.

- Mam nadzieję, że pozwoliliśmy ludziom z Ukrainy chociaż przez 90 minut troszkę zapomnieć o tym, co przeżyli w ostatnim czasie. Ostatnia akcja potwierdziła charakter piłkarzy Lechii, bo to było spontaniczne. Było miło zobaczyć tego uśmiechniętego chłopca, dla którego pewnie wiele to znaczyło - przyznał Tomasz Kaczmarek, trener Lechii.

90+4 min. - Dmytro Keda strzela zwycięskiego gola dla Szachtara. To 12-letni chłopak, który musiał uciekać przed wojną z Mariupola zagrał kilka minut w barwach swojego ulubionego klubu. Piłkarze Lechii nie zamierzali mu przeszkadzać w trafieniu do siatki... Piękny gest. Lechia - Szachtar 2:3

90+3 min. - młody Krystian Okoniewski z bliska posłał piłkę do siatki i doprowadził do wyrównania. Lechia - Szachtar 2:2

87 min. - Szachtar przed okazją bramkową, ale świetną interwencją popisał się Mikułko

71 min. - fantastycznie huknął Kałuziński z woleja, ale bramkarz Szachtara przeniósł piłkę nad poprzeczkę

63 min. - Diabate miał szansę na wyrównującego gola

58 min. - znowu świetnie pokazał się Mudryk, który strzałem w długi róg strzelił drugiego gola dla Szachtara. Lechia - Szachtar 1:2

55 min. - podana została frekwencja. Mecz Lechia - Szachtar na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk ogląda 12 620 widzów!

51 min. - zmiana sędziego - za Szymona Marciniaka wszedł Dmitrij Kiriwiuszkin z Ukrainy

46 min. - początek drugiej połowy meczu

45 min. - koniec pierwszej połowy. Lechia - Szachtar 1:1

44 min. - teraz z dystansu strzelał Kryeziu, a Trubin odbił piłkę na róg

43 min. - po strzale głową Zwolińskiego piłkę pewnie łapie bramkarz Szachtara

36 min. - strzał Gajosa z dystansu obronił Trubin

29 min. - świetny strzał Topałowa i kapitalnie interweniował Kuciak, którego po tej akcji zmienił Buchalik

21 min. - dobra akcja Lechii. Strzał Durmusa obronił Trubin, a mocne zagranie Sezonienki wzdłuż bramki wybili obrońcy Szachtara

14 min. - świetna akcja, którą kończył Durmus, ale jego strzał z bliska obronił Trubin

12 min. - szybka odpowiedź Lechii. W polu karnym dobrze znalazł się Bassekou Diabate i pewnym strzałem w długi róg zdobył gola. Lechia - Szachtar 1:1

7 min. - sam poszkodowany podszedł do piłki i pewnie posłał piłkę do siatki. Lechia - Szachtar 0:1

7 min. - szybka akacja Szachtara i Mudryk faulowany przez Steca. Karny dla Szachtara!

2 min. - Szachtar na biało, a Lechia na czerwono

1 min. - początek meczu

Najpierw były hymny Ukrainy i Polski, a teraz pamiątkowe zdjęcie obu zespołów i sędziów. Głównym będzie Szymon Marciniak z Płocka

Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck NA ŻYWO 14.04.2022 r. [gdzie oglądać, transmisja, stream, online, na żywo, wynik meczu]

Transmisję z meczu Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck przeprowadzą stacje Polsat i Polsat Sport. Początek spotkania w czwartek (14.04.2022 r.) o godz. 19:30. Przedmeczowe studio w Polsacie rozpocznie się o godz. 19:25, a w Polsacie Sport o godz. 18:30.

A gdzie oglądać mecz Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck w internecie? Płatny stream dostępny będzie w serwisie Player.pl.

Ponadto, wszystkich Czytelników zapraszamy do śledzenia tekstowej relacji na żywo z tego pojedynku w naszym serwisie - www.dziennikbaltycki.pl.

Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck, mecz towarzyski, 14.04.2022: Zagrają charytatywnie dla Ukrainy

Lechia Gdańsk zagra mecz charytatywny z Szachtarem Donieck na Polsat Plus Arena Gdańsk. Dochód ze sprzedaży biletów będzie przekazany na akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie. Mecz w Gdańsku jest jednym z kilku na trasie Szachtara po Europie, które odbywają się w ramach akcji „Football For Peace. Stop War in Ukraine.”

- Dzięki naszym kontaktom w krótkim czasie udało się zaprosić Szachtar do Gdańska, by zagrać towarzysko w tym szczytnym i charytatywnym celu. Z pewnością piłkarze obu zespołów będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony, a kibice mogą się spodziewać ciekawego widowiska – mówi Paweł Żelem, prezes Lechii. - Ale dziś tak naprawdę ważniejsze niż same zmagania sportowe jest przesłanie, jakie ma płynąć z Polsat Plus Arena. Piłka nożna opowiada się za pokojem. Lechia Gdańsk opowiada się za pokojem.

Bilety można nabyć on-line pod adresem https://bilety.lechia.pl lub w dniu spotkania od godziny 18 w Pawilonie Kasowym nr 1 przy stadionie (dojście od ulicy Żaglowej). Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie. Minimalny datek za wejściówkę to 10 zł, ale można kupić bilet drożej, jeśli ktoś chce wesprzeć akcję wyższą kwotą. Bilety na Strefę Prestige zaczynają się od kwoty 110 zł i obowiązuje ta sama zasada, jak w przypadku na pozostałe trybuny.