Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lębork opracuje projekt uchwały krajobrazowej. Skorzysta z zapisów dokumentu Obszaru Metropolitalnego

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Lębork przystąpi do pracy nad projektem uchwały krajobrazowej. Pomoże w tym dokument wypracowany przez Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, w którym znajdują się zapisy ułatwiające samorządom przygotowanie projektów uchwał porządkujących chaos w umieszczaniu reklam i banerów w przestrzeni publicznej.

Problematyczne reklamy w Lęborku

Podzielony na siedem tematycznych modułów dokument, może być dowolnie wykorzystany i dopasowany do potrzeb gmin, przygotowujących na jego podstawie własne projekty uchwał krajobrazowych.

Jego zapisy definiują przepisy ogólne, precyzują czym są tablice i urządzenia reklamowe, ogrodzenia, obiekty małej architektury oraz opisują przepisy przejściowe i dostosowujące. Dzięki temu dokumentowi, samorządy mogą w prosty sposób przygotować własne projekty uchwał, które określą m.in. co, gdzie, jak i w jakiej wielkości może zwisnąć na budynkach.

Na mocy obowiązującej od września 2015 r. ustawy krajobrazowej gminy mogą uchwalać własne uchwały, które wprowadzają jasne zasady umieszczania nośników reklamowych, w praktyce jednak nie wszystkim gminom udaje się wprowadzić je w życie.

- Dla wielu samorządów procesy tworzenia uchwały to długa procedura. Trudności merytoryczne z opracowaniem aktu, dla którego brakowało prawnych definicji np. billboardu, potykacza, powierzchni reklamowej, koszty związane z obsługą prawną - to tylko niektóre problemy - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk,Gdynia,Sopot.

Dlatego jako metropolia postanowiliśmy pomóc samorządom. Po półtora roku pracy dajemy gminom gotowe zapisy, ale sam proces wdrażania leży po stronie każdego z samorządów, który musi określić m.in. stopień “restrykcyjności” uchwał, wyznaczyć strefy, czy przeprowadzić konsultacje społeczne I liczne rozmowy z przedsiębiorcami - dodaje.

Lębork wśród 12 gmin

Już teraz 12 gmin z metropolii deklaruje rozpoczęcie prac nad uchwalaniem uchwał jeszcze w tej kadencji. Z metropolitalnego “gotowca” zamierza skorzystać także Lębork, który przymierza się do przygotowania własnego projektu uchwały w oparciu o zapisy OMGGS.

- Z pewnością będziemy przygotowywali taką uchwałę– mówi Jerzy Pernal, zastępca burmistrza Lęborka.-Obecnie ma regulacji, które mówiłby co i gdzie można zainstalować. Nie mamy uchwały krajobrazowej i osoba prywatna, może je w zasadzie zamieszczać dowolnie na swoim terenie. Będziemy chcieli wprowadzić tę uchwalę także ze względu na ul. Staromiejską.

O potrzebie wprowadzenia podobnej uchwały w Lęborku dyskutowano już od lat. Gorącym orędownikiem uporządkowania nie tylko reklamowego chaosu, ale też zapanowania nad bałaganem w kolorystyce elewacji budynków w mieście jest Krzysztof Siwka, radny miejski.

Chociaż, zdaniem radnego, w mieście nadal panuje w tej kwestii wolna amerykanka, to dokument przygotowany przez OMGGS ma szansę to zmienić. Jeszcze w tym roku lęborska rada pochyli się nad projektem uchwały krajobrazowej.

-Chcemy już na pierwszym posiedzeniu po wakacjach Komisji Strategii i Rozwoju zając się tym tematem i przygotować projekt uchwały - mówi Krzysztof Siwka, radny miejski. - Już wcześniej złożyłem interpelację w sprawie nielegalnie wiszących reklam. Od kilku lat wiszą w parku Michalskiego, także naprzeciwko Różnej, przy kościele Korony. Drugą sprawą jest kolorystyka elewacji. Proponowałem opracowanie palety barw, tak jest w innych miastach. Oczywiście mogą być bloki kolorowe, ale unikajmy skrajnych kolorów a elewacja powinna być wkomponowana w przestrzeń otaczającą, a projektant nie może sobie wymyślić koloru, nie patrząc na to, jak wyglądają sąsiednie bloki.

Jerzy Pernal wyjaśnia, że w kwestii kolorystyki budynków miasto ma narzędzia do regulacji.

-W tej sytuacji mamy możliwość wprowadzania regulacji poza uchwałą krajobrazową, w ramach planu zagospodarowania przestrzennego i takie obostrzenia są umieszczane w ramach MPZP

- mówi Pernal.

Lębork opracuje projekt uchwały krajobrazowej. Skorzysta z z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki