Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez maseczki do lasu, więcej osób w sklepach i kościołach od 20.04.2020 r. Luzowanie restrykcji. Pytania i odpowiedzi - sprawdź zasady!

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Od 20.04. luzowanie rządowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa
Od 20.04. luzowanie rządowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa Karolina Misztal
Bez maseczki do lasu, więcej osób w kościołach i w sklepach. M.in. takie zmiany obowiązują od poniedziałku, 20 kwietnia. Rada Ministrów w niedzielę, 19 kwietnia przyjęła projekt rozporządzenia, które luzuje restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Co się zmieniło? Sprawdzamy.

Co wolno od poniedziałku, 20.04.2020 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

Maseczki
Nie trzeba będzie ich nosić w lesie. We wszystkich miejscach publicznych już tak. Do odwołania.
Za brak zakrycia nosa i twarzy w przestrzeni publicznej grozi mandat w wysokości 500 zł, a nawet - jako kara administracyjna - do 30 tys. zł.

Godziny dla seniora
Obowiązują do odwołania od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00 do 12:00. Tylko osoby powyżej 65. roku życia mogą wtedy robić zakupy i korzystać z punktów usługowych.

Kościoły
W trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego może znajdować się 1 uczestnik na 15 m2 powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny.

Pogrzeby
Na cmentarzu może znajdować się nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

Zakupy

 • Sklepy do 100 m2 powierzchni: 4 klientów na jedną kasę,
 • Sklepy powyżej 100 m2 powierzchni: 1 osoba na każde 15 m2 powierzchni,
 • Stacje benzynowe, targowiska: do 4 klientów na jedną kasę lub miejsce prowadzenia sprzedaży, z wyjątkiem obsługi,
 • Nadal na zakupach trzeba nosić rękawiczki,
 • Nadal w weekendy nie zrobimy zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych.

Rekreacja
Tereny zielone: lasy, parki, plaże są otwarte.

Luzowanie restrykcji nie dotyczy ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci. Nie skorzystamy również ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

Przemieszczanie
Osoby powyżej 13. roku życia, w ramach obowiązujących restrykcji, mogą przemieszczać się samodzielnie.

Wszystkie osoby muszą zachować między sobą co najmniej 2-metrowy dystans. Zniesiony został obowiązujący dotąd zakaz przemieszczania

Obostrzenia w Polsce. Co pozostaje bez zmian?

 • Do 26.04.2020 r. wstrzymany dla pasażerów jest zagraniczny transport kolejowy.
 • Nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna po przekroczeniu granicy Polski.
 • Do odwołania nie skorzystamy z:
  usług gastronomicznych, imprez masowych, koncertów, targów i konferencji, kin, kasyn, usług fryzjerów i kosmetyczek, salonów tatuażu i piercingu, klubów fitness i tanecznych, siłowni i basenów, usług hotelarskich, archiwów, muzeów, bibliotek,
  galerii handlowych (z wyłączeniem m.in. artykułów spożywczych, medycznych, dla zwierząt, stacji paliw. Mogą funkcjonować placówki medyczne, bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, pralnicze, gastronomiczne – tylko jedzenie na wynos, punkty odbioru przesyłek), usług rehabilitacyjnych, działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
 • Do odwołania obowiązuje zakaz sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granicę Polski oraz przewozu przez jej terytorium zwłok i szczątków ludzkich, z wyłączeniem szczątków powstałych ze spopielenia zwłok.
 • Do odwołania obowiązuje zakaz korzystania z rowerów miejskich dostępnych publicznie, zgodnie z regulacjami określonymi przez miasta, gminy lub powiaty.
Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się w szybkim tempie, a w aptekach i sklepach już od dawna brakuje maseczek. To nie problem! Maseczki ochronne można zrobić w domu! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku jak samemu zrobić maseczkę w zaciszu domowym. Jakich produktów potrzeba do stworzenia własnego produktu? Kto powinien używać masek ochronnych? Czy ich stosowanie ma sens? Odpowiedzi na te pytanie poznasz w tym tekście!

Maseczka ochronna - jak samodzielnie zrobić w domu? Koronawi...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki