MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maseczki ochronne w pracy - kiedy i dla kogo? Obowiązek zakrywania ust i nosa nie obejmuje wszystkich pracowników! Jest sporo wyjątków

MT
Maseczki ochronne w pracy - kiedy i dla kogo?
Maseczki ochronne w pracy - kiedy i dla kogo? 123rf
Rząd określił, kto i kiedy musi nosić maseczki ochronne w miejscu pracy. Od 16.04.2020 roku wchodzi w życie nakaz zasłaniania ust i nosa. Nowe rozporządzenie doprecyzowuje poprzednie niejasne propozycje przepisów i wprowadza sporo wyjątków. Sprawdźcie, kto i w jakiej sytuacji musi nosić maseczkę w pracy!

Kto musi w pracy nosić maseczkę? Zasady zakrywania ust i nosa w zakładzie pracy

Od 16 kwietnia 2020 roku osoby przebywające poza miejscem zamieszkania muszą zasłaniać usta i nos maseczkami lub częściami odzieży. Dotyczy to także pracowników w zakładach pracy, biurach i innych podmiotach. Jest jednak od tej zasady sporo wyjątków.

- W miejscu pracy, jeżeli pracodawca wprowadza wszelkie wymogi bezpieczeństwa, jest zapewniony odstęp między pracownikami, są zapewnione płyny dezynfekcyjne, tam nie ma i nie będzie wymogu, żeby też stosować maseczkę. Oczywiście tam, gdzie kontakt między osobami jest bliski, zawsze można te maseczki wprowadzić - mówił we wtorek rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz zapowiadając doprecyzowane rozporządzenia.

Obowiązek noszenia maseczki w pracy. Kto i w jakich sytuacjach jest zobowiązanych do ich noszenia?

W środę (15.04.2020) po południu szczegóły zostały ujawnione.
Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w § 18 mówi, że od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby:

 • administracji publicznej,
 • wymiaru sprawiedliwości,
 • kultury,
 • kultu religijnego,
 • oświaty,
 • szkolnictwa wyższego,
 • nauki, wychowania,
 • opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej,
 • obsługi bankowej,
 • handlu,
 • gastronomii,
 • usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych,
 • turystyki,
 • sportu,
 • obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym;

Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Których pracowników i na jakich stanowiskach dotyczy nakaz noszenia maseczek?

Obowiązek nie dotyczy jednak wszystkich pracowników i na wszystkich stanowiskach. Zwolnieni z niego są pracownicy, którzy maseczek nie mogą nosić ze względu na stan zdrowia.

Z rozporządzenia wynika także, że nakaz zasłaniania ust i nosa dotyczy tylko pracowników wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.

Pozostałym pracownikom pracodawca musi jak do tej pory zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Odległość między stanowiskami pracy wynosić ma co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę oraz rękawiczki? Od ...

Maseczki nie musi nosić także maszynista, motorniczy czy kierowca autobusu jeżeli jest oddzielony od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę oraz rękawiczki? Od ...

W handlu i usługach dozwolone są przyłbice. Jest jednak warunek

Pracownicy usług i handlu mogą zamiast maseczki nosić przyłbice pod warunkiem, że wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Koronawirus: pytania i odpowiedzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki