Karol Spieglanin już nie chce być wiceprezydentem u Jarosława Wałęsy. Zadecydowały "powody osobiste”?

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Karol Spieglanin z FRAG-u (po lewej) miał być wiceprezydentem Gdańska, gdyby wybory wygrał Jarosław Wałęsa Piotr Hukalo
Prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Karol Spieglanin, którego Jarosław Wałęsa ogłosił jako kandydata na wiceprezydenta miasta - w przypadku wygranej w wyborach - zrezygnował. Na decyzji zaważyć miały powody osobiste.

Karol Spieglanin, w gabinecie Jarosława Wałęsy, miał odpowiadać za politykę przestrzenną miasta. Czyli zająć miejsce wiceprezydenta Wiesława Bielawskiego.

Wałęsa ogłosił to na konferencji prasowej, na początku września.

Czytaj więcej na ten temat: Karol Spieglanin z FRAG-u propozycją Jarosława Wałęsy na wiceprezydenta Gdańska

- Już wiele miesięcy temu starałem się zaprosić do współpracy FRAG. Poprosiłem Karola Spieglanina, żeby podjął się tej ważnej misji, żeby po wygranych wyborach został wiceprezydentem ds. zagospodarowania przestrzennego. Dziękuję, że dziś możemy tutaj stanąć razem - mówił wtedy Jarosław Wałęsa.

A Spieglanin przedstawiał zarys swojego programu. - Decydując się na współpracę z określoną grupą kandydatów na radnych z Koalicji Obywatelskiej, Jarosławem Wałęsą, Ewą Lieder i Agnieszką Pomaską, wierzymy, że będą mieli odwagę i wolę do wprowadzania konkretnych zmian potrzebnych miastu - zaznaczał Spieglanin.

Jego zdaniem te zmiany to m.in. : stworzenie kompleksowego procesu tworzenia polityki planistycznej, dość zgody na powstawanie “kiczowatych” kamienic w Śródmieściu, przerośniętych molochów handlowych i wielkich blokowisk wbitych między zabytkowe kamienice.

Kontrowersje wokół strony internetowej

Tydzień po wspólnej, wyborczej konferencji wybuchła afera ze Spieglaninem w roli głównej. Wtedy bowiem okazało się, że prezes FRAG prowadził stronę internetową publikującą m.in. wulgarne, seksistowskie i często drastyczne żarty m.in. z kobiet. Cała burza przetoczyła się w mediach ok. miesiąc temu, ale informacja o rezygnacji Spieglanina z wiceprezydentury u Wałęsy pojawiła się dopiero w poniedziałek 8.10.2018.

Zdaniem niektórych, ma to jednak związek z wcześniejszymi kontrowersjami. Ani Karol Spieglanin, ani członkowie sztabu Jarosława Wałęsy powodów rezygnacji tłumaczyć nie chcą. Mówią jedynie, że zadecydowały “powody osobiste”.

Rezygnacja Spieglanina z wiceprezydentury. Oświadczenie FRAG

Oświadczenie w tej sprawie wydał FRAG, podkreślając, że z żalem przyjęli wiadomość o decyzji swojego prezesa.
- Jako stowarzyszenie cały czas będziemy kontynuowali swoją działalność. Czy dalej wspieramy Koalicję Obywatelską oraz jej program? Tak, ponieważ sami go współtworzyliśmy i jest on zgodny z naszymi postulatami dotyczącymi m.in. rewizji rezerw terenowych czy projektowania przyjaznego miasta krótkich odległości dostępnego dla wszystkich. Wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej jest wielu kandydatów na radnych, którzy są gwarantami realizacji tego programu. Dla wielu osób gwarantem jego realizacji była dotychczas także osoba Karola Spieglanin. Zgodnie z deklaracjami Jarosława Wałęsy, nowy kandydat na to stanowisko będzie wskazany przez nasze stowarzyszenie - czytamy w oświadczeniu.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
ganz

Stał się niewygodny dla tzw. układu - mafii polityków i deweloperów. Przecież ktoś te wały musi dalej przyklepywać.

Dodaj ogłoszenie