Jak poprawić bezpieczeństwo pomorskich wodniaków? Jak wygląda obecnie rozwój dróg wodnych? O tym rozmawiano na spotkaniu

Agata Gołąbek
W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo na pomorskich szlakach wodnych? Jak obecnie wyglądają szlaki wodne? Między innymi o tym dyskutowano podczas czwartkowego (12 grudnia) spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Inicjatorem konferencji pod nazwą „Delta Wisły, Zalew Wiślany i Zatoka Gdańska rejonem bezpiecznej żeglugi” był Zbigniew Ptak, pełnomocnik marszałka województwa, który poprowadził obrady w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Czytaj także

Pierwszą część spotkania poświęcono zagadnieniom, związanym ze stanem pomorskiej turystyki wodnej. Województwo pomorskie może poszczycić się wyjątkowymi walorami dla tego typu turystyki. Tutaj znajduje się najdłuższa linia brzegowa w kraju, a także blisko 300 km dróg wodnych i mnóstwo jezior.

Walory województwa pomorskiego dostrzegły samorządy, które od lat skutecznie tu inwestują - mówił Zbigniew Ptak. To ponad 400 mln złotych, zainwestowanych w różne projekty, poczynione na drogach i szlakach wodnych. To zjawisko powoduje, że szlaki te, również dzięki promocji są bardzo popularne wśród użytkowników, zwielokrotniła się także ilość sprzętu wodnego.

Na tych szlakach egzystują również wędkarze. Sprzęt, który pływa, niesie za sobą określone obciążenia środowiska. To przecież przyroda wokół, gniazdowanie ptaków, ochrona brzegów, czy sami użytkownicy. Zdarzają się również takie osoby, które nie przestrzegają przepisów, obowiązujących na szlakach wodnych - mówił Z. Ptak i dodał, że jego zdaniem dziś zachodzi potrzeba, by zastanowić się i rozważyć, w jaki sposób zmienić te zachowania.

O walorach turystycznych tego regionu mówił również Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Mamy niesłychane bogactwo wód: dostęp do morza, Deltę Wisły, Zalew Wiślany, Zatokę Gdańską, śródlądowe drogi wodne i wielkie bogactwo jezior. Te walory determinują zaangażowanie samorządów w inwestowanie w te obszary turystyki. To się dzieje od wielu lat, w tej chwili możemy poszczycić się dynamicznym rozwojem turystyki z wykorzystaniem zasobów wodnych. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy z tej turystyki korzystają.

W trakcie konferencji dyskutowano na temat dróg wodnych, podlegających Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie. Wśród poruszonych tematów nie zabrakło również zaprezentowania inwestycji, związanych z infrastrukturą wodną, które na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zrealizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Poruszono również kwestie, związane z barierami dla rozwoju żeglugi, jak i omówiono zasady i przepisy, obowiązujące w regionie. Głos zabrał także przedstawiciel Policji, który wyjaśnił, jakie są zasady prawne, zakres i sposób egzekwowania przepisów, obowiązujących na drogach wodnych.

Jednym z głównych tematów, poruszonych w trakcie spotkania, było bezpieczeństwo na szlakach wodnych.

Wydaje mi się, że powinniśmy dążyć do bardziej dostępnych informacji o dopuszczalnych prędkościach przez wprowadzenie w materiały informacyjne o terenie, materiały związane z mapami. Być może trzeba byłoby sprawdzić, czy przepisy związane z terenami ochrony krajobrazowej nie powinny zawierać informacji, co wolno, a czego nie. Nie wiem, czy pilotażowo nie powinniśmy sprawdzić możliwości pomiaru prędkości odcinkowej, od jednego mostu do drugiego. Ktoś, kto będzie "leciał" 30, czy 50 km/h oczywiście pokona tę odległość w znacznie krótszym czasie. Kłopot jest w tym, że tam, gdzie są mosty mamy obsługę innej jednostki administracyjnej, niż tam, gdzie mamy śluzę. Ale moim zdaniem pilotażowo powinniśmy taką próbę podjąć

- mówił jeden z uczestników spotkania.

Na spotkaniu nie zabrakło także m.in. kapitan żeglugi wielkiej i byłej wiceminister infrastruktury Anny Wypych-Namiotko, sekretarza Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopolda Naskręta, a także komandora Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku Jacka Jettmara. W obradach udział wziął także dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek oraz przedstawiciele poszczególnych jednostek samorządów terytorialnych.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie