Nowe zasady kwarantanny. Ile trwa odosobienie? Czym jest izolacja? Kiedy kończy się okres ochronny?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Rząd usprawnił system obejmowania kwarantanną tzw. pacjentów z kontaktu. Jak długo muszą być izolowani domownicy? Po jakim czasie pacjent wychodzi z izolacji? Jak można ubiegać się o świadczenia za czas absencji w pracy?

Nowe zasady kwarantanny

Na początku listopada rząd zmienił zasady odbywania kwarantanny, a więc odosobnienia osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie. Jedna z najważniejszych regulacji dotyczy domowników, którzy mieszkają wspólnie z osobą, u której rozpoznano zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

- Zmieniamy proces prowadzenia kwarantanny. Domownicy osoby chorej będą automatycznie wpisywani na kwarantannę - przekazał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Nowe regulacje weszły w życie 3 listopada - od tego czasu osoba dzieląca przestrzeń mieszkalną z zakażonym jest obejmowana kwarantanną po uzyskaniu u niego pozytywnego wyniku testu. W ten sposób resort zdrowia uściślił ochronę domowników, którzy do tej pory czekali na decyzję służb sanitarnych.

Gdzie można sprawdzić, czy zachorowaliśmy na koronawirusa? Sprawdź w galerii!

Nowa lista mobilnych punktów pobrań COVID na Pomorzu - LISTO...

Ile trwa kwarantanna?

Obecnie standardowa kwarantanna nakładana jest przez służby sanitarne u osoby, u której stwierdzono narażenie na kontakt z chorym i trwa do momentu otrzymania negatywnego wyniku testu, jednak nie dłużej niż 10 dni. Z tego zapisu są wyłączeni lekarze i inni pracownicy zawodów medycznych.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku wspomnianych współdomowników. Osoby mieszkające z osobą zakażoną przebywają w kwarantannie przez okres 7 dni od zakończenia izolacji "osoby dodatniej".

Warto podkreślić, że domownicy, którzy zamieszkują z osobą przebywającą na kwarantannie nie podlegają takiej decyzji, co ma miejsce np. w przypadku dziecka muszącego pozostać w domu z powodu kontaktu w szkole. W takiej sytuacji rodzic nie przechodzi automatycznie na kwarantannę.

Kogo obejmuje kwarantanna?

  • osoby, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia następującego po skierowaniu na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, nie później niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do diagnostyki laboratoryjnej,
  • osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie,
  • osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną) – od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej,
  • wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę UE – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy

Co z kwestią przerwy w pracy na czas kwarantanny?

Ministerstwo Zdrowia informuje, że przepisy umożliwiają uzyskanie wynagrodzenia lub zasiłku za okres przebywania w kwarantannie.

- Podstawą do wypłaty takiej osobie świadczeń za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny (wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego), będzie złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia ww. kwarantanny - informują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Co musi się znaleźć w oświadczeniu?

  • imię i nazwisko oraz numer PESEL, ubezpieczonego,
  • datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny (dzień, w którym domownik otrzymał informację o dodatnim wyniku testu),
  • datę zakończenia kwarantanny (kwarantanna kończy się po 7 dniach od momentu zwolnienia z izolacji zakażonego domownika),
  • imię, nazwisko, numer PESEL osoby zakażonej, a także dzień rozpoczęcia i zakończenia przez nią izolacji w warunkach domowych.

Czym jest izolacja?

Termin ten jest często mylony z pojęciem kwarantanny. Tymczasem izolacja oznacza odosobnienie osoby, która uzyskała dodatni wynik testu na koronawirusa. Ministerstwo przedstawiło wytyczne związane z długością okresu ochronnego:

  • - u osób objawowych – 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
  • - u osób bezobjawowych – 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie