Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański Lotos stworzy 1,5 tys. miejsc pracy na Pomorzu?

Jacek Klein
Grzegorz Mehring
Grupa Lotos w najbliższych kilku latach zamierza na inwestycje przeznaczyć 8-8,5 mld zł. Nowe projekty przyczynią się do stworzenia 3 tysięcy nowych miejsc pracy, w tym ok. 1,5 tysiąca na Pomorzu.

Gdański koncern wizytowali członkowie sejmowej Komisji Skarbu. Zapoznali się z założeniami programu "Efektywność i Rozwój 2013-15". Jeśli wszystkie zostaną zrealizowane, w regionie Gdańska powstanie 1,5 tys. miejsc pracy, a lokalne samorządy zyskają na zwiększonych wpływach z opłat i podatków od firmy i jej pracowników.

Kluczowe obszary inwestycji to poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, konwencjonalnych, jak i z łupków oraz projekt budowy instalacji petrochemicznej na terenie gdańskiej rafinerii. Ten ostatni realizowany jest wspólnie z Grupą Azoty. Obecnie opracowywana jest wstępna ocena wykonalności projektu. Znana będzie na początku sierpnia. Jak zaznaczył prezes Lotosu, wcześniejsze rozpoznanie rynku petrochemicznego, popytu na tego rodzaju produkty oraz korzyści, jakie będą płynąć z synergii dla obu firm, wskazują na opłacalność inwestycji. Jeśli ocena ją potwierdzi, zostanie powołana spółka celowa i rozpocznie się faza projektowa.

- Zakładamy, że tylko do obsługi instalacji petrochemicznych stworzymy dodatkowe 1,5 tysiąca nowych miejsc pracy - mówił Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos S.A .

Poszukiwani będą pracownicy z dziedzin księgowości, branży petrochemicznej, handlowcy czy kadra kierownicza.
Lotos planuje także m.in. wybudować na terenie rafinerii gdańskiej tzw. instalację opóźnionego koksowania (DCU). Dzięki niej całkowicie przestanie produkować nieopłacalny ciężki olej opałowy. W zamian wzrośnie produkcja paliw i koksu. Instalacja ma zacząć działać w 2017 r.

W zakresie poszukiwań i wydobycia trwają m.in. prace zw. z uruchomieniem komercyjnego wydobycia ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim. Produkcja komercyjna może ruszyć w 2015 r. Potencjał wydobywczy złoża wynosi 3,5 mln t ropy naftowej. Średnioroczne wydobycie szacuje się na 250 tys. t. Lotos Petrobaltic kontynuuje również wydobycie ze złoża B3. Zakłada wzrost wydobycia na poziomie 15 tys. t rocznie do 2026 r. W sumie złoże ma dawać ok. 100 tys. ton surowca rocznie.

Natomiast powołana w kwietniu spółka celowa Baltic Gas pracuje nad zagospodarowaniem złóż gazowych B4 i B6. Oba złoża dysponują potencjałem wydobywczym na poziomie 4 mld m sześc.

Na bazie umowy z PGNiG, która dotyczy współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, a także współpracy handlowej, obie spółki współpracują aktualnie na 3 koncesjach, zlokalizowanych na Pomorzu i Warmii (Kamień Pomorski, Górowo Iławeckie i Bartoszyce).

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki