Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Stracona szansa Systemu Informacji Pasażerskiej

Magdalena Sapkowska
Grzegorz Mehring
Gdyby gdański System Informacji Pasażerskiej działał bez zarzutu, byłby jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Niestety, tak nie jest

Tramwaje - to ich trasy śledzi w większości polskich miast system pokazujący godziny przyjazdów na przystankowych wyświetlaczach. Gdańskie rozwiązanie jest bardziej skomplikowane. Obejmuje swoim zasięgiem zarówno tramwaje, jak i autobusy. Do tego - wyświetlaczy na przystankach jest niemalże 50.
To sytuowałoby Gdańsk w krajowej czołówce elektronicznych tablic, gdyby nie pewien szkopuł. Zła sława Systemu Informacji Pasażerskiej, jego awarie i konflikt miasta z wykonawcą znane są już nawet w Białymstoku.

- Wiem, jak wygląda gdański system. My zaczynamy budowę naszego od małych kroczków, żeby był efektywny, a nie efektowny. Na początek montujemy 10 tablic - mówi Jarosław Wyszkowski, zastępca dyrektora Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Gdański system w 2008 roku zaczął z rozmachem budować Włodzimierz Popiołek, ówczesny dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Dzisiejszy szef ZTM, Jerzy Dobaczewski, chce jak najszybciej zakończyć dzieło poprzednika, nękane kłopotami z przesyłaniem danych i awariami, których nie ma kto usuwać (wykonawca twierdzi, że tablice straciły gwarancję z powodu naruszenia plomb przez ZTM).

- System będzie działał w pełni sprawnie na początku przyszłego roku - zapewnia Dobaczewski.
Kłopoty z wyświetlaczami zdarzają się jednak również w innych miastach. Na awarie narzekają mieszkańcy Krakowa (ostatnie awarie były w październiku) czy Warszawy (letnie upały powodowały wyłączanie się tablic). Jednak w tamtych miastach usterki były szybko usuwane, a gdańska tablica przy Galerii Bałtyckiej nie działa od ponad miesiąca.

Choć SIP został oddany do użytku w kwietniu, wciąż nie działa strona internetowa, oferująca podgląd na żywo pozycji autobusów i tramwajów, która została wykonana razem z systemem. Tworzenie takich stron jest priorytetem w innych miastach. - Jesteśmy w trakcie rozstrzygania przetargu na system informacji pasażerskiej. Na razie tablic będzie 24, ale bieżący rozkład wszystkich przystanków będzie cały czas dostępny w sieci - mówi Piotr Karczewski z Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

W Gdańsku natomiast realizacja nawet najmniejszych ulepszeń systemu jest utrudniona przez konflikt miasta z wykonawcą. - Ubolewam nad tą sytuacją, ale tak to jest, jak się ludzie kłócą - podsumowuje Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.
Jak to działa w innych miastach

Warszawa
System elektronicznych wyświetlaczy obejmuje jedynie tramwaje. Pokazują, ile czasu zostało do przyjazdu. 28 tablic zamontowanych jest wzdłuż Al. Jerozolimskich. Na Euro 2012 miasto planuje rozszerzenie systemu o 40 tramwajowych przystanków.

Kraków
Tablice znajdują się tylko na przystankach Szybkiego Tramwaju (skrzyżowanie tramwaju z metrem, wykorzystujące bezkolizyjne skrzyżowania). Jest ich 44, odliczają do zera czas pozostały do pojawienia się tramwaju.

Poznań
Dynamiczna Informacja Pasażerska, bo tak w Poznaniu nazywa się system wyświetlaczy, znajduje się jedynie na dworcach autobusowych. Tablic jest 5, pokazują rzeczywiste godziny odjazdu autobusów i tramwajów.

Wrocław
Tablice znajdują się na dwóch głównych węzłach przesiadkowych, wyświetlaczy jest ponad 20. Działają na zasadzie hybrydy, pokazują rzeczywisty czas odjazdu na podstawie czasu rozkładowego, co ma zapewnić im większą dokładność.

Białystok
Miasto jest w trakcie budowy Systemu Informacji Pasażerskiej. W ramach projektu na przystankach stanie 10 tablic, jednak planowane jest zwiększenie ich liczby, o ile system się sprawdzi.

Szczecin
Tablice z elektronicznym rozkładem do końca czerwca staną w 15 miejscach, głównie na pętlach. Obsługiwać będą zarówno autobusy, jak i tramwaje. Specjalny przycisk będzie umożliwiać odtwarzanie komunikatów głosowych.

Katowice
Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który obejmuje 25 gmin aglomeracji katowickiej, elektroniczne tablice ma dopiero w planach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki