Umowa na kolejne prace w Wielkim Młynie podpisana
Umowę podpisali Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, Tadeusz Smolczewski, prezes zarządu Integra Sp. z o.o., oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.
– W Gdańsku jest wiele pięknych historycznych obiektów. Cieszymy się, że w przypadku takiego zabytku jak Wielki Młyn udało się nie tylko pozyskać finansowanie ze środków Unii Europejskiej, ale także znaleźć ciekawy pomysł na jego funkcjonowanie.
– Od 2016 roku, gdy wnętrza Wielkiego Młyna opuścili kupcy, szukaliśmy rozwiązań i jestem przekonany, że nowe Muzeum Bursztynu świetnie się wpisze w przemiany zachodzące na Starym Mieście i będzie ich wspaniałym dopełnieniem – powiedział Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji.
Firma Integra, która wykona drugi etap prac termomodernizacyjnych, ma już za sobą m.in. prace remontowe w kościele św. Józefa w Gdańsku.
Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Jak będzie wyglądało?
Siedziba nowego Muzeum Bursztynu zmieni się nie do poznania. Dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Gdańska oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przestrzeń wewnątrz budynku ma zostać przygotowana „pod klucz”. Po zakończeniu prac budowlano-konserwatorskich, w maju i czerwcu przyszłego roku Muzeum Gdańska przystąpi do prac nad montażem wystawy stałej finansowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
Nowe Muzeum Bursztynu będzie całkowicie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz starszych. Poruszanie po kondygnacjach budynku umożliwi winda. Liczba odwiedzin w nowej siedzibie może wzrosnąć o blisko połowę – do poziomu 180 tys. osób. Obecna siedziba Muzeum w Zespole Przedbramia otwiera nowe możliwości.
– Liczymy, że nowe Muzeum Bursztynu będzie jedną z wiodących gdańskich atrakcji.
– Pokażemy w nim nie tylko liczące 40 milionów lat dziedzictwo przeszłości, ale także najciekawsze, współczesne wyroby gdańskich i pomorskich rzemieślników. To dzięki ich pracy od kilkunastu lat współtworzony jest wizerunek Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu.
– Przygotowana wewnątrz opowieść o bursztynie bałtyckim to narracja nie tylko na poziomie lokalnym, czy Polski, ale także całego świata – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Nowe muzeum to także przestrzeń do spędzania wolnego czasu, którą umożliwią punkty gastronomiczne, czy sklepy z bursztynem bałtyckim, ale także sala wystaw czasowych i sala edukacyjna. Ten ostatni cel jest związany z budowaniem postaw obywatelskich i poczucia więzi z tradycjami lokalnej wspólnoty wśród mieszkańców Gdańska – dodał.
Wielki Młyn pięknieje w oczach. Zyskał nowe okna i dachówki z Włoch
We wnętrzu Wielkiego Młyna będą dominować czerń, szkło oraz światła LED. Osiągnięty w ten sposób kontrast czerni z jasnym kolorem bursztynu ma wydobyć jego piękno, skupić uwagę widza i wciągnąć go w świat prezentowanych eksponatów.
Do zwiedzania zostaną udostępnione trzy z czterech poziomów Wielkiego Młyna o łącznej powierzchni ok. 2 000 m2, do których dostęp umożliwią winda z panoramicznym widokiem na wszystkie poziomy obiektu oraz schody. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Co będzie można zobaczyć?
Poziom „0”
Wejście do budynku będzie zlokalizowane od strony ulicy Rajskiej. Na poziomie „0” mają się znaleźć:
- kasa,
- szatnia,
- sklepy,
- kawiarnia,
- sala wystaw czasowych.
Zachowana zostanie również ekspozycja archeologiczna pokazywana przed zamknięciem centrum handlowego. Tu jednak dojdzie do drobnych zmian, a same zabytki zostaną zabezpieczone nowymi, szklanymi balustradami.
Poziom „1”
Kondygnacja wyżej, na poziomie „1”, zostanie poświęcona wystawie stałej i powiązaniu bursztynu z przyrodą. Znany z obecnego Muzeum Bursztynu „bursztynowy las”, który w plastyczny sposób pokazuje, w jaki sposób powstał bursztyn bałtycki, zostanie pokazany w odświeżonej odsłonie dzięki projektowi artystki Anny Bocek. Część poziomu zostanie oddana na potrzeby gastronomii, która będzie dysponować także własnym wyjściem na ulicę Rajską, oraz sali edukacyjno-konferencyjnej.
Poziom „2”
Na poziomie „2” zwiedzający zobaczą drugą część wystawy stałej, która pokazuje wątek bursztynu w kulturze. Znajdą się tu eksponaty związane ze sztuką dawną i tą współczesną oraz w wydzielonej części pomieszczenia administracyjne. Wyżej będą już tylko pomieszczenia techniczne.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Kiedy otwarcie?
Otwarcie nowego Muzeum Bursztynu przypadnie w Światowy Dzień Bursztynu – 28 czerwca 2021 roku. Całość prac kosztuje ok. 22,8 mln zł brutto (18,5 mln zł netto).
Gdańsk: Nowa siedziba Muzeum Bursztynu ma być gotowa za rok....
Smaki Pomorza - program wideo!
NASZ SERWIS SPECJALNY
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?