MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wielki Młyn zamienia się w Muzeum Bursztynu. Ekspozycje zamiast stoisk handlowych

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
fot. Karol Makurat/Jakub Steinborn/archiwum
W przyszłym miesiącu poznamy wykonawcę drugiego etapu prac związanych z przebudową, termomodernizacją i adaptacją zabytkowego Wielkiego Młyna w Gdańsku. Powstaje w nim nowe Muzeum Bursztynu. Do zwiedzania zostanie udostępnione w czerwcu przyszłego roku.

W czerwcu przyszłego roku Wielki Młyn w Gdańsku stanie się nowa siedzibą Muzeum Bursztynu. Stary budynek mieszczący od lat 90. centrum handlowe zmieni się nie do poznania. Wszystko to dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Gdańska oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Gdańsk jako światowa stolica bursztynu potrzebował muzeum z prawdziwego zdarzenia - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która przed weekendem przyglądała się jak postępują prace. - Placówka, którą planujemy otworzyć już w połowie przyszłego roku ucieszy zarówno turystów, jak i mieszkańców. Nowe, imponujące oblicze zyska także budynek Wielkiego Młyna.

Do zwiedzania udostępnione zostaną trzy z czterech poziomów Wielkiego Młyna o łącznej powierzchni około 2000 metrów kwadratowych. Wiadomo już, że zachowana zostanie ekspozycja archeologiczna, która była pokazywana przed zamknięciem centrum handlowego. Zabytki zostaną jednak zabezpieczone nowymi, szklanymi balustradami.

We wnętrzach muzeum ma dominować szkło, czerń oraz światło LED. Tego typu aranżacje turyści mogą kojarzyć np. z londyńskiego Victoria and Albert Museum. Bursztyn kontrastujący z ciemnym wnętrzem ma wydobyć piękno surowca, skupić uwagę widza i wciągnąć go w świat tych niezwykłych eskponatów.

Znany z wnętrz Katowni "bursztynowy las", który w plastyczny sposób pokazuje jak powstawał bursztyn bałtycki zostanie pokazany w odświeżonej odsłonie dzięki projektowi artystki Anny Bocek.

Rusza drugi etap prac remontu gdańskiego Wielkiego Młyna

Trwają poszukiwania wykonawcy drugiego etapu prac związanych z przebudową, termomodernizacją i adaptacją zabytkowego budynku. Wykonanie izolacji dachowej, nowej stolarki drzwiowej i okiennej, a także instalacji wentylacyjnych, grzewczych i klimatyzacyjnych o 75 proc. zredukują roczne koszty energii, która potrzebna jest do ogrzania zabytkowego budynku.

Mimo, że w porównaniu z kosztami inwestycji ich wysokość może wydać się niewielka to koszty poniesione na przygotowaniu zabytku zwrócą się na przestrzeni lat.

Przeniesienie muzeum do nowej siedziby, z innym układem przestrzeni, także ograniczy wydatki, które wiążą się z obsługą obiektu oraz prezentowanych w nim wystaw.

Na złożenie swoich ofert chętni wykonawcu mają czas do wtorku 26 maja br.

Liczba odwiedzających wzrośnie

Według statystyk Muzeum Bursztynu w dotychczasowej siedzibie - Katowni - odwiedziło w zeszłym roku 123 tys. osób. Liczba zainteresowanych systematycznie rośnie, dlatego Miasto Gdańsk podjęło decyzje o przeniesieniu placówki do miejsca, które jest nie tylko łatwiej dostępne, ale również daje możliwości rozwoju.

Analizy środowiskowe wykazały, że frekwencja w nowym obiekcie może wzrosnąć o blisko 100 proc. i wynieść ok. 200 tys. zwiedzających rocznie. Nowa, profesjonalna sala warsztatowo-edukacyjna umożliwi również pozyskanie przychodów z lekcji muzealnych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zakończenie prac w Wielkim Młynie jest przewidziane na koniec kwietnia 2021 r. Wówczas Muzeum Gdańska przystąpi do montażu wystawy stałej. Otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu zaplanowano na Światowy Dzień Bursztynu, tj. 28 czerwca 2021 r.

Po wyprowadzce Muzeum Bursztynu do Wielkiego Młyna, w zwolnionym Zespole Przedbramia, zwanym potocznie Katownią, ma powstać Muzeum Odbudowy Gdańska. Znajdująca się w nim ekspozycja ma uzmysłowić zwiedzającym fenomen odbudowy niemal doszczętnie zniszczonego pod koniec II wojny światowej miasta. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem powinno zostać otwarte w 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki