Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupcy opuścili Wielki Młyn w Gdańsku. Co dalej z tym obiektem?

Anna Mizera-Nowicka
Fot. Grzegorz Mehring
- Wielki Młyn w całości jest zamknięty, zasłonięty jest bankomat i reklamy... wieści z ulicy są takie, że został sprzedany – alarmuje nasza Czytelniczka. Prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Handlu i Usług potwierdza, że dotychczasowi kupcy opuścili ten obiekt 1 września. Wszystko wskazuje na to, że już tam nie wrócą.

- Zarząd zrzeszenia podjął decyzję, że Wielki Młyn przekazujemy z powrotem miastu. Ekonomia spowodowała, że musimy zamknąć tam naszą działalność – mówi Tadeusz Zagórski. - Czas skończyć z czymś, do czego od kilku lat dopłacamy.

Prezes tłumaczy, że blisko połowa lokali w Wielkim Młynie od dawna i tak stała pusta, ponieważ nie było chętnych kupców. - Powstała wokół nas wielka konkurencja. Dyskonty i galerie handlowe sprawiły, że ta działalność przestała się opłacać.

W zabytkowej Hali Targowej w Gdańsku będzie dyskont?

Ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie tylko konkurencja zniechęciła kupców do prowadzenia dalszej działalności w Wielkim Młynie.

- To jest obiekt w bardzo złym stanie technicznym. Wymaga remontu, bo inaczej nie będzie się nadawał do dalszej eksploatacji. Dach, okna, itd. - wszystko jest do wymiany – mówi nam nasz anonimowy informator, osoba, która pracowała w tym miejscu. - Z tego co wiem, miasto planuje remont, ale chyba dopiero w przyszłym roku.

Prezes WZHiU nie potwierdza tych informacji. - Przez 20 lat nasi kupcy działali tam z zadowoleniem. Dawaliśmy sobie radę i na nic nie narzekaliśmy. Warunki były dobre.

Czy Wielki Młyn rzeczywiście przejdzie gruntowny remont? W czyje ręce trafi? Dziś urzędnicy z gdańskiego magistratu nie udzielili nam na te pytania odpowiedzi. Mamy je otrzymać w poniedziałek.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Gdańska Organizacja Turystyczna Wielki Młyn, znajdujący się przy ul. Wielkie Młyny 16, to obiekt średniowiecznej architektury technicznej. Wzniesiony na Starym Mieście na kanale Raduni, był największą inwestycją przemysłową ówczesnej Europy. Wielkość młyna wynika z jego rozmiarów, wysoki na 26 m, długi na 41 m. Wyposażony był w 18 kół wodnych średnicy 5 m co stanowiło wielkie osiągnięcie techniczne. Pełnił funkcje młyna, spichlerza i piekarni - informuje GOT. - Przed ostatnią wojną młyn produkowała do 200 ton mąki dziennie. Wielki Młyn pracował od wzniesienia do 1945 r. kiedy to całkowicie się wypalił.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki