Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Dorota Nieznalska i jej wystawa "Miasto Zdarzenie Re-konstrukcja Przemocy"

Tomasz Rozwadowski
Dorota Nieznalska przy zrekonstruowanej przez siebie bramie zniszczonej w 1981 r. przez czołgi
Dorota Nieznalska przy zrekonstruowanej przez siebie bramie zniszczonej w 1981 r. przez czołgi Grzegorz Mehring
Bardzo rzadko na plastycznych wernisażach w Trójmieście zdarza się taki tłum, jak na otwarciu wystawy "Miasto Zdarzenie - Re-konstrukcja przemocy" Doroty Nieznalskiej. Wystawa jest końcowym efektem zdobytej przed rokiem I nagrody Gdańskiego Biennale Sztuki "Tożsamość Miejsca", zorganizowanego w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Projekt oblekł się w fizyczną formę multimedialnego wydarzenia, eksponowanego teraz w kilku salach przy ul. Powroźniczej, przecznicy ul. Długiej tuż przy Zielonej Bramie.

Gdańsk: Nowa wystawa Doroty Nieznalskiej (ZDJĘCIA)

Głównym motywem fabularnym nowej pracy Doroty Nieznalskiej jest historyczny fakt zniszczenia przez czołgi Ludowego Wojska Polskiego bramy Stoczni Gdańskiej podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. Artystka zrekonstruowała powyginane, zmasakrowane skrzydła bramy i ten fragment ekspozycji uzupełniła dokumentacją historyczną w formie zdjęć i pisemnej relacji świadka. To centrum zostało okolone wizualnym komentarzem dotyczącym Gdańska przed tym wydarzeniem i po nim. Jest wykuta w metalu, wypisana gotykiem odwieczna dewiza miasta Nec temere, nec timide (Nie lekkomyślnie, nie bojaźliwie), w tej formie kojarząca się z bramą Auschwitz, są obiekty i obrazy odnoszące się do współczesnej przemocy i brutalności - neonazimu, nacjonalizmu, ekscesów kibolskich. Stwierdzenie pewnego faktu, które może być odczytane jako oskarżenie, ale także jako ważny głos w dyskusji o gdańskiej tożsamości.

Praca Doroty Nieznalskiej nagrodzona na Gdańskim Biennale

Gdańszczanka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, jest bohaterką, ofiarą i zwyciężczynią największego skandalu artystycznym w Polsce po 1989 r. Fotografia męskich genitaliów wpisana w formę krzyża, będąca elementem jej pracy "Pasja", dokładnie dziesięć lat temu spowodowała toczoną przez środowiska konserwatywnej prawicy dyskusję o sądowne ukaranie artystki za obrazę uczuć religijnych. Niedawno Nieznalska została ostatecznie uniewinniona, a nowy wernisaż przyciągnął kilkaset osób. Może część z nich szukała kolejnego skandalu? Taki się nie wydarzył, natomiast sama artystka mogła się przekonać, jak wielu autentycznych fanów ma w rodzinnym mieście.

Gdańsk: Nieznalska nie obraziła uczuć religijnych

Wystawę w Galerii Miejskiej przy ul. Powroźniczej w Gdańsku będzie można oglądać do 30 września.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki