Gdańsk: Nieznalska nie obraziła uczuć religijnych

  Gdańsk: Nieznalska nie obraziła uczuć religijnych

  Marcin Mindykowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dorota Nieznalska nie będzie miała trzeciego procesu o obrazę uczuć religijnych. W czwartek Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał uniewinniający artystkę wyrok z 4 czerwca ub. roku.
  Osią trwającego już osiem lat sporu jest instalacja Nieznalskiej "Pasja", którą między 14 grudnia 2001 a 21 stycznia 2002 roku pokazała galeria Wyspa. Jednym z elementów wystawy był krzyż z wizerunkiem męskich genitaliów.

  Artystkę w 2003 roku skazano na karę ograniczenia wolności. Po apelacji proces rozpoczął się od nowa i zakończył się w 2009 roku uniewinnieniem. Wtedy odwołała się jednak Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

  - Jeśli to, czego umyślnie dopuściła się Nieznalska, nie jest obrazą uczuć religijnych, to co nią jest?
  Oddalenie apelacji oznaczałoby, że mamy po prostu martwy przepis - argumentował tydzień temu prokurator Zbigniew Owsiany. - Nawet w socjalizmie władze nie odważyły się na takie pohańbienie krzyża.

  Nie przekonało to sędziów, którzy uznali apelację za niezasadną i utrzymali w mocy stary wyrok, który zapadł po - ich zdaniem - wnikliwym i szczegółowym procesie. W uzasadnieniu sąd przywołał zebrane wtedy opinie ekspertów, którzy zgodnie twierdzili, że Nieznalska nie dopuściła się obrazy uczuć religijnych.

  - Pokrzywdzeni złożyli swoje doniesienie już po zakończeniu wystawy, czerpiąc wiedzę o jej zawartości ze zmanipulowanych przekazów medialnych, które informowały o sprawie wyrywkowo i w atmosferze skandalu. Nie mieli więc szansy zobaczyć całej instalacji i błędnie odczytali komunikat artystki. Integralną częścią "Pasji" był bowiem film przedstawiający wysiłek fizyczny na siłowni, co w całości miało symbolizować mękę mężczyzny - argumentował sąd.  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "normalka"

  kos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

  Rozumowanie jest "oczywiste" , czy "osoba' z problemami właściwej oceny rzeczywistości może być karana ? Takie "dziwy" natury , raczej są w zakresie zainteresowania specjalistów z Kodzborowa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odznaczyć sędziów nowym medalem,

  Anilah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  który przedstawia: męskie genitalia na krzyżu zawieszone. Brawo sędziowie, gratuluję odznaczenia!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo