Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Burzliwe spotkanie mieszkańców Śródmieścia z radnymi i urzędnikami w sprawie bezpieczeństwa w centrum miasta

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Spotkanie mieszkańców z urzędnikami, radnymi, policjantami i strażą miejską
Spotkanie mieszkańców z urzędnikami, radnymi, policjantami i strażą miejską Karolina Misztal
Spotkanie mieszkańców Śródmieścia z radnymi dzielnicy, miasta i innych urzędników odbywa się co miesiąc. W środę 27 lipca spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa w sercu Gdańska. Jak twierdzą mieszkańcy, pozostawia ono wiele do życzenia.

Bezpieczeństwo w centrum Gdańska

Wydarzenia z ostatnich trzech miesięcy dobitnie udowodniły mieszkańcom Śródmieścia, że w ich dzielnicy nie jest bezpiecznie. Morderstwo, gwałt, szaleńcza jazda samochodem po Długim Targu to tylko niektóre z, delikatnie mówiąc, niepokojących wydarzeń, które miały ostatnio miejsce w sercu Gdańska. W rozmowie z urzędnikami, radnymi dzielnicy i miasta, policjantami oraz strażą miejską mieszkańcy apelowali o zwiększenie ilości patroli na terenie centrum.

CZYTAJ TAKŻE:
Czy w Gdańsku można czuć się bezpiecznie? Mieszkańcy zaczynają mieć wątpliwości

Mieszkańcy zwrócili również uwagę na problem z monitoringiem - około 20% zamieszczonych kamer nie działa. Wystosowali również prośbę do Joanny Pińskiej, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, która obiecała, że do końca tego roku system, który obsługuje kamery, zostanie zaktualizowany.

CZYTAJ TAKŻE:
W Gdańsku będzie bezpieczniej? Radni uchwalili miejski program zapobiegania przestępczości na lata 2022 - 2024

Program przeciwdziałaniu przestępczości w Gdańsku kosztować miał 33 miliony złotych, z czego tylko 1 milion przeznaczony został na dodatkowe patrole policji i straży miejskiej na terenie Śródmieścia, a reszta - na działania profilaktyczne. Mieszkańcy są oburzeni, że tak mała dotacja została przeznaczona na ich bezpieczeństwo, podczas gdy pozostałe 32 miliony "poszły" na profilaktykę i programy społeczne. Wśród mieszkańców była również nauczycielka, która uczy w jednej ze szkół zawodowych w Gdańsku. Stwierdziła ona, że na zajęcia profilaktyczne dzieci i młodzież nie chcą chodzić. Czy więc przeznaczenie tak dużej kwoty m.in. na tego typu zajęcia ma sens?

"Park Kulturowy" w Gdańsku

- W trakcie realizacji jest tworzenie Parku Kulturowego na terenie Śródmieścia, które niezaprzeczalnie jest wyjątkowym obszarem historycznym o unikalnej tożsamości kulturowej. Jak w wielu innych miastach, budowanie rozwiązań jest długim procesem, złożonym z wielu etapów. Bardzo ważnym z nich jest szeroka dyskusja nad wizerunkiem historycznego centrum Gdańska, który chcemy chronić, a zarazem współtworzyć. Rezultatem uchwalenia parku będzie uregulowanie sposobu użytkowania przestrzeni publicznej w historycznym sercu Gdańska według wspólnie wypracowanych standardów. Konsultacje z mieszkańcami Śródmieścia, dotyczące tego tematu, powinny się odbyć na przełomie 2022/2023 roku - zapewniała menadżerka Śródmieścia podczas rozmowy z mieszkańcami. Następnie trafi on pod obrady Rady Miasta Gdańska.

Zasady, które mają obowiązywać na terenie Parku mogą dotyczyć m.in.:

  • działalności artystów ulicznych,
  • handlu ulicznego,
  • sytuowania reklam, obiektów małej architektury i ogródków gastronomicznych,
  • składowania lub magazynowania odpadów,
  • ochrony oryginalnych materiałów wykończeniowych,
  • standardów dla zabezpieczeń robót budowlanych,
  • umieszczania na budynkach urządzeń technicznych, takich jak klimatyzatory czy bankomaty,
  • uporządkowania zieleni,
  • organizacji ruchu czy kwestii parkingowych.

1. Czy miasto widzi problem związany z bezpieczeństwem mieszkańców Śródmieścia?

Z uwagi na ogromną popularność dzielnicy, zarówno wśród mieszkańców Gdańska, jak i turystów, miasto rokrocznie, celem zapewnienia bezpieczeństwa, przeznacza środki z budżetu na dodatkowe patrole policji. Do śródmieścia przekierowana jest też większa liczba patroli straży miejskiej, która działa w wydłużonych godzinach, tj. do godz. 23.00.

2. Co chcę zrobić miasto, aby zwiększyć komfort bezpieczeństwa mieszkańców centrum?

Podejmowane są działania, które mają na celu zwiększenie komfortu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach, przekazano policji środki z budżetu miasta Gdańska na dodatkowe patrole. Przyjęte zostały uchwały antyhałasowa i ograniczająca sprzedaż napoi alkoholowych poza miejscem ich spożycia. Przygotowywana jest uchwała o utworzeniu parku kulturowego. Równolegle trwają prace nad generalną modernizacją systemu monitorującego oraz systemu zarządzania wjazdem do Strefy Ograniczonej Dostępności.

3. Czy „park kulturowy” będzie już na sezon 2023?

Zgodnie z przyjętymi założeniami, przed rozpoczęciem sezonu 2023, uchwała o utworzeniu parku kulturowego w Gdańsku powinna znaleźć się w porządku obrad Rady Miasta Gdańska. Jeżeli radni przegłosują projekt, park kulturowy w Gdańsku będzie już funkcjonował w trakcie przyszłorocznego sezonu wakacyjnego.


CZYTAJ TAKŻE:
Uciążliwe hałasy w Gdańsku. Straż miejska potwierdza, że dyżurny odmówił interwencji po zgłoszeniu mieszkańca

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki