Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Gdańsku można czuć się bezpiecznie? Mieszkańcy zaczynają mieć wątpliwości

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
- Czy w Gdańsku będzie jeszcze bezpiecznie? - takie pytanie zadają sobie mieszkańcy Śródmieścia po ostatnich zdarzeniach, do jakich dochodzi pod ich oknami. Sytuacja z minionego weekendu, kiedy 30-letni kierowca potrącił kilka osób samochodem wynajętym na minuty, przelała czarę goryczy. Co jeszcze musi wydarzyć się w Gdańsku, żeby bezpieczeństwo mieszkańców stało się dla władz miasta priorytetem? Kilka zmian zaproponowali sami zainteresowani, a przedsiębiorcy, których dotknęła uchwała zakazująca sprzedaży detalicznej alkoholu, ją zaskarżyli, choć jak pokazują mieszkańcy, z przestrzeganiem jej przepisów również jest spory problem.

Czy w Gdańsku można czuć się bezpiecznie? Mieszkańcy zaczynają mieć wątpliwości

25 maja 2022 roku w Gdańsku odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta, służb mundurowych, władz Teatru Szekspirowskiego, hotelarzy, restauratorów oraz mieszkańców. Te cykliczne zebrania nie tylko mają poprawić komfort życia mieszkańców Śródmieścia, ale również, a może przede wszystkim, ich bezpieczeństwo.

Co ma się zmienić w centrum Gdańska, zanim sezon turystyczny na dobre się rozkręci? Przede wszystkim miejsca postojowe dla autokarów wycieczek — tych ma być w sezonie letnim w 2022 roku więcej. Ma to wpływ m.in. na nadmiar taksówek w Gdańsku, które zdaniem mieszkańców, notorycznie blokują miejsca parkingowe.

Z tym zarzutem nie zgadza się m.in. pan Andrzej, wieloletni taksówkarz z Gdańska, który powiedział, co prawda z przymrużeniem oka, ale jednak, że żaden taksówkarz w Gdańsku nie robi tego celowo.

- Nie zgodzę się, że taksówki blokują miejsca parkingowe - powiedział pan Andrzej. - Mamy swoje wyznaczone miejsca postojowe. Czy jest ich w Gdańsku za mało? To na pewno. Jednak gdy stajemy poza ich obszarem, to z reguły czekając na klienta, nigdy, aby robić na złość mieszkańcom, bo sami też tymi mieszkańcami jesteśmy.

Problem dotyczący taksówek miał być bezpośrednio związany z wycieczkowcami, które przypływają do Trójmiasta, a których pasażerów do Gdańska przywożą najczęściej taksówkarze.

Teraz ma to się zmienić m.in. za sprawą dodatkowych miejsc postojowych autokarów. Taką informację gdańszczanom przekazał Maciej Cybulski z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jak informują mieszkańcy, oprócz zmiany stricte parkingowej dla turystów odwiedzających Gdańsk, Gdańska Organizacja Turystyczna ma przygotować ulotki dotyczące savoir-vivre, które mają wskazać, jakie zachowanie odwiedzających Gdańsk jest pożądane przez mieszkańców m.in. Śródmieścia.

Sezon letni odpowiednio zabezpieczony?

W trakcie spotkania głos zabrał m.in. Grzegorz Pawlak, kierownik Referatu II Straży Miejskiej w Gdańsku. Jak poinformował przedstawiciel miejskich służb, w obszarze ul. Długiej, Długiego Targu oraz Wyspy Spichrzów wydłużono pracę patroli do 23:00. Ponadto patrole przy wjeździe na Targ Rybny oraz na ul. Św. Ducha będą do godziny 20:00, kontrolowały ruch drogowy, który po godzinie 23:00 zostanie zamknięty.

Co po tym czasie? To pokazał ostatni przypadek kierowcy w Gdańsku, który prowadząc samochód na minuty, urządził sobie rajd, raniąc przy tym co najmniej dwie osoby. 30-latek jechał Długą, pod Zieloną Bramą, Mostem Zielonym i Stągiewną, by zakończyć rajd na latarni. Policjanci sprawdzili trzeźwość 30-latka, badanie nie potwierdziło w jego organizmie obecności alkoholu, jednak została od niego pobrana do badań krew.

Zobacz:Gdańsk: Nocny rajd samochodem po Długiej. 2 osoby ranne. Kierowca, 30-latek z Gdyni zatrzymany przez policję

Przypadek z 5 czerwca 2022 roku pokazał, że obecność służb w rejonie Śródmieścia konieczna jest przez całą dobę. Czy głos mieszkańców zostanie wysłuchany? Stosowne oświadczenie Rada Dzielnicy Śródmieście skierowała do Rady Miasta Gdańska.

Parkowanie w obrębie Śródmieścia? To wymaga zmian

Mieszkańcy Śródmieścia zwrócili również uwagę na problem dotyczący parkowania w ścisłym centrum Gdańska, na co przekładać ma się m.in. oferta hotelowa oraz ograniczona liczba miejsc parkingowym.

W odpowiedzi na apel mieszkańców, przedstawiciele hotelu Radisson Blu zadeklarowali, że w najbliższym czasie wycofana zostanie możliwość parkowania gości na ul. Powroźniczej, zaś kartki, które do tej pory umieszczane były za szybami pojazdu, już nie obowiązują. Gdzie zatem parkować mieliby goście hotelowi? Na miejscach posiadanych przez hotel, bądź na wskazanych parkingach zewnętrznych.

Celem spotkania z 25 maja 2022 roku ma być opracowanie spójnego rozwiązania, które wprowadzi porządek na parkingach zlokalizowanych w ścisłym centrum Gdańska.

Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego za głośne?

Jednym z problemów, o którym również wspominali mieszkańcy, było kino umiejscowione na dachu Teatru Szekspirowskiego. Maciej Sowiński, zastępca dyrektora placówki odpowiedział mieszkańcom, że teatr nie może ze względów finansowych pozwolić sobie na zakup słuchawek dla uczestników seansów, tym bardziej że za organizację pokazów odpowiada zewnętrzna firma.

Jak podkreślił przedstawiciel Teatru Szekspirowskiego, w bieżącym sezonie zmian nie uda się już wprowadzić, to jednak celem kompromisu, zapadła decyzja o niezwłocznym wyłączaniu nagłośnienia, w chwili zakończenia pokazu filmu.

Mieszkańcy Śródmieścia, którzy byli obecni na spotkaniu, w ramach rekompensaty otrzymali darmowe bilety na pokazy filmów, zaś gospodarz teatru zaprosił ich na kolejne spotkanie do siedziby Teatru Szekspirowskiego oraz na zwiedzanie obiektu.

Zakaz sprzedaży alkoholu? Tylko na papierze

O tym, że uchwała zakazująca sprzedaży detalicznej alkoholu nie jest efektywna, mogą świadczyć liczne zgłoszenia, które wpływały do redakcji "Dziennika Bałtyckiego". Przypomnijmy, że decyzją Rady Miasta Gdańska wprowadzona uchwała uniemożliwia sprzedaży alkoholu w sklepach po godzinie 23:00, co zwłaszcza w przypadku weekendów, jest dla sporej grupy turystów sporym problemem.

Lokale objęte zakazem sprzedaży alkoholu:

  • ul. Długie Ogrody 14 (Biedronka),
  • ul. Długie Ogrody 35,
  • ul. Stągiewna 8/1 (sklep 24h),
  • ul. Podwale Grodzkie w tunelu dworca PKP,
  • ul. Rajska 2,
  • ul. Wały Jagiellońskie 8,
  • ul. Dąbrowskiego 4 (stacja Orlen),
  • ul. Sadowa 3 (stacja Lotos).

W tej sprawie napisała do nas m.in. Agnieszka Kobus, rada Rady Dzielnicy Śródmieście.

- W kwietniu 2022 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta zakazująca nocnej sprzedaży alkoholu na ternie Śródmieścia poza lokalami gastronomicznymi - pisze radna Agnieszka Kobus. - Jak to wygląda w praktyce, można przekonać się, spacerując po ulicach Głównego i Starego Miasta po godzinie 23:00, najlepiej robiąc to w weekendy. Z moich obserwacji wynika, że jedynym całodobowym sklepem spożywczo-monopolowym, który przestrzega obowiązujących przepisów, jest punkt przy ul. Rajskiej, gdzie na drzwiach powieszona została w kilku językach informacja dla klientów, że w godzinach 23.00-6.00 wyrobów alkoholowych kupić nie można, i sklep faktycznie się do tej zasady stosuje.

Jak informuje radna, inne sklepy, które znalazły się w obrębie zakazu, nie przestrzegają przepisów, jakie reguluje uchwała Rady Miasta.

- Kolejny punkt Kamme, znajdujący się przy ul. Podwale Grodzkie 8, dotychczas czynny przez całą dobę, od niedzieli do czwartku na noc jest zamykany, natomiast w piątki i soboty jest już czynny, a sprzedaż alkoholu, także wysokoprocentowego, trwa tam w najlepsze, co najlepiej było widać 21 maja 2022 roku, gdy rozpoczynały się w Gdańsku Juwenalia, a pod sklepem ustawiała się długa kolejka i każdy wychodzący niósł w ręku butelki z napojem wyskokowym - dodaje radna. - Także w sklepie monopolowym Dona przy ul. Stągiewnej 8/1 i Zielone Jabłuszko przy ul. Wały Jagiellońskie 8 bez problemu można nabyć alkohol, czego dowodem niech będą rachunki za produkty, które sama zakupiłam, na potrzeby tego pisma. Na moje pytanie, jakim cudem mogę po północy kupić u nich alkohol, jedna z Pań obsługujących powiedziała: „Są układy i układziki”.

- Wypada zadać otwarte pytanie urzędnikom miejskim, na jakiej podstawie sklepy ww. mogą swobodnie sprzedawać alkohol, gdy uchwała obowiązuje? Gdzie są służby miejskie, w tym Straż Miejska i Policja, która powinna strzec obowiązujących w mieście przepisów? Zanim uchwała „antyalkoholowa” była głosowana w Radzie Miasta, opiniowali ją m.in. radni Dzielnicy Śródmieście. Byłam jedną z niewielu radnych, która głosowała przeciw pozytywnemu zaopiniowaniu jej przez Radę, gdyż uważałam i nadal uważam ją za nieskuteczną i godzącą w wolność gospodarczą. Jeżeli już jednak rajcy miejscy podjęli decyzję o jej wprowadzeniu, to organy miasta wydające decyzje o koncesji oraz miejskie służby porządkowe powinny zainteresować się, jak wygląda jej respektowanie przez sklepy, zlokalizowane na terenie Śródmieścia.

- Brak reakcji i zupełne lekceważenie obrazów, które w tych sklepach i pod tymi sklepami można zaobserwować, skłania mnie do smutnej refleksji, że działania gdańskich radnych, w celu poprawienia porządku i bezpieczeństwa w ścisłym centrum miasta (a temu wszak miała służyć uchwała), są jedynie pozorowane - podkreśla Agnieszka Kobus. - Mają przekonać mieszkańców Śródmieścia, że władze „coś” robią, aby ludziom żyło się spokojniej, gdy tymczasem nic w istocie się nie zmienia. Myśl, że przedsiębiorcy działający na terenie miasta, mają w głębokim lekceważeniu uchwałę Rady Miasta, byłoby dla mnie wnioskiem jeszcze smutniejszym.

Sprawa nieprzestrzegania przepisów wynikających z uchwały została skierowana do służb miejskich oraz Rady Miasta Gdańska. Uchwała została także zaskarżona przez samych przedsiębiorców do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, którzy wraz ze swoim obrońcą, wnieśli o stwierdzenie jej nieważności.

- Grupa przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy czynne całodobowo, złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Rady Miasta, w przedmiocie zakazania im sprzedaży alkoholu w godzinach 23:00 - 6:00 - przekazał Sebastian Sawlewicz, adwokat z kancelarii Savel, reprezentujący grupę gdańskich przedsiębiorców. - Warto dodać, że uchwała obowiązuje jedynie na terenie Śródmieścia, stąd mamy do czynienia z zaskarżeniem uchwały.

Adwokat Sebastian Sawlewicz zwraca uwagę na nieefektywność uchwały zakazującej sprzedaży detalicznej alkholu i wskazuje, że jedną, czy dwie ulice dalej, ten alkohol można już swobodnie kupić.

- Jeżeli u moich klientów nie można kupić alkoholu, a dwie ulice dalej, taki sam sklep może już funkcjonować, to nie możemy mówić o normalnym traktowaniu gdańskich przedsiębiorców - dodał adwokat Sebastian Sawlewicz. - Jeżeli taka uchwała zostałaby wprowadzona na terenie całego Gdańska, to wówczas jej zaskarżenia by nie było, gdyż wszyscy mielibyśmy jednakowe szanse na równy biznes. Stąd właśnie jest ta skarga moich klientów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki