Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza
Przy wybieraniu laureata Gdańskiej Nagrody Równości doceniane są śmiałe idee, innowacyjne rozwiązania w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej lub przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska.
- Nagrodzone mogą być także osoby, które dokonały bohaterskiego czynu w obronie praw człowieka, sprawiedliwości społecznej lub godności ludzkiej, z narażeniem własnego interesu, zdrowia lub życia - mówi Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Gala wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości w Europejskim Centrum Solidarności - 2022 r.
Laureatką za dokonania w 2021 roku została koordynatorka Trójmiejskich Marszów Równości, Marta Magott, która otrzymała pamiątkową Statuetkę Równości oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.
- To ogromny zaszczyt dostać wyróżnienie pod patronatem Pawła Adamowicza, który jako pierwszy prezydent w Gdańsku objął patronatem honorowym Trójmiejski Marsz Równości, który jako pierwszy w całej Polsce objął patronatem honorowym Trójmiejskie Dni Równości - powiedziała podczas uroczystości Marta Magott. - Dziękuje mojej rodzinie i wszystkim osobom, które mnie otaczają, bo wiem, że tylko razem jesteśmy w stanie zmienić tą naszą Gdańską rzeczywistość, zmieniać postawy społeczne, wyprowadzić na ulicę tysiące osób w każdym celu, nie tylko w celu marszu równości. I dziękuję miastu za to, że daje nam możliwość, przestrzeń do realizacji, żebyśmy robili nasz świat lepszym, bardziej akceptującym, wspierającym, takim bezpiecznym, aby każda osoba w Gdańsku czuła się chciana.
Po wręczeniu nagrody wystąpiła ukraińska artystka zespołu Galitsyna Art Group, Anna Dubrovina, która zaprezentowała pokaz malowania piaskiem i światłem.
Statuetka Równości
Statuetka Równości składa się z czarnego marmuru, na którym umieszczono formę srebrnego łuku, zwieńczonego odpinaną okrągłą broszą wykonaną z bursztynu z wyrzeźbionym herbem miasta Gdańska.
- Sentencja umieszczona na pamiątkowej tabliczce „ROZWAŻNIE, ALE Z ODWAGĄ” – jest parafrazą dewizy Gdańska „Nec temere nec timide” - tłumaczy Patryk Rosiński.
Stautuetkę Równości stworzyła gdańska artystka Dorota Cenecka.
Do Gdańskiej Nagrody Równości nominowani byli także:
- Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia WAGA, społeczna koordynatorka klubu Senioryci na Biskupiej górce i wiceprzewodnicząca Gdańskiej Rady Seniorów przy Radzie Miasta Gdańska. W 2021 roku dzięki niej na Biskupiej Górce rozkwitło Centrum Wsparcia Seniora.
- Marta Faron, nominowana przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, w 2021 roku była asystentką wspierającą osoby w długotrwałej i chronicznej bezdomności osób w kryzysie bezdomności w innowacyjnym programie Najpierw Mieszkanie.
- Krystian Kosiński, koordynator aktywizmu Grupy Lokalne Amnesty International w Trójmieście. W 2021 roku organizował m.in. pisanie listów do białoruskich więźniów politycznych, manifestacje przeciw push-backom na granicy polsko-białoruskiej oraz zbiórki wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kontrowersje wokół nagrody im. Lecha Bądkowskiego przyznanej radnemu miasta Gdańska, Andrzejowi Stelmasiewiczowi. Reagują radni PiS
Gala wręczenia Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowic...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty
Była ikoną kina. Mija 60 lat od śmierci Marilyn Monroe