Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Forum Wizja Rozwoju 2022. Debaty na najważniejsze gospodarczo i społecznie tematy ZDJĘCIA

Jacek Klein
Jacek Klein
W Gdyni rozpoczęła się jubileuszowa piąta już edycja Forum Wizja Rozwoju pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego. To największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

Podczas dwudniowego wydarzenia odbywającego się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte eksperci poruszają tematy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, MEW, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.

5. edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Obecna skomplikowana sytuacja geopolityczna wpłynęła na kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz gospodarki morskiej. Pojawiły się nowe zagrożenia, ale też nowe szanse. Najważniejszym obecnie wyzwaniem jest zapewnienie dostaw surowców energetycznych jak gaz ziemny z takich kierunków jak Katar czy USA.

- Przez ostatnie 30 lat żyliśmy w świecie, którym jak zakładaliśmy relacje międzynarodowe są kształtowane przez relacje biznesowe. Dzisiaj ta narracja straciła na znaczeniu – mówił Karol Wolff, dyrektor ds. strategii w PKN Orlen SA. - Dzisiaj łańcuchy dostaw surowców, energii czy żywności się wykolejają.

Problemy spowodowane przez pandemię koronawirusa zostały spotęgowane prze wojnę w Ukranie i sankcje na Rosję, która jest jednym z głównych eksporterów paliw oraz ma możliwości blokowania eksportu żywności w z objętego konfliktem terenu. To wymaga nowego spojrzenia na wiele strategicznych sfer rozwoju gospodarczego, m.in. dotyczących energetyki i bezpieczeństwa.

- Bezpieczeństwo energetyczne wymaga posiadania własnych środków transportu, aby nie być zależnym od obcej flagi. Niezależność energetyczna to dowożenie surowców energetycznych własnymi statkami, ale też zapewnienie lądowych systemów dystrybucji gazu i paliw - mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes PLO SA.

ZOBACZ TAKŻE: Forum Wizja Rozwoju. Jak budować bezpieczeństwo energetyczne Polski?

Koniecznością jest dywersyfikacja źródeł wytwarzania, w której znaczącą rolę odegra morska energetyka wiatrowa.

- To niesłychanie waży temat – podkreśla dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizującej Forum. – Energetyka wiatrowa nad Bałtykiem ma niebagatelne znaczenie dla gospodarki morskiej. Polska ma w tej dziedzinie prerogatywy rządowe i zielone światło do działania. Dysponujemy lokalizacjami i infrastrukturą. Mamy ekspertów. Tylko działać. A o tym jak działać najszybciej i najskuteczniej, aby morska energia wiatrowa zaczęła przynosić wymierne korzyści krajowi i gospodarce, rozmawiamy podczas naszego Forum.

Polskie firmy mają ogromny potencjał i szanse na zaistnienie w łańcuchu inwestycyjnym MEW. Zwłaszcza w drugiej fazie związanej z rozbudową farm wiatrowych i ich eksploatacją. Udział firm działających w naszym kraju w budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych to co najmniej 20-25 proc. wartości inwestycji.

- Nie chcemy zaprzepaścić żadnej ze ścieżek w łańcuchu dostaw – mówił Włodzimierz Pomierny, kierownik projektu MEW w Agencji Rozwoju Przemysłu SA. - Nasze firmy mogą budować konstrukcje wsporcze. Agencja Rozwoju Przemysłu SA podpisała memorandum o współpracy przy budowie wież na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej z hiszpańską GRI Renewable Industries, S.L. Mamy także umiejętności i doświadczenie pozwalające na budowanie trafostacji dla MEW. Co do statków instalacyjnych, jesteśmy zależni od decyzji firm będących deweloperami projektów.

Wyzwaniem dla firm produkcyjnych jest sprostanie rosnącym kosztom funkcjonowanie spowodowanym przez rosnące ceny energii, której rynek został kompletnie zdestabilizowany. Inflacja staje się głównym zagrożeniem nie tylko dla polskiej, ale i światowej gospodarki.

- Głównym problemem dla naszego przedsiębiorstwa wynikającym z wojny w Ukranie jest wzrost cen energii oraz stali, co znacznie podwyższa koszty w naszej stoczni – mówił Ireneusz Ćwirko, prezes stoczni Crist SA. - Na szczęście nie sprawdziły się przewidywania, że przemysł statków wycieczkowych upadnie z powodu turbulencji na świecie. Mamy obecnie wypełniony portfel zamówień do 2025 roku.

ZOBACZ TAKŻE: V edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni – największe wydarzenie gospodarcze północnej Polski
Niestety perspektywy na kolejne lata, nie tylko dla przemysłu stoczniowego, nie rysują się optymistycznie.

- Szczyt inflacji dopiero przed nami – mówił Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Pekao SA. - W naszych arkuszach mamy wpisany poziom ponad 16 proc., ale rozwój sytuacji będzie zależał do cen energii i tego, co wydarzy się w Ukrainie. Na pewno te poziomy inflacji są szkodliwe dla gospodarki. Musimy przygotować się na nadejście recesji. Obecna inflacja ma charakter kosztowy.

Zdaniem uczestników Forum nie innej możliwości zdławienia inflacji, niż wejście w globalną recesję i redukcję popytu.
Forum Wizja Rozwoju podejmuje również kwestie rynku pracy, który także przechodzi metamorfozę. Do Sejmu trafi w tym tygodniu projekt regulujący pracę zdalną, nie tylko w czasach pandemii, ale także w realiach postpandemicznych.

- Skonsultowaliśmy ten projekt i ze związkami, i z pracodawcami - mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podczas wizyty w naszym studio na Forum Wizja Rozwoju.

Projekt odpowiada na oczekiwania zgłaszane m.in. przez pracowników. Ułatwienia będą dotyczyć pracy zdalnej świadczonej przez rodziców dzieci do lat 4. W tym przypadku porozumienie o pracy zdalnej ma być uproszczone.

Pracodawcy i związkowcy mocno stawiali na porządku dziennym kwestie rekompensaty za pracę zdalną i związane z nią koszty ponoszone przez pracownika. Za to pracodawcy obawiali się, że nie będą w stanie skontrolować warunków świadczenia pracy w domu, a to pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo wykonywanej pracy.

- Wszystkie te wątpliwości są nam znane, rozmawialiśmy o nich ze związkami i organizacjami pracodawców - wyjaśnia minister Marlena Maląg. - Zaproponowane rozwiązania gwarantują pracownikom stosowne świadczenia, a z drugiej strony mamy gwarancję, że pracodawca będzie miał wiedzę o warunkach, w których jest wykonywana praca zdalna.

Jak ocenia w rozmowie w studio PPG minister Maląg, projekt powinien szybko przejść przez całą ścieżkę legislacyjną. Na uregulowaniu kwestii pracy zdalnej zależy bowiem bardzo wielu pracownikom. Nie powinno zatem być dyskusji politycznych, a co najwyżej spór merytoryczny o poszczególne rozwiązania.

Tegoroczna V edycja Forum Wizja Rozwoju kontynuuje rozważania nad tematem srebrnej gospodarki. Eksperci pochylą się nad możliwościami, jakie daje ekonomii aktywność osób starszych na polskim rynku.

- Seniorzy, z roku na rok, coraz częściej deklarują chęć aktywności zawodowej i społecznej - podkreśla Małgorzata Zwiercan, inicjatorka wydarzenia.

Współczesny senior znacznie odbiega od stereotypu niedołężnego staruszka. Z roku na rok ta grupa staje się coraz aktywniejsza i wciąż zgłasza gotowość do działania oraz dalszego rozwoju. Jest to wielka szansa dla polskiej ekonomii, ponieważ, jak wskazują prognozy, w roku 2050 blisko 35 proc. mieszkańców miast mają stanowić osoby w wieku 65 lat i starsze; na wsiach natomiast ich udział szacuje się na około 30%. Eksperci Forum Wizja Rozwoju, jak co roku, koncentrują się na pozytywnych aspektach zjawiska, popularyzując tym samym podejście prorozwojowe oraz odchodzenie od pesymistycznego postrzegania zmian demograficznych w polskim społeczeństwie.

Po raz piąty przyznano także Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju ma charakter honorowy, a jej głównym celem jest promowanie polskich przedsiębiorstw za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki.

Nagroda przyznawana jest w siedmiu kategoriach:

  • Społeczna odpowiedzialność biznesu – nagroda dla firm lub przedsiębiorców najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, prospołeczną lub ekologiczną,
  • Badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii – nagroda dla jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną,
  • Ekomobilność – nagroda dla firm wdrażających niskoemisyjne i ekologiczne rozwiązania w transporcie,
  • E-gospodarka – nagroda dla firm wdrażających lub rozwijających technologie informatyczne,
  • Start-up – nagroda dla firm, które po raz pierwszy oferują swoje rozwiązania na polskim rynku i istnieją nie dłużej niż 2 lata,
  • Innowacyjność – nagroda dla firm mogących pochwalić się więcej niż jednym innowacyjnym rozwiązaniem i są obecne na rynku dłużej niż 2 lata,
  • Zarządzanie – dla zarządu lub osób zarządzających, dla których wynik finansowy nie jest jedynym priorytetem w prowadzonej firmie.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa Lotos S.A., Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Polska Press Grupa jest patronem wydarzenia.

Forum Wizja Rozwoju 2022. Debaty na najważniejsze gospodarcz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki