V edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni – największe wydarzenie gospodarcze północnej Polski

Materiał informacyjny - Fundacja Wizja Rozwoju
Goście Forum Wizja Rozwoju
Goście Forum Wizja Rozwoju
Udostępnij:

Doskonałość, potencjał, tradycja - wielką triadą polskiego rzemiosła

W ciągu ostatnich lat wyraźnie rośnie zainteresowanie polskim rzemiosłem na wielu poziomach - od konsumenckiego, po zawodowy. Zjawisko to wyraźnie przeczy przekonaniu, iż są to profesje zamierzchłe. Trend na wyroby rzemieślnicze otworzył niezwykłą perspektywę, którą polska ekonomia powinna jak najlepiej wykorzystać. Dlatego w tym roku Związek Rzemiosła Polskiego i izby rzemieślnicze wraz z Ochotniczymi Hufcami współorganizują Targi Pracy, warsztatową nowość w programie piątej edycji Forum Wizja Rozwoju - największej konferencji gospodarczej w północnej Polsce. Rodzime rzemiosło będzie także jednym z tematów paneli i debat, w których udział wezmą eksperci z całego kraju.

- To branża o niesamowitym potencjale gospodarczym z piękną tradycją. Szczególnie teraz, kiedy diametralnie zmienia się nastawienie Polaków do przedmiotów codziennego użytku i zaniku mody na tak zwane „jednorazówki” - mówi prezes Forum Wizja Rozwoju, dr Andrzej Michalak. - Wyroby rzemieślnicze nie brzmią już jak fraza z książki do historii, a stają się synonimem dokładności, staranności i unikatowości z perspektywy konsumenta. Dla potencjalnego pracownika zaś stanowią nie tylko drogę do zdobycia zawodu, ale i nieprzerywane doskonalenie umiejętności. To kuźnia kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia, które należy promować i aktywować, ale także pewnego rodzaju hołd złożony gospodarkom lokalnym, ze względu na silne nacechowanie rzemiosła regionalizmem.

Związek Rzemiosła Polskiego tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce, reprezentując ok. 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Działa od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, a od roku 2001 roku funkcjonuje jako reprezentatywna organizacja pracodawców zrzeszająca - 26 izb rzemieślniczych, 455 cechów rzemiosł oraz 58 spółdzielni.

Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest oświata zawodowa. Rzemiosło dysponuje szeroką ofertą szkoleniową i oferuje kształcenie zarówno w nowoczesnych zawodach, jak i tych historycznych o unikalnym charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u pracodawców-rzemieślników szkoli się około 60 tys. uczniów w ponad 130 zawodach. ZRP jest aktywny również w przestrzeni międzynarodowej, uczestnicząc w wielu gremiach i pracach na szczeblu unijnym. Zmienia się podejście do przedmiotów, ich wykonania, jakości oraz ceny, a potencjalni pracownicy pragną kształcić się, by zdobyć pracę w branży, która w ciągu ostatnich lat przeżywa swój renesans.

- Targi Pracy nowość programu Forum Wizja Rozwoju. Związek Rzemiosła Polskiego, Izby Rzemieślnicze, a także Ochotnicze Hufce Pracy działają niezwykle prężnie, napędzając polski rynek pod wieloma względami, więc wymiana doświadczeń w formie warsztatowej z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem - podkreśla dr Andrzej Michalak.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej, której uroczyste obchody zaplanowane zostały na 23-24 czerwca w Gdyni oraz 25-26 czerwca w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa LOTOS S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

*****

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. „To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej” - mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.

Energetyczna wszechstronność wodoru sprawia, że coraz częściej mówi się o nim jako o przyszłości polskiej gospodarki. Z powodzeniem wykorzystywany jest jako nośnik energii dla niestabilnych źródeł OZE, co może przyczynić się do unowocześnienia energetyki i przemianowania jej, zgodnie ze światowym trendem, w energetykę odnawialną. Wodór znajduje zastosowanie m. in. w motoryzacji, transporcie, hutnictwie, rolnictwie, przemyśle petrochemiczny czy stalowym.

Niezwykle istotnym aspektem związanym z rozwojem technologii wodorowych jest zeroemisyjność. Jedynym produktem ubocznym procesów pozostaje woda destylowana lub para wodna. Skuteczne wdrażanie strategii wodorowych może stać się kluczem do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ekologiczny i ekonomiczny potencjał wodoru zauważają już samorządy, które wprowadzają m.in. jednostki komunikacji zbiorowej napędzane paliwem wodorowym.

W ubiegłorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju rozwojowi technologii wodorowych poświęcono aż siedem paneli, które dotyczyły m.in. bezpieczeństwa energetycznego, roli wodoru w polskim transporcie, planów wodorowych polskich firm, a także produkcji zielonego wodoru.

- Również w tym roku eksperci przyjrzą się wodorowi rozumianemu jako paliwo przyszłości, które ma szansę nie tylko uwolnić nas w dużym stopniu od paliw kopalnych, ale pomóc nam uzyskać autonomizację energetyczną w czasach, kiedy kwestia ta nie jest już jedynie ekonomiczna, ale także, niestety, polityczna - dodaje dr Andrzej Michalak. - Polska ma ogromny potencjał wodorowy. Możemy stać się w tej gałęzi jednym z liderów. Właśnie osiągnięciu tego pułapu ma służyć panel Forum znany od ubiegłego roku jako „3W”.

O dalekosiężności projektów świadczy fakt, że 2 listopada 2021 roku Rząd przyjął Polską Strategię Wodorową do 2030 roku z perspektywą do 2040 roku. Jej celem jest wskazanie kierunku rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce ze szczególnym naciskiem na „zazielenienie wodoru”. Rozwój gospodarki wodorowej ma przełożyć się miedzy innymi na dekarbonizację niektórych gałęzi przemysłu czy też transportu.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzenie towarzyszące FWR jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej. Na dni 23-24 czerwca zaplanowane są uroczyste obchody. Następnie, 25 czerwca, w piątek wieczorem, debaty zostaną przeniesione do Warszawy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa LOTOS S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

*****

V Forum Wizja Rozwoju zaprasza. Gdynia 20-21 czerwca - Akademia Marynarki Wojennej

Czy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce?

W Europie morska energetyka wiatrowa jest najprężniej rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy z MEW, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z ubiegłego roku wynoszący 1,8 GW.

Imponujący wynik jest zasługą przede wszystkim projektów brytyjskich, za którymi plasują się osiągnięcia Francuzów i Niemców. Tuż za podium znajdują się farmy wiatrowe Holandii i Danii, które również coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na mapie MEW.

A co w Polsce?

Na pytania dotyczące statusu, kondycji i szans rodzimej energetyki wiatrowej odpowiedzą eksperci, którzy wezmą udział w panelu poświęconym MEW podczas tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce tradycyjnie odbywa się w Gdyni, a jego jubileuszową piątą edycję zaplanowano na 20 - 21 czerwca br. Tradycyjnie jednym z najważniejszych bloków tematycznych Forum jest energetyka, a panel dotyczący morskiej energii wiatrowej odbędzie się pierwszego dnia wydarzenia.

- To niesłychanie waży temat - podkreśla dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizującej Forum. - Energetyka wiatrowa nad Bałtykiem ma niebagatelne znaczenie dla gospodarki morskiej. Polska ma w tej dziedzinie prerogatywy rządowe i zielone światło do działania. Dysponujemy lokalizacjami i infrastrukturą. Mamy ekspertów. Tylko działać. A o tym jak działać najszybciej i najskuteczniej, aby morska energia wiatrowa zaczęła przynosić wymierne korzyści krajowi i gospodarce, porozmawiamy podczas naszego Forum. Ambicją naszego wydarzenia jest nie tylko omawianie istotnych zagadnień gospodarczych ale i wypracowywanie decyzji. Patronat premiera nad Forum i obecność ministrów podczas obrad znacznie to ułatwiają. Dlatego zapraszam do Gdyni wszystkich, którym morska energetyka wiatrowa leży na sercu i którzy widzą w niej przestrzeń swojej aktywności i inwestycji.

Pomorze ma wszelkie szanse stać się głównym ośrodkiem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Mamy potencjał rozwoju firm z tego sektora oceniany na jeden z najwyższych w regionie, wysoki poziom akceptacji społecznej i korzystne warunki formalno-prawne, związane z poparciem rządowym. Kształcimy specjalistów. Politechnika Gdańska po raz pierwszy uruchomiła w tym roku akademickim nabór na studia podyplomowe na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa.

- V Forum Wizja Rozwoju ma szanse stać się w tej dziedzinie wydarzeniem historycznym – dodaje dr Michalak. – Czekamy na ten panel z nadzieją, że przyniesie ustalenia i decyzje, wypracowując warunki do ich podjęcia.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, Grupa LOTOS S.A, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie