Eurowybory 2019. PiS wyczuło nastroje społeczne i zdeklasowało konkurentów

Mariusz Szmidka
Mariusz Szmidka
Jedynym i największym w historii zwycięzcą wyborów polskich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego jest Prawo i Sprawiedliwość, które z miażdżącą przewagą w kraju wygrało z Koalicją Europejską.

To jest absolutnie imponujący wynik PiS, który został osiągnięty w warunkach ostrego sporu politycznego w Polsce, mimo stworzenia dużego antypisowskiego bloku, czyli Koalicji Europejskiej, mimo kilku wpadek rządu w polityce zagranicznej i mimo sporu z Trybunałem Europejskim i Komisją Europejską.
PiS uwiodło wyborców swoim programem, skuteczną polityką socjalną, jednością i znakomitym wyczuciem nastrojów społecznych.
Konkurenci polityczni, w tym główne partie tworzące Koalicję Europejską, ponieśli dotkliwą porażkę. Najbardziej wyborców odstraszyło wspieranie postulatów środowisk lewicowych, przyjmowanie deklaracji LGBT, wstawienie na swoje listy byłych postkomunistów, bylejakość, brak wyrazistości i jedności oraz bezpardonowa krytyka Kościoła przez ludzi z Kościołem niezwiązanych, a nawet mu przeciwnych. To zmobilizowało wyborców o poglądach konserwatywnych i katolickim systemie wartości. Niedzielne wyniki wyborów obaliły mit, że im wyższa frekwencja, tym mniejsze szanse PiS na zwycięstwo. Bo frekwencja była najwyższa od czasu przystąpienia Polski do Unii, a mimo to PiS zdobyło największe poparcie. Świadczy to o tym, że ta partia ma program bliższy przeciętnemu Polakowi i jego poglądom. Do tego doszła imponująca mobilizacja polityków PiS, liczne spotkania w terenie, realizowane obietnice wyborcze, w tym sztandarowy program 500+ i dorzucona w trakcie kampanii „Piątka Morawieckiego”. To wszystko zrobiło swoje. I to mimo wizerunkowych wpadek PiS z ujawnieniem planów budowy dwóch wież, które miały należeć do najwyższych budynków w Warszawie, czy kupionych od Kościoła gruntów przez premiera.

Jednak w mojej opinii największy wpływ na ostateczny wynik tych wyborów miała sprawa stosunku do Kościoła katolickiego.

Jednak w mojej opinii największy wpływ na ostateczny wynik tych wyborów miała sprawa stosunku do Kościoła katolickiego. Przypadki przestępstw pedofilskich wśród niektórych księży poruszyły wszystkich - wierzących i niewierzących. W niedzielę wyborczą w kościołach odczytano poruszający list Konferencji Episkopatu Polski w tej bulwersującej sprawie, w którym przebijała się skrucha i troska o przyszłość Kościoła katolickiego w Polsce. Ludzie wierzący dostrzegli ten żal za okropne grzechy niektórych duchownych, chęć pomocy ofiarom i determinację w uzdrowieniu Kościoła. Tymczasem ze strony środowisk lewicowo-liberalnych, m.in. Leszka Jażdżewskiego, a potem niektórych lewicowych kandydatów Koalicji Europejskiej, słyszeli tylko, że cały Kościół to samo zło. I to był największy błąd, uderzenie w wiernych tegoż Kościoła, którzy poczuli się zagrożeni, zaatakowani, piętnowani. Czarę goryczy przelał jeden ze skandalicznych transparentów na sobotnim Marszu Równości w Gdańsku, który obrażał uczucia religijne katolików, w tym także moje. Na transparencie widniała wagina w koronie na drzewcu. Całość imitowała Najświętszy Sakrament. No, nie jest to przejaw miłości ani równości, tylko obraza ludzi wierzących. Wyborcy na Kaszubach m.in. w powiatach kościerskim, kartuskim, bytowskim czy chojnickim będący bliżej Kościoła nie tylko się zmobilizowali, ale w większości zagłosowali na PiS. I choć na Pomorzu Koalicja Europejska zdobyła 50,66 proc. głosów, a PiS 34,53 to jednak wyraźnie widać, że nie zarówno u nas, jak też w całym kraju opozycja straciła wyborcę konserwatywnego. Odzyskać go będzie ciężko.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
AJB

Reasumując, redaktor Szmidka postawił diagnozę i ... w bardzo zniuansowany, zawoalowany sposób radzi coby zmienić taktykę, przy okazji powtarzając tezy głównego teoretyka PO, Rafała Grupińskiego. Pewne rzeczy można co prawda jasno zadeklarować w .nowoczesnych Warszawie, POznaniu, Wrocku czy Freie Stadt Danzig bez owijania w bawełnę, ale już nie w Pleszewie czy Świebodzinie! Bo na tej moherowej prowincji ta pisowska, homofobiczna, antylewacka, klerykalna i pruderyjna hołota tych nastajaszczich diemokratow za kałolicji UBywatelskiej pogoni na cztery wiatry! To trza się, proszę koleżeństwa przyczaić, nawciskać im kitu jak za starych dobrych czasów Donalda Franciszkowicza i ... " Ludzie to lubią, ludzie to kupią, byle na chama, byle głośno, byle głupio!" A jak nie? I jak numer z Freie Stadt Danzig, POsen, Breslau, Litzmanstadt i Warschau nie wypali? I Dulska, Zdanowska, Jaśkiewicz, Czaskoski i Sutryk nie obalą pisowskiego państwa"? Bratnia pomoc wojsk Bundeswehry na białych Leopardach i GG z Gauleiterem Tuskiem na Wawelu? Zaczyna się robić ciekawie! :)

F
Fan Adamowicza.

Hochsztapler Donald Tusk -magister historii był hersztem i ojcem chrzestnym tych co rabowali.Dlatego PiS wygrał i wygra następne wybory.

G
Gość

To nie jest wyczucie nastrojów społecznych, to po prostu łapówa.

R
Rumcajs

" Kilka wpadek rządu" , co za burak , a jak nazwać bandytyzm Vatowski , rudego oszusta ?

d
donChichot

"PiS wyczuło nastroje"

Doprawdy? To aż taka trudność?

I nie wyczuło a zagospodarowało.

"Miszczem" to trzeba być aby takie nastroje wyprodukować i nie mieć tego świadomości...

P
Pomroczność jasna.

4 czerwca 2109 roku w Gdańsku odbędzie się "Okrągły stół -bis".Obrady ma otworzyć mąż stanu-Mieczysław Wachowski.Następnie wykład naukowy ma wygłosić Mędrzec Europejski i noblista TW Bolek p.t. "Każdy ma prawo aby być durniem-ale po co się z tym zaraz obnosić?"Na zakończeni uroczystości goście mają odśpiewać "Międzynarodówkę".

Dodaj ogłoszenie