Europejski Rok Kolei. Pociąg Connecting Europe Express odwiedzi Gdańsk 20.09.2021 r. Mieszkańcy obejrzą wystawy w specjalnych wagonach

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Pociąg Connecting Europe Express przyjedzie do Gdańska/Zdj. ilustracyjne
Pociąg Connecting Europe Express przyjedzie do Gdańska/Zdj. ilustracyjne Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Connecting Europe Express to międzynarodowy skład pociągu, który 2.09.2021 roku wyruszy z Lizbony, aby po 36 dniach dojechać do Paryża. W tym czasie odwiedzi również Gdańsk. Przyjazd pociągu „Łącząc Europę Express” planowany jest na 20.09.2021 r., a więc w przeddzień Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako 2021.

Pociąg Connecting Europe Express przyjedzie do Gdańska

Rok 2021 jest Europejskim Rokiem Kolei. Komisja Europejska wraz ze Wspólnotą Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER) jako projekt flagowy obchodów tego roku wybrała przejazd pociągu, który na swojej trasie odwiedzi niemalże całą Europę, łącząc kraje i ludzi.

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, organizatorzy zrezygnowali z dystrybucji biletów na przejazd pociągiem. W zamian tego mieszkańcy ponad 100 miast będą mogli podziwiać wagony z wystawami tematycznymi, wagony sypialne, restauracyjne oraz podróżne, których na czas przejazdu pociągu użyczą europejscy przewoźnicy.

– Przemierzając kontynent, „Łącząc Europę Express” będzie podążał szlakami, które nas łączą, zarówno jako kraje, firmy, jak i ludzi. Ten pociąg, który jest symbolem łączności, służy również jako przypomnienie, że przed nami jeszcze długa droga i wiele pracy, zanim kolej stanie się preferowaną opcją transportu dla Europejczyków – powiedziała Adina Vălean, komisarz ds. transportu przy Komisji Europejskiej.

Europejski ekspres to w rzeczywistości trzy różne pociągi, które pasują do różnych szerokości torów stosowanych w Europie. Jak podają organizatorzy, to przedsięwzięcie pokaże bardzo dobrą współpracę między przewoźnikami i zarządcami infrastruktury kolejowej.

Jeden pociąg kursował będzie na torze iberyjskim w Portugalii i Hiszpanii, drugi na torze bałtyckim w Estonii, na Łotwie i Litwie, trzeci zaś, normalnotorowy, przemierzy pozostałą część Europy, w tym Gdańsk, a także Kraków i Warszawę, tj. pozostałe polskie miasta zaangażowane w projekt.

Trasa przejazdu „Łącząc Europę Express” ma za zadanie ukazanie również problemu, jakim jest wciąż niewystarczająca infrastruktura kolejowa w Europie, a także ma skłonić jeszcze większą część mieszkańców Europy do wybierania właśnie tej formy podróży.

Jak podaje Komisja Europejska, w Unii Europejskiej znajduje się obecnie 201 tysięcy kilometrów tras kolejowych. Dla porównania, Stany Zjednoczone posiadają 203 tysiące kilometrów tras, Chiny 127 tysięcy kilometrów, zaś Rosja 87 tysięcy kilometrów.

Z racji elektryfikacji, większośc kolei emituje znacznie mniej CO2 niż transport drogowy czy lotniczy. Transport kolejowy Europy odpowiada za jedynie 0,4% emisji gazów cieplarnianych. Za największą emisję, bo aż 71,8% odpowiada transport drogowy. Transport morski generuje 14,1% emisji gazów, zaś lotniczy 13,2%.

Jak podkreśla Komisja Europejska, kolej to jedyny środek transportu, który w latach 1990-2017 w największym stopniu ograniczył emisję i zużycie energii, stawiając w coraz to większym stopniu na odnawialne źródła jej pozyskania.
Partnerem przejazdu Connecting Europe Express w Polsce są Polskie Koleje Państwowe.

„Łącząc Europę Express”w liczbach

  • 3 rodzaje pociągów przystosowanych do szerokości torowisk w Europie,
  • 26 państw,
  • 33 przejścia graniczne,
  • 40 partnerów kolejowych,
  • ponad 100 miast uczestniczących,
  • 20 000 kilometrów przebytej trasy.
Podróże pociągiem bywają długie i męczące. Szczególnie dla pasażerów przedziału, w którym zachowanie osób podróżujących pozostawia wiele do życzenia. PKP jasno określa w regulaminie zachowania, które są zabronione w pociągu. Za nie możesz dostać mandat. W niektórych przypadkach złamanie regulaminu grozi nawet wyrzuceniem z pociągu. Sprawdź w naszej galerii, na co warto uważać.  Szczegóły na kolejnych slajdach.

Tego nie wolno robić w pociągu. Za to możesz dostać mandat [lista]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie