Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pociągi wrócą na linię kolejową nr 207? Wykonawca mówi o marcu 2021 r. Na początku pojadą na trasie Kwidzyn-Malbork

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Remont linii kolejowej 207 trwa już 5. rok. Czy doczekamy się zakończenia prac modernizacyjnych? Wszystko na to wskazuje, ponieważ wykonawca na marzec tego roku deklaruje zakończenie zasadniczych prac budowlanych, co pozwoli na wznowienie kursowania pociągów na trasie Kwidzyn-Malbork
Remont linii kolejowej 207 trwa już 5. rok. Czy doczekamy się zakończenia prac modernizacyjnych? Wszystko na to wskazuje, ponieważ wykonawca na marzec tego roku deklaruje zakończenie zasadniczych prac budowlanych, co pozwoli na wznowienie kursowania pociągów na trasie Kwidzyn-Malbork Mirosław Wiśniewski
Remont linii kolejowej 207 trwa już 5. rok. Czy doczekamy się zakończenia prac modernizacyjnych? Wszystko na to wskazuje, ponieważ wykonawca na marzec tego roku deklaruje zakończenie zasadniczych prac budowlanych, co pozwoli na wznowienie kursowania pociągów na trasie Kwidzyn-Malbork. Jak informuje PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., na oddanie do użytku odcinka Kwidzyn-Gardeja trzeba będzie poczekać do końca roku.

Remont linii kolejowej 207. Jak przebiega?

Przypomnijmy, że remont linii kolejowej nr 207 trwa już piąty rok. Wszystko zaczęło się w maju 2017 roku, kiedy to konsorcjum firm NDI S.A. i PPM-T Sp. z o.o. rozpoczęło modernizację linii od Malborka do granicy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W ramach inwestycji wyremontowanych miało zostać 70 km torów znajdujących się między stacjami Gardeja-Malbork. Przebudowanych miało również zostać 120 obiektów inżynieryjnych, w tym 3 mosty i 13 wiaduktów, dzięki czemu prędkość pociągów na tej trasie miała wzrosnąć do 120 km/h. Realizacja projektu początkowo miała zakończyć się jesienią 2019 roku. Niestety remont ciągnie się nadal.

W marcu 2021 r. mają wrócić połączenia kolejowe na trasie Kwidzyn-Malbork

Jak informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., na odcinku Malbork-Kwidzyn prowadzone są prace wykończeniowe i okołotorowe.

– Gotowy jest układ torowy stacji Kwidzyn oraz przejście podziemne, które łączy perony z budynkiem dworca. Dzięki trzem windom stacja stanie się bardziej dostępna dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Gotowe są również przebudowane perony w Gościszewie, Sztumskiej Wsi, Ryjewie i Brachlewie, na które prowadzą wygodne pochylnie. Zamontowano także nowe oświetlenie LED, wiaty, ławki i gabloty informacyjne – wyjaśnia Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.

Na stacji Sztum postępują natomiast prace przy budowie układu torowego. Po wykonaniu prac ziemnych i wzmocnieniu gruntów, położono już większość nowych torów. Gotowa jest także konstrukcja peronu wyspowego, na którym układana jest nawierzchnia.

– Wyższy peron ułatwi podróżnym korzystanie z pociągów, będą nowe wiaty, energooszczędne oświetlenie i oznakowanie pomagające w orientacji na stacji. Podróżni dostaną się na peron dzięki dwóm przejściom przez tory, w tym dodatkowym od strony ul. Żeromskiego, zabezpieczonych rogatkami i sygnalizacją świetlną, oraz dwóm pochylniom dostosowanym do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przebudowany zostanie także przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Reja.

– Gotowy jest tymczasowy bajpas drogowy przez teren stacji, na który skierowany zostanie ruch podczas przebudowy przejazdu. Na skrzyżowaniu drogi z torami zamontowane zostaną nowe rogatki oraz oświetlenie, wymieniona zostanie nawierzchnia, dzięki czemu kierowcy przejadą przez tory sprawniej – mówi Przemysław Zieliński.

Sporym problemem pozostaje naprawa uszkodzonego nasypu kolejowego w Rozpędzinach (gm. Kwidzyn). W czerwcu ubiegłego roku błotne osuwisko rozmyło istniejący nasyp, w efekcie czego tory w tym miejscu zawisły w powietrzu. Prace rozpoczną się jednak dopiero po zaakceptowaniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego dokumentacji naprawy uszkodzonego nasypu.

Sporym problemem pozostaje naprawa uszkodzonego nasypu kolejowego w Rozpędzinach (gm. Kwidzyn). W czerwcu ubiegłego roku błotne osuwisko rozmyło istniejący
Sporym problemem pozostaje naprawa uszkodzonego nasypu kolejowego w Rozpędzinach (gm. Kwidzyn). W czerwcu ubiegłego roku błotne osuwisko rozmyło istniejący nasyp, w efekcie czego tory w tym miejscu zawisły w powietrzu. Prace rozpoczną się jednak dopiero po zaakceptowaniu przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego dokumentacji naprawy uszkodzonego nasypu Mirosław Wiśniewski

Zgodnie z deklaracją wykonawcy, zakończenie zasadniczych prac budowlanych, umożliwiających wznowienie ruchu pociągów na trasie Kwidzyn-Malbork, planowane jest na marzec 2021 r. W przypadku odcinka Kwidzyn-Gardeja modernizacja trwać ma do końca roku.

– Na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wykonawca modernizuje 70 km torów znajdujących się między Malborkiem a granicą województwa. Zgodnie z zapowiedziami, komfort obsługi pasażerów poprawi się na 9 stacjach i przystankach osobowych. Inwestycja obejmuje także przebudowę 120 obiektów inżynieryjnych: mostów, wiaduktów i przepustów. Dodatkowo, na 36 przejazdach kolejowo-drogowych podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa. Na nowe wymieniane są również urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym.

– Po zakończeniu prac i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, pociągi pasażerskie na trasie pojadą z maksymalną prędkością do 120 km/h (przed modernizacją 60-80 km/h), a towarowe do 100 km/h. Czas przejazdu najszybszych pociągów między Malborkiem a Gardeją skróci się o 11 minut – wyjaśnia Przemysław Zieliński.

Warto dodać, że projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa-Malbork” o wartości 212 mln zł netto jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dofinansowanie ze środków UE wynosi prawie 85 procent.

Awaria w Rozpędzinach 22.06.2020. Osunął się nasyp kolejowy....

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki