Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Gdańsk nie jest przygotowany na niepełnosprawnych kibiców

Jacek Wierciński
Niepełnosprawni na stadionie PGE Arena w Gdańsku mają czuć się dobrze. Pierwsi już oglądają mecze ligowe Lechii, ale prawdziwym egzaminem będą piłkarskie mistrzostwa Europy
Niepełnosprawni na stadionie PGE Arena w Gdańsku mają czuć się dobrze. Pierwsi już oglądają mecze ligowe Lechii, ale prawdziwym egzaminem będą piłkarskie mistrzostwa Europy Karolina Misztal
- Jesteśmy zadowoleni, jako współorganizatorzy, że mistrzostwa Europy nie są zarezerwowane jedynie dla zdrowych osób, ale cieszyć się nimi może absolutnie każdy - deklaruje Michał Brandt z Biura Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012. - Zdajemy sobie sprawę, że w czasie UEFA Euro 2012 do Gdańska przyjadą także kibice niepełnosprawni. Mogą liczyć na pomoc - zapewnia.

Euro 2012 dla wszystkich, nie tylko pełnosprawnych kibiców chcących obejrzeć spotkania na żywo, na stadionach, oznacza wybór odpowiedniego środka transportu. W doborze komunikacji miejskiej i każdym innym problemie niepełnosprawnym mają pomóc wolontariusze do dyspozycji w kilkunastu newralgicznych punktach miasta. Niewykluczone, że na ulice trafią także ochotnicy przygotowani specjalnie do pomocy niepełnosprawnym.

- Przygotowujemy się do projektu Wolontariatu dla Osób z Niepełnosprawnością w trakcie Euro 2012 - przyznaje Michał Urban, dyrektor Centrum Integracja w Gdyni. - Będziemy też tworzyć dane o dostępności Trójmiasta dla takich osób - mówi. Dodaje jednak, że dziś jest za wcześnie na szczegóły.

Wszystko na temat Euro 2012 w Gdańsku

Wiadomo jednak, że to wolontariusze pomogą wybrać odpowiedni autobus czy tramwaj, do którego kibic wsiądzie. Najprawdopodobniej już sam, bez niczyjej pomocy, bo, jak zapewniają urzędnicy, "w czerwcu 2012 roku, wszystkie autobusy oraz zdecydowana większość tramwajów (90 ze 115) będą pojazdami niskopodłogowymi, umożliwiającymi bezproblemowe wsiadanie i wysiadanie".

- Nowe przystanki nie mają progów, co znacznie ułatwia poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich i zawsze można też liczyć na pomoc systemu głosowego oraz samego kierowcy - dopowiada Brandt.

Do skorzystania z Szybkiej Kolei Miejskiej zachęca tymczasem Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM.

Euro 2012: Kibice na PGE Arenie Gdańsk mają komfortowe warunki?

- Z naszej inicjatywy rozpoczęliśmy cykl spotkań z przewoźnikami kolejowymi i zarządcami infrastruktury, aby przygotować od strony technicznej obecne i przyszłe rozwiązania dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia. Dodaje, że spółka wszystkie modernizowane obecnie i w ostatnim czasie perony wyposaża w windy, które znajdą się także oczywiście przy położonym kilkaset metrów od PGE Areny, powstającym właśnie przystanku SKM Stadion. Niepełnosprawnym w kolejce pomogą nie tylko windy czy odpowiednio przygotowane rozkłady.

- Na peronie oznaczyliśmy specjalną tabliczką miejsce, w którym zatrzymuje się pierwszy wagon pociągu. Kierownik składu będzie zwracał szczególną uwagę na ten obszar i w razie zauważenia podróżnego posłuży mu niezbędną pomocą. To udogodnienie ma służyć nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również seniorom oraz rodzicom prowadzących wózki z dziećmi. W tym miejscu powinni też oczekiwać na pociąg podróżni, którzy danego dnia gorzej się czują i potrzebują wsparcia przy wsiadaniu do pociągu - wyjaśnia Głuszek.

Wreszcie najważniejsze - gdański obiekt PGE Arena, gdzie odbędą się mecze. Także o jego świetnym przygotowaniu zapewniają organizatorzy.

Pracownicy stacji krwiodawstwa apelują o krew na Euro 2012

- Najważniejszy będzie sam stadion, ale i tutaj nie mamy się czego wstydzić - podkreśla Brandt. - Obiekt został tak zaprojektowany, żeby zapewnić jak największy komfort oglądania widowisk - także osobom niepełnosprawnym. Jest wyposażony w odpowiednio szerokie furty, podjazdy, windy i specjalne stanowiska w połowie wysokości trybun, dla osób poruszających się na wózkach oraz ich opiekunów - wymienia.

Zdanie urzędnika potwierdza przedstawicielka Euro 2012.
- Na gdańskim stadionie będzie około setki miejsc przeznaczonych specjalnie dla osób niepełnosprawnych, zarówno tych na wózkach, jak i z problemami ze wzrokiem i słuchem - zapowiada Ewa Prokopiak, Media Relations Coordinator w ramach EURO 2012. Na stadionie na niepełnosprawnych czekać mają także specjalne oznaczenia i ulotki oraz wolontariusze, a UEFA zapewnia także dodatkowy bilet dla towarzyszącego opiekuna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki