Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energa i Enea będą do 7 maja analizować czy budować elektrownię na węgiel, jak i na gaz

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Ponad dwa miesiące potrwają jeszcze analizy czy nowy blok węglowy elektrowni w Ostrołęce opłaca się budować, zarówno na węgiel czy na gaz. Oba koncerny energetyczne zawiesiły na razie finansowanie i budowę kontrowersyjnego projektu.

14 lutego generalny wykonawca budowa Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW otrzymał polecenie zawieszenia wykonywania całości prac związanych z kontraktem. Podobne polecenie tego samego dnia dotyczyło przebudowy infrastruktury kolejowej dla obsługi elektrowni. To efekt zawartego dzień wcześniej przez Energę i Eneę porozumienia o wstrzymaniu finansowania projektu.

Jako przyczynę wskazano w szczególności planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej oraz nową politykę kredytową Europejskiego Banku Inwestycyjnego wobec sektora elektroenergetycznego wraz z powiązaną z nią inicjatywą Komisji Europejskiej z 11 grudnia 2019 roku w zakresie tzw. Zielonego Ładu, czyli planu działań zmierzających do zapewnienia neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Kolejnym powodem było nieskuteczne wysiłki pozyskania inwestora zewnętrznego.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Projekt forsowany przez resort energii, a przez ekspertów oceniany od praktycznie od początku jako nieekonomiczny w świetle spodziewanego zaostrzenia polityki klimatycznej UE ostatecznie „położyło” wezwanie PNK Orlen SA z 5 grudnia ub. roku na sprzedaż 100 proc. akcji Energi, którego zarówno przebieg, jak i wynik, mogą istotnie wpłynąć na kwestie dotyczące modelu finansowania Projektu.

- Powyższe okoliczności, stanowią w ocenie sponsorów nadzwyczajną zmianę uwarunkowań, których sponsorzy nie przewidywali na etapie podejmowania decyzji w przedmiocie i sposobie finansowania projektu - poinformowały spółki energetyczne.

Termin przeprowadzenia analiz mija 7 maja. Ostatnie informacje wskazują, że węgiel mógłby zostać zastąpiony gazem wymagałoby to zmiany technologii i aneksowanie kontraktu lub podpisani nowego. Mają toczyć się rozmowy z koncernem GE, który został wybrany na dostawcę technologii dla elektrowni węglowej. Spółka Gaz-System w planach strategicznych ma budowę stacji gazowej Zambrów, która umożliwiłaby odbiór gazu przez elektrownię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki