EDF wspiera kształcenie kadr w Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Kształcenie praktyczne uczniów, staże dla absolwentów, przekazanie urządzeń przemysłowych na potrzeby edukacji – to najważniejsze elementy porozumienia, które 14 listopada podpisali reprezentanci EDF Polska Oddział Wybrzeże, władz Gdańska i Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku. Efektem tego ma być zapewnienie dobrze wykształconych fachowców dla przemysłu energetycznego w Polsce, a zwłaszcza dla Elektrociepłowni w Gdańsku i w Gdyni – należących do EDF Polska Oddział Wybrzeże.

Historia zatoczyła koło – mówiła Magdalena Gorska-Zasada – wicedyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku. Współpraca ta zaczęła się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, z ówczesnymi Elektrociepłowniami Wybrzeże - w czasach gdy jedna z elektrociepłowni funkcjonowała na wyspie Ołowiana w Gdańsku (teraz znajduje się w tym budynku Polska Filharmonia Bałtycka). Z tamtych czasów pozostała pamiątka – wirnik turbiny, stojący przed siedzibą ZSE przy ul. Mikołaja Reja.

Pomysł na powrót do dawnej współpracy zaczął się podczas czynionych przez nauczycielkę Agnieszkę Musyt-Lewandowską przygotowań do obchodów 30-lecia Zespołu Szkół Energetycznych, czego efektem jest zawarcie wspomnianego porozumienia. Podpisali je Iwona Targońska – dyrektor naczelna Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku, Henryk Dworakowski – dyrektor generalny Oddziału Wybrzeże EDF Polska, Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska.

Ciepło Na Start. Głosuj na projekty!

Henryk Dworakowski - dyrektor Oddziału Wybrzeże EDF Polska, poinformował po uroczystym sygnowaniu porozumienia, że Elektrociepłownie w Gdańsku i w Gdyni wyposażone są w nowoczesne urządzenia, o wysokiej sprawności, bardzo korzystne dla środowiska. Przede wszystkim jednak potrzebni są ludzie do obsługi tych urządzeń – pracownicy o wysokich kwalifikacjach. Dlatego Oddział Wybrzeże EDF Polska podjął współpracę z Zespołem Szkół Energetycznych. Kształceniem zostaną objęte wszystkie klasy. W pierwszej – program obejmuje zapoznanie z funkcjonowaniem elektrociepłowni, W drugiej przewidziane jest bliższe zaznajomienie uczniów z pracą w zakładzie, a w trzeciej klasie będzie miesięczna praktyka. Absolwenci mogą liczyć na to, że zostaną przyjęci na staż w elektrociepłowniach Oddziału Wybrzeże EDF Polska.

Można powiedzieć, że EDF Polska Oddział Wybrzeże nawiązał strategiczną współpracę z Zespołem Szkół Energetycznych w Gdańsku. Podpisane porozumienie przewiduje współdziałanie w zakresie wykorzystania doświadczeń ekspertów Spółki do kształcenia przyszłych kadr dla branży energetycznej. Gratulował tego dyrekcjom szkoły i przedsiębiorstwa Piotr Kowalczuk – wiceprezydent Gdańska. To przykład godny naśladowania – mówił prezydent Piotr Kowalczuk. Poinformował, że szkolnictwo zawodowe otrzyma w Gdańsku duże wsparcie finansowe, wysokości około 50 mln złotych. Zapewnia to podpisana w ubiegłym tygodniu z marszałkiem województwa umowa, dotycząca wykorzystani unijnych dotacji w ramach realizacji przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci pomorskich szkół ponadgimnazjalnych z uwzględnieniem potrzeb lokalnych i subregionalnego rynków pracy”.

- Porozumienie z EDF Polska Oddział Wybrzeże zostało zawarte na 3 lata – poinformowała Iwona Targońska – dyrektor naczelna Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku. Niewykluczone, że będzie przedłużane, jeśli prezydent Gdańska wyda odpowiednie pełnomocnictwa. Partner, czyli EDF Polska Oddział Wybrzeże, deklarował zawarcie tego porozumienia bezterminowo. Choć porozumienie zostało oficjalnie podpisanie 14 listopada, to współpraca trwa już od września. Wycieczkę poznawczą do Elektrociepłowni zorganizowano uczniem klasy I. Trwa już przekazywanie szkole urządzeń, które będą wykorzystywane w kształceniu fachowców.

Cenni dla firm pracownicy, odchodząc na emeryturę mogą już wkrótce nie mieć wykwalifikowanych następców. Z tego też powodu spółka EDF postanowiła zaangażować się w projekt mający na celu międzypokoleniową wymianę wiedzy i doświadczeń. W ramach nawiązanej z Zespołem Szkół Energetycznych w Gdańsku współpracy, Oddział Wybrzeże EDF Polska zorganizuje w swoich zakładach praktyki dla uczniów klas trzecich, płatne staże dla absolwentów, lekcje dla klas pierwszych i drugich. Grupy praktykantów i stażystów będą miały zapewnioną opiekę mentora, a przedstawiciel EDF zostanie członkiem Rady Programowej Szkoły.

– Dostrzegamy ogromny potencjał wśród młodzieży Zespołu Szkół Energetycznych w kontekście zasilenia w przyszłości zespołu ekspertów trójmiejskich elektrociepłowni – mówi Henryk Dworakowski - dyrektor Oddziału Wybrzeże EDF Polska. - Średnia wieku pracowników w naszych zakładach przekroczyła 50 lat, a ich wiedza i umiejętności, poparte wieloletnim doświadczeniem stanowią ogromny kapitał naszej firmy. Aby jednak zachować płynną wymianę kadr nie możemy się koncentrować tylko i wyłącznie na teraźniejszości. Dlatego właśnie postanowiliśmy zaangażować się w program kształcenia przyszłych kandydatów do pracy. Zależy nam na tym, by te osoby były do tego bardzo dobrze przygotowane.

Większość pracowników produkcyjnych w elektrociepłowniach zajmuje stanowisko operatora. Odpowiada on za sterowanie i kontrolę pracy kotłów i bloków energetycznych, które wytwarzają energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu, zasilając miejskie sieci ciepłownicze. Praca na tym stanowisku wymaga znajomości specjalistycznych programów technologicznych oraz systemów sterowania, dzięki którym kontroluje się m.in. emisję spalin do środowiska.

Gdański oddział EDF Polska posiada dwie elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni, które są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 11000 TJ ciepła i 1300 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi. EDF Polska dba o zachowanie równowagi między działalnością biznesową, inicjatywami na rzecz społeczności lokalnej i środowiska naturalnego. Jako jedna z nielicznych firm w Trójmieście ma zawarte z władzami miast Gdańska i Gdyni Partnerstwa na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, realizując wspólnie wiele działań mających poprawiać jakość życia mieszkańców.

Niezwykle ważne było uruchomienie w Gdańsku i Gdyni instalacji odsiarczania spalin w elektrociepłowniach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie