Działacze KOD przyznają się, że to oni dwukrotnie ubrali...

  Działacze KOD przyznają się, że to oni dwukrotnie ubrali pomnik Lecha Kaczyńskiego w koszulki z napisem „Konstytucja”

  wie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Działacze KOD przyznają się, że włożyli T-Shirt pomnikowi Kaczyńskiego
  1/16

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Na figury i pomniki w całej Polsce zakładali koszulki z charakterystycznym napisem „Konstytucja”. Swoją akcję nazywają pokojowym happeningiem. Trójka działaczy Komitetu Obrony Demokracji przyznała się na poniedziałkowym briefingu, że to oni dwukrotnie ubrali pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie w koszulki z napisem „Konstytucja”. Doszło również do utarczki słownej z przedstawicielem TVP: - Proszę nam nie przeszkadzać bo jedyną osobą, która tu zachowuje się jak chuligan jest pan – usłyszał.
  - Robiliśmy to bez intencji urażenia jakiejkolwiek osoby ani jakiegokolwiek przedmiotu. Absolutnie z góry zostało założone, że będzie to protest pokojowy, który ma zwrócić uwagę na wartości w obronie których stajemy. Przede wszystkim chcieliśmy rozpocząć w Polsce debatę o konstytucji i zaprotestować przeciwko jej jawnemu łamaniu - przekonywała Magdalena Filiks, wiceprzewodnicząca KOD. Wskazywała na fakt, że uczestników happeningu, który dotyczył – jak tłumaczyła – około 180 pomników w całym kraju „już spotykają represje” ze strony aparatu ścigania.
  Odniosła się też do miejsca, w którym odbył się briefing - bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej: - To historyczne miejsce wybraliśmy nie przez przypadek. Kiedyś Solidarność to było dobro wspólne wszystkich Polaków. Wszyscy państwo pamiętacie, że pisanie haseł Solidarności na murach było też przejawem protestu. Dziś okazuje się, że „Solidarność” chce ścigać ludzi za pisanie słowa „konstytucja”. Okazuje się, że ten piękny ruch zmienia się teraz w ramię reżimowego aparatu władzy i partii PiS – dodała.

  Jak powiedziała wiceszefowa KOD jako pierwszy ubrany w koszulkę z napisem „konstytucja” został pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie w nocy z 27 na 28 lipca. Więcej na temat tego zdarzenia piszemy tutaj.

  Zorganizowaną akcję sympatyków KOD w całym kraju w nocy z piątku na sobotę 4 sierpnia sprowokować miała TVP. Telewizja publiczna, jak tłumaczyła Magdalena Filiks, wyemitowała materiał z monitoringu, na którym przedstawiony miał zostać człowiek, jaki w poprzedni weekend ubrał w koszulkę szczeciński monument: „poszukiwany jest sprawca czynu karnego” i „szczupły mężczyzna”, który założył koszulkę na pomnik nieżyjącego b. prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, miała informować TVP.

  W jej ocenie emisja materiału miała „zastraszyć tę osobę” i innych ludzi. Szczeciński sprawca schwytany jak dotąd nie został, jednak policja miała zatrzymać dwie inne osoby, które ubrały w konstytucyjny T-Shirt pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

  - To ja jestem ten szczupły poszukiwany człowiek z monitoringu szczecińskiej Solidarności [kamera przy siedzibie NSZZ zarejestrowała zdarzenie – dop. red.]. Nazywam się Olejnik Łukasz – przedstawił się inny uczestnik briefingu, który otwarcie i bez zasłaniania twarzy wyszedł przed telewizyjne kamery. - To ja założyłem koszulkę z napisem „konstytucja” na figurę Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie, od której zaczęła się akcja z koszulkami w Polsce i poza jej granicami. Rano jak się obudziłem dotarły do mnie informacje, że jestem poszukiwany, ale nic złego nie zrobiłem. Lech Kaczyński był prezydentem, który szanował konstytucję, KRS i Trybunał Konstytucyjny w związku z czym nie zamierzałem nikogo obrazić czy znieważyć, a wręcz przeciwnie. Jeżeli człowiek pełniący obowiązki prezydenta w Polsce nie potrafi obronić konstytucji, mimo że na nią przysięgał, moim obowiązkiem jest mu o tym przypominać i będę to robił. Ludziom łamiącym konstytucję mówimy: „nie” - zastrzegł.

  Co ciekawe, to właśnie Magdalena Filiks obok Anny Rybakiewicz – przedstawicielki KOD z Zachodniopomorskiego, jak przyznały, po tygodniu ponownie założyły T-Shirt szczecińskiemu pomnikowi. Dziennikarzom wyjaśniły, że było to odpowiedzią na komentarz przywódcy NSZZ Solidarność, który miał zapowiedzieć, że „dopilnuje tego by te osoby [które założyły koszulkę na figurę Lecha Kaczyńskiego – dop red.] zostały odnalezione i surowo ukarane”. - Nie widzę w tym nic złego, uważam że absolutnie nie złamałam prawa. To była moja manifestacja przywiązania do konstytucji. Nie miałam żadnej intencji obrażania kogokolwiek. Nie boję się i nie pozwolę na to by ktoś mówił o mnie, że jestem przestępcą, że jestem chuliganką i żeby mnie ktoś zastraszał – mówiła Filiks.

  - Zrobiłyśmy to w piątek rano, jak już było widno. Zrobiliśmy to mając świadomość, że tam jest monitoring, że jesteśmy nagrywane. Poszłyśmy tam z odkrytymi twarzami. Pokazałyśmy się do monitoringu właśnie po to, żeby pokazać, że absolutnie nie boimy się ani nie damy się zastraszyć. W dalszym ciągu uważamy, że to co zrobiłyśmy nie jest niczym złym. Nie jest to żadne przestępstwo – komentowała z kolei Anna Rybakiewicz. - Nie zgadzamy się z tym by być poszukiwane, ścigane i uważane za osoby, które mogą zakłócać mir domowy - jak było napisane w wywiadzie z szefem Solidarności, że niszczymy, że tańczymy na grobach. To jest nieprawda. Jesteśmy z państwem bo mamy świadomość, że to co robimy teraz w Polsce jest bardzo niebezpieczne. W mediach krążą różne informacje o tym jak zachowuje się policja. Opinia publiczna dzisiaj nie jest w stanie stwierdzić co jest prawdą, a co nie bo wszystko staje się prawdopodobne. Niestety rewizje o 6. rano, przeszukania, rewizje osobiste na komisariatach, pobieranie materiału DNA nie jest nieprawdziwe. To wszystko się wydarzyło w ostatnim tygodniu – dodała.

  Zastrzegła, że mundurowi zabezpieczają u podejrzanych aparaty fotograficzne i sprzęt cyfrowy, a to – w jej opinii – nie służy gromadzeniu materiału w sprawie „akcji pomnikowej”, ale szukaniu „czegokolwiek” by opozycję „ścigać, oskarżać i upokarzać”.

  - To nie my obrażamy Lecha Kaczyńskiego. Robi to Solidarność i robi to Brudziński [Joachim, minister spraw wewnętrznych – dop. red.]. To nie my wykorzystaliśmy uczciwego człowieka, który był prezydentem Polski do tego żeby budować całą historię Kościoła i upokarzać innych ludzi. Jestem przekonana, że gdyby świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński dzisiaj żył nie czułby się absolutnie obrażony tym, że ma na sobie koszulkę „Konstytucja”. Ja chciałam przypomnieć Brudzińskiemu, że od 2 lat na naszych KOD-owych manifestacjach nigdy nie został obrażony Lech Kaczyński. My przychodzimy na te demonstracje z takimi sztandarami, na których są cytaty z Lecha Kaczyńskiego – puentowała briefing Magdalena Filiks, która zastrzegła, że to brat b. prezydenta – Jarosław, prezes PiS i jego ugrupowanie „godzi w godność” Lecha: - On dziś powiedział by do swojego brata, żeby się ogarnął i przestał łamać konstytucję.

  Obecny pod stoczniową bramą przedstawiciel TVP zadając pytanie stwierdził, że Łukasz Olejnik już w przeszłości dopuścił się „akcji chuligańskich” i „popychał dziennikarza Michała Rachonia” [dziś TVP, dawniej Telewizja Republika – dop. red.] oraz że „prawdopodobnie” ma on za tę sytuację przedstawione zarzuty: - Dopuszcza się pan co jakiś czas tego typu wybryków i chciałem spytać czy to jest pana natura, czy organizacja KOD zmusza pana do tego typu działań? - usłyszeliśmy.

  - Po pierwsze chciałam powiedzieć, że z reżimową, zakłamaną telewizją nie dyskutujemy, po drugie: pana pytanie zawiera kłamstwo. Robicie to regularnie oszukując miliony ludzi w całej Polsce – odpowiedziała mu Magdalena Filiks, która zapowiedziała, że z dziennikarzem telewizji publicznej „spotka się w sądzie”. - Proszę nam nie przeszkadzać bo jedyną osobą, która tu zachowuje się jak chuligan jest pan – zaznaczyła.

  To właśnie "akcja koszulkowa" miała zainspirować Rogera Watersa, artystę, który współtworzył formację Pink Floyd by w trakcie gdańskiego koncertu w niedzielę 5 sierpnia założył koszulkę z napisem "Konstytuja #KOD".

  Roger Waters w Gdańsku w koszulce z napisem: „Konstytucja. #KOD”. Odpowiada mu owacja fanów i skandowanie hasła  Zobacz: "Konstytucja, Jędrek!". Smok Wawelski, warszawska Syrenka i szczeciński Marynarz w koszulkach KOD


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dojna zmiana

  POLAK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ponad 1,5 miliona złotych straciła w 2017 roku prestiżowa, znana na całym świecie stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim , hodowla w 2017 roku wykazała stratę w wysokości 1 552 731,39 złotych....rozwiń całość

  Ponad 1,5 miliona złotych straciła w 2017 roku prestiżowa, znana na całym świecie stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim , hodowla w 2017 roku wykazała stratę w wysokości 1 552 731,39 złotych. To oznacza zamkniecie roku na ogromnym, ponad półtoramilionowym minusie. Warto jednak wspomnieć, że wyrzucony z hukiem prezes Marek Trela zostawił hodowli 3,5 miliona nadwyżki na koncie - tak zamknął rok 2015.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zadniolubny ?

  Rumcajs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Ten burak manifestujący swój stan emeocjonalny niech zapisze się do klubu prazydenta Słupska ! Pozycja "oczekująca" - zadnia, prawidlowa !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sam KOD to już jest obraza konstytucji!

  AJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Te cioty rewolucji nie zdążyły "walczyć" w oddziale Platerówek pod Lenino z racji późnego urodzenia, więc jako potomkinie "pełniących obowiązki Polaków" swoich ojców i dziadków przywiezionych na...rozwiń całość

  Te cioty rewolucji nie zdążyły "walczyć" w oddziale Platerówek pod Lenino z racji późnego urodzenia, więc jako potomkinie "pełniących obowiązki Polaków" swoich ojców i dziadków przywiezionych na ruskich czołgach nadrabiają zaległości! Są różne zboczenia! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wysyPISko

  Bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

  wyborco pis czy ci nie wstyd ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konstytucji nie ma od czasu objęcia rządów przez solidarnych ideowych obrońców narodu.

  i nie będzie póki solidarna śmietanka kacykowsko bandycka szarogęsi się w Polsce. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  od suwerena zależy ile kraju jeszcze da się uratować przed politycznokapitalistycznymi korpogangami


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "To samo" - nie znaczy to samo !

  Rumcajs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ciemniaku- Konstytucja to AKT PRAWNY, zboki kodziaskie mają w łbach inne "akty" zakodowane!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj te upały

  L. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  Błagam koderów, tylko się nie rozbierajcie, reszta jakoś ujdzie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

  w PRL komuniści ścigali za napis SOLIDARNOŚĆ , teraz pislamiści ścigają za napis KONSTYTUCJA


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomnik i nagrobek to nie miejsce na spory polityczne

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  To miejsce zadumy i wyrażenia szacunku dla
  adresata. Kto tego nie rozumie niech głupstw
  nie plecie o rzekomym ściganiu "za napis
  KONSTYTUCJA".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nagrodzić lub ukarać KOD

  Stajszevsczi Boys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Jeżeli KOD robi społecznie dobry uczynek, należy się nagroda.
  Jeżeli jednak FORMA PRZEKAZU JEST ZAKŁÓCENIEM KRAJOBRAZU, a co gorsze, LEKCEWAŻENIEM UCZUĆ PATRIOTYCZNYCH POLAKÓW, czego wyrazem jest...rozwiń całość

  Jeżeli KOD robi społecznie dobry uczynek, należy się nagroda.
  Jeżeli jednak FORMA PRZEKAZU JEST ZAKŁÓCENIEM KRAJOBRAZU, a co gorsze, LEKCEWAŻENIEM UCZUĆ PATRIOTYCZNYCH POLAKÓW, czego wyrazem jest powstanie i istnienie pomników, które do swoich niecnych celów obecnie wykorzystuje zdradziecki KOD, należy się surowe ukaranie sprawców, w imieniu państwa i społeczeństwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Branicki z Potockim sie zbratal.

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

  Zdrajcy i targowiczanie. Kodziarze, zebrzacy u panskich klamek:- Zydowki i enerdowy Merkel, pod dachami Paryza czy zawsze zdradzieckiego Londynu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!