Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi do Pani Jasnogórskiej z archidiecezji gdańskiej

Piotr Piotrowski
Pielgrzymi idą bez względu na pogodę - czy słońce świeci, czy pada deszcz
Pielgrzymi idą bez względu na pogodę - czy słońce świeci, czy pada deszcz fot. Anna Arent
Jak co roku rozpoczęły się na Pomorzu przygotowania do wędrowania z modlitwą, by zanieść intencje na Jasną Górę. Tradycyjnie pierwsza na pątniczy szlak wyjdzie − najdłuższa w Polsce − Pielgrzymka Kaszubska. Rozpocznie się 24 lipca o godz. 6 w kościele ojców franciszkanów w Helu. Dzień później, po porannej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wystartują gdyńscy pątnicy. Gdańszczanie rozpoczną pielgrzymkę 28 lipca.

Grupy pątników zmierzające do Częstochowy wyruszają z trzech zakątków naszej diecezji - Helu, Gdyni i Gdańska. Jako pierwsi na szlak wyruszą Kaszubi, którzy swoją wędrówkę rozpoczną Mszą św. 25 lipca o godz. 6.00 w kościele Bożego Ciała w Helu. Przez 19 dni przemierzą 638 km - to najdłuższa pieszą pielgrzymka w Polsce, która w tym roku odbywa się po raz 42.

- Idziemy z hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”, które jest bardzo bliskie naszemu pielgrzymowaniu. W tym roku to nawiązanie do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie i to też jedna z głównych naszych intencji czyli łączność z młodymi z całego świata, którzy przyjadą do stolicy Portugalii. Nasze codzienne katechezy, Eucharystia i Apel Jasnogórski mają nam pomóc rozważać treści przygotowane przez papieża Franciszka na to wydarzenie. My idąc przez Polskę będziemy uczestniczyć duchowo w ŚDM - mówi ks. Robert Jahns, kierownik Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Zdaniem kapłana lizbońskie Światowe Dni Młodzieży bardzo przypominają pielgrzymkę. - Myślę, że jest to to samo doświadczenie wspólnoty, bliskości i gościnności, którą odczuwamy, gdy idziemy przez całą Polskę. Podobnie jak oni, nocujemy u gospodarzy, otwierających przed nami nie tylko swoje domy, ale i serca. Zapraszamy na wspólne pielgrzymowanie z Maryją i do Maryi wszystkich, zwłaszcza tych młodych, którzy nie mogą udać się do Lizbony - dodaje.

Udział w pielgrzymowaniu nie zawsze oznacza fizyczną obecność i wędrówkę na Jasną Górę. Od wielu lat w ramach pielgrzymek można uczestniczyć w modlitwach w kościołach stacyjnych, w tzw. grupach złotych. Kaszubskie apele stacjonarne odbędą się m.in. w Wejherowie. Od lat wierni modlitwy za pielgrzymkę odbywają się w kościele ojców franciszkanów. Wspólna modlitwa przed wizerunkiem Matki Bożej Wejherowskiej pozwala doświadczyć radości bycia razem. To propozycja dla tych wszystkich, którzy nie mogą z różnych względów, wieku, zdrowia, czasu, podjąć trudu pielgrzymowania.

26 lipca o godz. 6.00 z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, popularnego gdyńskiego „Serca” wyruszą gdynianie. Będzie to ich 38. pielgrzymka. By dotrzeć do Częstochowy muszą pokonać 550 km tym . - W tym roku w rozważaniach pochylamy się nad hasłem roku liturgicznego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Taki Kościół tworzymy również w czasie naszej wspólnej wędrówki przez Polskę. W czasie tych 18 dni można poczuć inny smak życia i odnaleźć w nim Pana Boga. To wielkie wyzwanie duchowe i fizyczne, ale idziemy wspólnotą, w której jest miejsce dla każdego. Podczas dni w drodze można poczuć żywy Kościół. Dla młodych to rekolekcje w drodze, które mogą prowadzić do nawrócenia, ale również umocnienia wiary. Szczególnymi łaskami są sakrament pokuty i rozmowa z kapłanem, który jest do dyspozycji. Bardzo cieszę się ze świadectw wiernych, którzy przeszli z nami jeden dzień „na próbę” i wrócili po więcej - mówi ks. Krzysztof Czaja, kierownik Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Jak zaznacza kapłan, w gdyńska pielgrzymkę bardzo zaangażowana jest młodzież. - To właśnie oni ją przygotowują. Modlimy się i pielgrzymujemy też w intencji podziękowania za ich trud, ale również nawrócenie i trwanie we wspólnocie Kościoła - dodaje.
Kapłan podkreśla, że w tym roku jedną z głównych intencji wędrówki z Gdyni na Jasna Górę będzie także intencja dziękczynna za dar życia śp. ks. Marka Wende. - Będziemy się za niego modlić, będziemy dziękować Bogu za niezwykłego kapłana, który przez 22 lata był kierownikiem Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Gdy potem już nie był bezpośrednio zaangażowany w przygotowania, przez lata organizował w parafii na Obłużu wieczory modlitewne w czasie pielgrzymki. Była modlitwa, ale też relacja z każdego dnia naszej wędrówki. To była wspaniała inicjatywa, która mam nadzieję będzie trwałą nadal - zaznacza ks. K. Czaja. I przypomina, że również w Gdyni będzie możliwość wieczornych spotkań i modlitwy w intencji pielgrzymki w innych kościołach. - Wierni, którzy nie są w stanie pójść z nami z różnych powodów, spotykają się codziennie o 20.30 w prawie wszystkich gdyńskich kościołach, by wspólnie odśpiewać Apel Jasnogórski i modlić się za naszą drogę. Zbieramy również intencje, które zaniesiemy na Jasną Górę - zaznacza.

Najkrótszą archidiecezjalną pielgrzymką jest gdańska - przez 16 dni pokonuje prawie 500 km. W zeszłym roku obchodziła jubileusz 40-lecia. Pątnicy wyruszą na trasę w piątek 28 lipca, po Mszy św. o godz. 6.30 w bazylice Mariackiej. W ub. r. rozpoczęli swoją formację skoncentrowaną na Ziemi Obiecanej. - Wtedy przewodził nam Mojżesz, który po 40 latach zaprowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej i tylko ją zobaczył. W tym roku w myśl hasła: „Zdobywamy Ziemię Obiecaną” będziemy prowadzeni przez Jozuego, który będzie uczył nas zaufania do Bożego prowadzenia - mówi ks. Łukasz Grelewicz, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Choć gdańska pielgrzymka wyruszy w jednej grupie, to każdego dnia wędrówki pielgrzymi będą szli w dwóch grupach: pokutnej i ewangelizacyjnej. - Pierwsza z nich będzie przeżywała codziennie etap ciszy. Pielgrzymi przejdą bez słów, od 6 do 8 kilometrów, pogrążeni w indywidualnej modlitwie. Natomiast grupa ewangelizacyjna będzie miała spotkania z 15-minutowym dzieleniem.
Wieczorem pielgrzymi będą też zapraszani, by rozmawiać z gospodarzami o Jezusie - dodaje ks. Grelewicz. Tradycyjnie działa również grupa biało-złota, czyli pielgrzymi duchowi. W czasie przygotowań do wędrowania pątnicy GPP odwiedzili blisko 40 parafii, gdzie zachęcali do osobistego wyjścia na Jasna Górę, ale też do modlitewnego wsparcia i pielgrzymowania stacjonarnego. - Szacujemy, że w tej grupie może wziąć udział nawet 10 tys. osób czyli o wiele więcej niż w ubiegłym roku. Rozdaliśmy już ponad 7 tys. książeczek z rozważaniami na każdy dzień duchowego towarzyszenia pielgrzymom. Mamy deklaracje od wielu parafii, że codziennie będą się spotykać na Apelach Jasnogórskich. Jak co roku wyznaczonych zostało już 16 kościołów stacyjnych, gdzie będą odbywać się wspólnotowe modlitwy. Karty z intencjami od wiernych cały czas do nas trafiają. W czasie pielgrzymki będziemy je omadlać na Mszach św. odprawianych na trasie i w modlitwie różańcowej. Na zakończenie pielgrzymki jak co roku złożymy je przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej - dodaje przewodnik 41. GPP.

Również chętni do wzięcia udziału w poszczególnych etapach pielgrzymki też będą mieli taką możliwość. Podobnie jak w ubiegłych latach, do pielgrzymki będzie można dojechać autokarem - zaplanowanych jest 8 kursów. Daty i godziny odjazdu autobusów będą rozpisane na stronie internetowej www.pielgrzymka.gda.pl. Dowiozą one na poranną Mszę św., by rozpocząć dzień w miejscu, gdzie aktualnie znajdują się pielgrzymi, i odwiozą do Gdańska po zakończeniu trasy zaplanowanej na dany dzień.

- Pielgrzymowanie jest niezwykłym przeżyciem. To wysiłek, przemęczenie, ból i cierpienie, ale przede wszystkim wspólna modlitwa i piękno przebywania razem. To przykrywa wszystkie niedogodności i trudy. Każdy, kto raz pójdzie na pielgrzymkę, wspomina ten czas rekolekcji w drodze. Jeżeli pragniesz doświadczyć szczególnej bliskości Boga i drugiego człowieka, zapraszam do drogi - zachęca ks. Łukasz Grelewicz.

Zapisy na kaszubską, gdyńską i gdańską pielgrzymkę trwają. Dołączyć można poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronach:

www.kaszubskapielgrzymka.plwww.gdynskapielgrzymka.plwww.pielgrzymka.gda.pl

CZYTAJ TAKŻE:
Sopot miniony, niezapomniany... Premiera nowego albumu z cyklu "Fot. Kosycarz" tuż-tuż

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki