Droga S6 z Leśnic do Bożegopola. W Lęborku podpisano umowę na projekt i budowę nowej trasy. Kiedy będzie gotowa?

Robert Gębuś
Robert Gębuś
W Lęborku podpisano umowę na projekt i budowę trasy S6 z Leśnic do Bożegopola
W Lęborku podpisano umowę na projekt i budowę trasy S6 z Leśnic do Bożegopola R.Gębuś
Udostępnij:
W Lęborku w czwartek, 29.07.2021 r. podpisano umowy na projekt i budowę oraz nadzór inwestorski dla 22-kilometrowego odcinka trasy S6 z Leśnic do Bożegopola Wielkiego. To najdłuższy i najdroższy fragment powstającej drogi ekspresowej.

Droga S6 z Leśnic do Bożegopola. W Lęborku podpisano umowę

Inwestycję za ok. 718, 6 mln zł w ciągu ok. 3 lat zrealizuje Budimex. Umowa przewiduje przygotowanie projektu, a następnie budowę 22-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie przewidziano budowę węzłów:

  • Lębork Południe,
  • Lębork Wschód,
  • Łęczyce
  • oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie.

Podpisanie umowy w Lęborku odbyło się przy drodze krajowej nr 6, która w ciągu najbliższych trzech lat stanie się drogą ekspresową S6, w obecności wiceministra infrastruktury Rafała Webera, samorządowców, posłów na Sejm RP oraz przedstawicieli wykonawcy i GDDKiA.

Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu RP podkreślił, że realizacją inwestycji przyspieszyła dzięki finansowaniu centralnemu zamiast planowanej wcześniej formuły partnerstwa publiczno-prywatnego.

– Ten odcinek od Trójmiasta do Słupska, a dalej do Koszalina ma pełne gwarancje finansowe. Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o realizację budowy S6. To wszystko jest zagwarantowane w rządowych planach finansowych i rozstrzygniętych przetargach – powiedział Piotr Müller. – Oznacza to, że w najbliższych latach w okolicy będziemy mieli wielki plac budowy. Do roku 2025 w całości droga ekspresowa S6 będzie w całości zrealizowana, co oznacza, że znacznie skróci się czas i poprawi komfort podróży na tym ważnym dla Pomorza odcinku.

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury dodał, że teraz czas na wykonawców.

– Cieszę się z tego faktu, że w czerwcu 2020 roku politycy zrobili swoje, ponieważ, zwiększając rządowy program budowy dróg o 22 mld zł, zabezpieczyli ponad 9 mld zł na tę inwestycję, czyli na budowę wszystkich odcinków drogi S6 od Koszalina po Słupsk, przez Lębork do Bożegopola, a pomiędzy Bożympolem a Trójmiastem jest ona już realizowana. Także zabezpieczyliśmy środki finansowe na już realizowaną Obwodnicę Trójmiasta – mówi Rafał Weber, który podkreślił, że inwestycji drogowych przybywa.

– Co roku tych środków jest więcej i jestem przekonany, że w ramach kolejnego wielkiego programu, Polskiego Ładu również wskażemy inwestycje drogowe szczebla centralnego, ale także poszerzymy rządowy fundusz rozwoju dróg, czyli narzędzie wspierające samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, po to żeby jeszcze więcej inwestycji drogowych w terenie zrealizować.

W Lęborku podpisano umowę na projekt i budowę trasy S6 z Leśnic do Bożegopola
W Lęborku podpisano umowę na projekt i budowę trasy S6 z Leśnic do Bożegopola GDDKiA Gdańsk

Waldemar Chejmanowski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku zaznaczył że odcinek trasy S6 z Leśnic do Bożegopola jest najważniejszy, najdroższy i najdłuższy w całej inwestycji.

– To odcinek najważniejszy, bo zawiera obwodnicę Lęborka, najdłuższy, bo 22 km, i najdroższy, ponieważ kosztuje ponad 718 mln zł – mówi Waldemar Chejmanowski. – W ramach tego zadania budujemy 3 bardzo ważne węzły: Lębork-Południe, Lębork-Wschód i Lębork-Łęczyce, i będziemy rozbudowywać węzeł Bożepole Wielkie. Czas realizacji to 38 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych.

Druga podpisana umowa dotyczy pełnienia nadzoru inwestorskiego i została zawarta z firmą Lafrentz Polska. Jej koszt to 11,6 mln zł. Nadzór wspomaga inwestora w sprawnym prowadzeniu inwestycji.

Dla powiatu lęborskiego to szczególnie ważna inwestycja drogowa, również w kontekście planów budowy Obwodnicy Wschodniej Lęborka, która „wpinałaby” się w drogę wojewódzką 214.

– Koniecznością jest najpierw wybudowanie S6, żeby można było nawiązać do drogi ekspresowej S6. Węzeł w Mostach miałby być łącznikiem między tymi drogami, więc podpisanie umowy z wykonawcą też będzie mobilizowało i nas, i zarząd województwa do realizacji następnego przedsięwzięcia – mówi Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.

Łukasz Kuriata, szef lęborskiego klubu PiS uważa, że ta inwestycja będzie dużym impulsem rozwojowym dla miasta.

– Widzę tu szansę rozwoju, dzięki wybudowaniu zjazdu na osiedle Lębork-Wschód, do strefy ekonomicznej – mówi Kuriata. – Myślę, że to zachęci inwestorów i przyczyni się do zwiększenia miejsc pracy.

Wykonawca zapewnia, że podczas projektowania będzie konsultował szczegółowe rozwiązania z samorządami lokalnymi. Podkreślił przy tym, że to trudna inwestycja.

– To najdłuższy odcinek trasy S6, o tyle skomplikowany, że wystąpi konieczność przewozu 3,5 mln m sześć. nasypów ziemnych i przechodzimy nad głównym zbiornikiem wód podziemnych, a więc wszystkie prace będą musiały być wykonywane pod specjalnym nadzorem, jeśli chodzi o ochronę wód gruntowych – mówi Artur Popko, prezes Budimex-u.

Wykonawca jeszcze przed podpisaniem umowy pracował nad projektem, dzięki czemu prace planuje zakończyć przed terminem.

– Pierwsze wbicie łopaty zaplanowaliśmy pod koniec 2022 roku. Nie czekając na podpisanie umowy, realizowaliśmy już fazę projektową i w najbliższych dwóch miesiącach planujemy złożyć koncepcję do samorządów i przystąpić do prac zdecydowanie szybciej niż było to zaplanowane – zapowiada Artur Popko.

Trasa S6 w budowie. Jak przebiegają prace?

W województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W tym roku podpisane zostały umowy na kolejnych pięć fragmentów trasy:

  • dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej,
  • na budowę II jezdni istniejącej obwodnicy Słupska,
  • odcinek Skórowo-Leśnice
  • oraz Bobrowniki – Skórowo.

Razem na sześciu odcinkach w fazie projektowania jest 94,8 km nowych dróg ekspresowych (wraz z obwodnicą Żukowa klasy GP powstającą w ramach OMT). Na etapie przetargu jest odcinek S6 od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników.

W województwie zachodniopomorskim podpisane zostały umowy na prace budowlane przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa (pomiędzy węzłami Koszalin Wschód a Sianowem) w ciągu trasy S6. Wcześniej natrafiono tam na niekorzystne warunki gruntowe, co wymusiło wprowadzenie zmian projektowych. W III kw. 2021 r. ruszą przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska, dla których są już sporządzone projekty budowlane.

Budowa węzła Wielki Kack Trasy Kaszubskiej w Gdyni jest już na dość zaawansowanym etapie.

Budowa Trasy Kaszubskiej w Gdyni z lotu ptaka! Tak obecnie w...

Tak powstaje Trasa Kaszubska między Bożympolem Wielkim a Gdynią. Zobacz zdjęcia >>> Na zdj. budowa w Głazicy

Budowa Trasy Kaszubskiej między Bożympolem Wielkim a Gdynią....

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dron pasażerski

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie