MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Cegielski: Transport śródlądowy powinien być bardziej wykorzystywany

Sebastian Dadaczyński
Dariusz Cegielski
Z Dariuszem Cegielskim, prezesem Trans Polonii SA w Tczewie, specjalistycznej firmy transportowo-logistycznej, rozmawia Sebastian Dadaczyński.

Co Pan sądzi o naszej akcji "Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle"? Co Pan sądzi o tym przedsięwzięciu?

Państwa akcja jest bardzo cenna i porusza bardzo ważny problem, jakim jest naturalny, olbrzymi i niewykorzystany potencjał Wisły. Trans Polonia SA nie jest powiązana z transportem śródlądowym, jednak osobiście mam pewien powód do tego, aby interesować się tym tematem. To właśnie transport śródlądowy był moją specjalizacją na studiach. Jednak bez względu na to jakim specjalistą jest się w tym temacie, to każdy, kto spojrzy na Wisłę, może ocenić, że ten transport po prostu nie funkcjonuje, na tej rzece nie ma barek. Mając do dyspozycji możliwości, jakie daje nam Wisła, aż żal ich nie wykorzystywać. Dlatego bardzo dobrze, że "Dziennik Bałtycki" mówi o tym głośno.

Czy Wisła, w Pana ocenie, może zostać wykorzystana do celów gospodarczych? Jakie towary można nią przewozić?

Wisła była wykorzystywana, może być i jak najbardziej powinna być wykorzystywana, nie tylko w żegludze towarowej, ale również pasażerskiej, a także turystycznej. To naprawdę wielka szkoda, że tak się nie dzieje. Wiele lat temu drogi wodne były istotnymi szlakami, a dziś są zaniedbywane. Wisła daje możliwość nie tylko odciążenia ruchu kołowego na polskich drogach, ale również zwiększenia przeładunków w portach morskich. Wykorzystanie naturalnego środka transportu, jakim jest rzeka, to bardzo ważny element rozwoju gospodarczego. Kiedy patrzymy na szlaki śródlądowe naszych zachodnich sąsiadów, widzimy jak wspaniale te rzeki żyją. Transport śródlądowy to bardzo wdzięczny rodzaj transportu. Jest przede wszystkim bardzo tani, bezpieczny i dodający dużo kolorytu, przez co rzeki wydają się bardziej barwne, ożywają i dynamika ich funkcjonowania staje się dobrym barometrem rozwoju gospodarczego. Kiedy patrzymy na martwą Wisłę widzimy, że polska gospodarka nie funkcjonuje tak, jak powinna.

Jakie konkretnie gałęzie gospodarki powinno się rozwinąć za pomocą królowej polskich rzek?

Żegluga śródlądowa to przede wszystkim opłacalny, bezpieczny i bardzo przyjazny dla środowiska rodzaj transportu i świetna alternatywa dla transportu wielkich ładunków, które nie wymagają szybkiego dostarczenia. Transport śródlądowy może być wykorzystany nie tylko w żegludze towarowej, ale również pasażerskiej. Oczywiście może i powinien być wykorzystany również w turystyce i rekreacji, jednak główne jego wykorzystanie to transport surowców, ładunków, które mają duże wolumeny, duże tonaże, duże objętości i od tej podstawy powinniśmy zacząć. W Polsce funkcjonuje rozwinięty szlak, mówię tu o transporcie węgla Odrą do Berlina, ale jest on powiązany z Niemcami i rozwój Odry leży w interesie naszych sąsiadów. To dowód na to, że takie operacje jednak są możliwe. Powinniśmy więc jak najszybciej zacząć przywracać Wisłę do życia.

Czy wasza firma również skorzystałaby z możliwości, na przykład transportu, gdyby Wisła była uregulowana?

Zdecydowanie bylibyśmy zainteresowani możliwością zafunkcjonowania na szlakach wodnych. Jak już wcześniej wspomniałem to bardzo tani, bardzo bezpieczny, naturalny i proekologiczny transport i chętnie będziemy uczestniczyć w programach rozwijających i wspomagających rozwój transportu śródlądowego w Polsce. Drogi wodne to istotny element transportu i bardzo wierzę w jego przyszłość.

* Dariusz Cegielski, prezes Zarządu Trans Polonii SA, w 2002 roku zdobył uprawnienia Ministra Skarbu kwalifikujące do członkostwa w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, a w 2003 roku uprawnienia Ministra Infrastruktury do zarządzania krajowymi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami transportowymi zgodnie z ustawą o transporcie drogowym. Od 1999 roku zajmuje się budowaniem rynku przewozów produktów chemicznych. Współpracował w swojej karierze z największymi, światowymi producentami branży petrochemicznej. Jest autorem nowatorskich rozwiązań w zakresie transportu i logistyki.

[email protected]

Bądź z nami na Facebooku - KLIKNIJ I PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki