Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zdrowa dieta może zapobiec chorobom i szybszej śmierci? Najnowsze badania naukowców dowodzą, że tak

Sandra Janikowska
Kraków, 08.10.2015 r.
Kraków, 08.10.2015 r. Andrzej Banas
Naukowcy z Seattle przeprowadzili badanie, w którym wykazali, że liczba zgonów wzrasta. Główną przyczyną problemów zdrowotnych ze skutkiem śmiertelnym według badaczy, jest przede wszystkim dieta uboga w owoce, warzywa, orzechy i strączkowce, a wcale nie - spożywanie fast foodów.

Badacze z Insitute of Health Metricks and Evaluation w Seattle przeprowadzili badanie, w którym dokładnie przyjrzeli się 15 składnikom odżywczym - tym dobrym dla zdrowia i tym szkodliwym. Udowodnili, że ryzyko chorób i śmierci wzrasta w momencie, gdy dostarczamy organizmowi za dużo soli i za mało produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, orzechów, nasion czy tłuszczów omega-3, które głównie znaleźć można w owocach morza.

Dobra dieta kontra zła dieta - co jest najistotniejsze?

Do badanych czynników należało też nadmierne spożywanie czerwonego mięsa oraz napojów wysoce słodzonych. Badacze poświęcili też uwagę niskiemu wskaźnikowi spożycia mleka oraz produktów bogatych w błonnik.

Jednakże, jak podają uczeni, największym problemem wcale nie jest tzw. śmieciowe jedzenie, a to, że nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Badacze nawołują do zmiany nawyków żywieniowych. Promują owoce, warzywa, orzechy i strączkowce.

Przyczyny zgonów według badaczy z Seattle

Przeprowadzone badanie wykazało, że jest zdecydowanie więcej zgonów powodawanych brakiem zdrowych produktów w naszej diecie niż poprzez spożywanie niezdrowych rzeczy takich jak tłuszcze trans czy cukier.

Naukowcy tłumaczą, że główną przyczyną większości ataków serca i udarów jest brak zdrowych elementów w naszej diecie. Następne miejsce zajmują choroby nowotworowe i cukrzyca typu 2.

Jak podają końcowe raporty przeprowadzonych badań, lepsze odżywianie może zapobiec jednemu na pięć zgonów na całym świecie. Dziennik brytyjski "Guardian" donosi, że mimo różnorodności dietowej pośród wszystkich krajów, spożywanie zbyt małej ilości owoców i warzyw oraz zbyt dużej ilości sodu (soli) stanowi aż połowę wszystkich zgonów.

Co dalej?

Badacze we wnioskach końcowych proponują, żeby zamiast nieskutecznego przekonywania ludzi, co do ograniczeń w spożywaniu soli, cukru i tłuszczu, zacząć promować po prostu częstsze włączanie zdrowych produktów do naszej diety.

Jedna z badaczek dr Ashkan Afshin mówi, że istnieją kraje, w których dominuje dieta śródziemnomorska zdrowsza dla organizmu. Dodaje jednak, że:

Ale żaden kraj nie ma optymalnego poziomu konsumpcji wszystkich zdrowych produktów spożywczych. Nawet w krajach z dietą śródziemnomorską.

Zobacz także: Jaka dieta jest najlepsza? Szybkie sposoby na detox

Czy dieta "pudełkowa" jest zdrowsza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki