Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce [6.03.2020]: w Szczecinie, Wrocławiu i Ostródzie. Chora z Ostródy jechała autokarem z Niemiec

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
4 nowe przypadki koronawirusa w Polsce - ogłosił 6.03.2020 r. minister zdrowia Łukasz Szumowski
4 nowe przypadki koronawirusa w Polsce - ogłosił 6.03.2020 r. minister zdrowia Łukasz Szumowski brak
Udostępnij:
Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce: dwa w Szczecinie, jeden we Wrocławiu i jeden w Ostródzie. Jak poinformował w piątek 6.03.2020 minister Szumowski, wirusa COVID-19 wykryto m.in. u jednej osoby, która podróżowała autokarem z Niemiec do Polski. Tym samym pojazdem podróżował mężczyzna, u którego jako pierwszego w Polsce testy wykazały pozytywny wynik na koronawirusa. Chora kobieta jest obecnie izolowana w szpitalu w Ostródzie.

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki 6.03.2020. Pacjentka w Ostródzie

Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Jedna z chorych jechała autokarem z Niemiec do Polski z pacjentem "zero" - wysiadła w Ostródzie. Autokar miał przystanek końcowy w Gdańsku.

- Wszyscy pasażerowie autokaru jadącego z Niemiec do Polski zostali przebadani. W jednym przypadku testy wykazały zakażenie koronawirusem – mówił Łukasz Szumowski.

Chora, która podróżowała z pacjentem "zero" autokarem z Niemiec, jest hospitalizowana.

- Osoba ta leży w szpitalu w Ostródzie. Tamtejszy szpital został przekształcony decyzją wojewody w szpital zakaźny. Wszyscy pasażerowie tego autokaru przeszli badania i do tej pory mamy tylko jeden pozytywny wynik. Czekamy na wyniki kolejnych badań, które zostały wysłane do laboratoriów - mówił w czasie piątkowej konferencji minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, pacjentka ta przejechała autokarem całą trasę - z Niemiec do Ostródy.

- Wszystkie kontakty, do których mogło dojść w czasie podróży, np. na stacjach benzynowych, zostały zmapowane, natomiast jeszcze raz podkreślam, że z kilkunastu wyników, które mamy do tej pory, tylko jeden jest pozytywny. Wirus ten jest więc umiarkowanie zakaźny w przeciwieństwie do grypy, natomiast ma wyższe ryzyko w grupie wieku starszego - mówił Łukasz Szumowski.

Więcej szczegółów na temat zakażonej pacjentki przekazał po popołudniowym posiedzeniu Sztabu Kryzysowego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, rzecznik wojewody Krzysztof Guzek:

- Osoba zakażona, kobieta w średnim wieku, leżała w szpitalu w Ostródzie w kwarantannie szpitalnej. W momencie, gdy gorzej się poczuła i zagorączkowała, została przeniesiona na oddział zakaźny. Dziś stwierdzono, że jej próbka jest dodatnia co oznacza, że jest zakażona koronawirusem. Na tę chwilę mogę powiedzieć, że jest w stanie dobrym – mówi Krzysztof Guzek.

Osoby z najbliższego otoczenia kobiety zostały objęte kwarantanną domową. Na dziś w Ostródzie hospitalizowanych jest 6 osób, a kwarantannie szpitalnej poddanych dziesięć kolejnych.

Decyzją wojewody Szpital w Ostródzie od jutra staje się szpitalem zakaźnym. Pacjenci proszeni są o kierowanie się do szpitali w Olsztynie, Iławie, Morągu lub Elblągu.

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki 6.03.2020: w Szczecinie i Wrocławiu

Kolejne dwa przypadki to osoby, które przebywają obecnie w placówkach medycznych w Szczecinie. Obie wróciły z Włoch i jak podkreślał minister, same zgłosiły się do sanepidu, choć nie miały objawów chorobowych.

- Osoby te poinformowały służby sanitarne o swoim powrocie z rejonu wysokiego ryzyka. Ich prawdopodobieństwo zarażenia wirusem zostało określone jako umiarkowanie wysokie. Nie mieli żadnych objawów, w związku z czym zostali poddani kwarantannie domowej. W czasie kwarantanny poczuli objawy chorobowe, zadzwonili do inspekcji sanitarnej i zostali skierowani do szpitala - mówi Łukasz Szumowski.

Kolejny, piąty pacjent zakażony koronawirusem trafił do szpitala we Wrocławiu. To 26-letni mężczyzna, który w środę przyleciał samolotem z Londynu. Poczuł się źle, więc zgłosił się z objawami grypy do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej. Tam po badaniach stwierdzono u niego obecność koronawirusa. Pozostaje w szpitalu.

- Tak wygląda sytuacja na dzisiaj. W sumie mamy pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia. Większość pacjentów jest w stanie stabilnym. Służby sanitarne zlokalizowały wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi pacjentami. Zostały one objęte kwarantanną domową - mówił Łukasz Szumowski.

Podczas konferencji ogólnie poinformowano, że przypadki zakażenia dotyczą osób młodych i w średnim wieku. Stan chorych jest stabilny i nie ma zagrożenia dla ich życia.

Nie wiadomo ile osób objęto kwarantanną, w związku z ujawnionymi przypadkami koronawirusa.

Koronawirus 2020. LICZBA ZACHOROWAŃ. Interaktywna mapa online - gdzie notuje się przypadki chińskiego wirusa z Wuhan

NFZ uruchomiła infolinię pod którą można uzyskać potrzebne informacje o koronawirusie. To nr tel. 800 190 590.

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tak potwierdzam mecze piłkarskie w pomorskim odbywają się przy udziale kibiców a inne imprezy o dużych skupiskach ludzi są odwoływanie nawet festyn na dzień kobiet.

G
Gość

Niech redaktor zadzwoni do komendy. Kibice są eskortowani przez policję na stadiony i się odbywają mecze gdzie obecnie stanowi to zagrożenie . Inne imprezy są odwolywane

G
Gość

Dlaczego w woj. Pomorskim nie są mecze odwolywane. Minister zdrowia nakazuje odwoływać imprezy masowe tymczasem potencjalnie przemieszczający się kibice mogą zarazac!!! To się tyczy wszystkich lig!!!

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie