MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia z piłką. Skuteczne na wszystkie partie ciała. Ćwiczenia z piłką dla początkujących, kobiet w ciąży i seniorów

AF
Ćwiczenia z piłką są przyjemne, ale i bardzo skuteczne. Działają na wszystkie partie ciała i wystarczy ćwiczyć kilka dni w tygodniu, by zobaczyć pierwsze efekty. Ćwiczenia z piłką gimnastyczną są odpowiednie dla wszystkich - dla rozpoczynających przygodę z fitnessem, dla kobiet w ciąży, a także dla seniorów. By poprawić swoją kondycję, warto podczas treningu sięgnąć także po piłkę lekarską. Pamiętaj, aby przed każdymi ćwiczeniami zrobić rozgrzewkę!

Ćwiczenia z piłką. Jaką piłkę wybrać?

Warto wiedzieć, że w sklepie znajduje się kilka rodzajów i rozmiarów piłek. Wybierając najlepszą dla siebie, warto poszukać takiej, która wykonana jest z grubej gumy (będzie trwała) i ma powłokę antypoślizgową. Lepiej nie kupować piłki z „kolcami” lub wypustkami: są świetne do masowania ciała, ale będą utrudniały ci siedzenie na niej. Trzeba zastanowić się również nad rozmiarem, który musi być dopasowany do wzrostu:

  • średnica 55 cm – wzrost do 165 cm
  • średnica 65 cm – wzrost do 175 cm
  • średnica 75 cm – wzrost do 185 cm
Ćwiczenia z piłką. Skuteczne na wszystkie partie ciała. Ćwiczenia z piłką dla początkujących, kobiet w ciąży i seniorów
123rf

Ćwiczenia z piłką brzuch, uda i pośladki

Ćwiczenie 1. Połóż się płasko na podłodze. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Stopy i dolną część łydek oprzyj o piłkę. Unieś biodra do góry, staraj się utrzymać ciało w linii prostej, ale ręce niech leżą na podłodze, Następnie z wciąż uniesionymi biodrami ugnij nogi w kolanach, przyciągając do siebie piłkę do momentu, aż stopy będą się płasko o nią opierać. Powoli powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy. Z czasem więcej.

Ćwiczenie 2. Przyjmij pozycję jak do pompek, jednak ręce oprzyj na piłce. Utrzymuj ciało w linii prostej. Wytrzymaj 30 sekund. W miarę upływu czasu, zwiększaj stopniowo ten czas do minuty.

Ćwiczenie 3.
Oprzyj się o piłkę dolnym odcinkiem kręgosłupa, ręce prosto, dłonie na udach. Podnieś teraz górną część ciała, tak jakbyś chciała wykonywać brzuszki. Podnoś się bardzo powoli, kręg za kręgiem. Powtórz 10-15 razy. Stopniowo, w ramach upływu czasu i wzmacniania ciała zwiększając ta liczbę.

Ćwiczenia z piłką na kręgosłup

Ćwiczenie 1. Leżąc na plecach, nogi ugięte w kolanach połóż na piłce. Wydychając powietrze, wciągnij mocno brzuch, jednocześnie naciskaj piętami piłkę. Wytrzymaj 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej, wdychając powietrze. Zwróć uwagę, żeby lędźwie cały czas przylegały do podłogi, a piłka się nie ruszała.

Ćwiczenie 2. Połóż się na plecach, nogi zgięte w kolanach oprzyj na piłce. Prawą nogę wyprostuj, lekko unieś, następnie przenoś do boku i z powrotem (stopa powinna być zwrócona do sufitu), nie odrywając lędźwi od podłogi. Podczas ćwiczenia nie poruszaj piłki. Powtórz na drugą nogę.

Ćwiczenia z piłką. Skuteczne na wszystkie partie ciała. Ćwiczenia z piłką dla początkujących, kobiet w ciąży i seniorów
123rf

Ćwiczenie 3. Leżąc na plecach, połóż obie nogi na piłce. Przetaczaj pomału piłkę do przodu i do tyłu, mocno wciągając brzuch.

Ćwiczenie 4. W leżeniu na plecach wyprostowane nogi oprzyj na piłce. Unoś raz jedną, raz drugą nogę (stopa ściągnięta na siebie). W wersji trudniejszej ćwiczenie można wykonać z uniesionymi biodrami. Pamiętaj o wciągnięciu brzucha.

Ćwiczenie 5. Leżąc na plecach, nogi zgięte w kolanach oprzyj na piłce. Naprzemiennie przyciągaj kolana do brzucha (stopę ściągnij na siebie).

Ćwiczenie 6. W leżeniu na plecach jedna noga wyprostowana spoczywa na piłce. Drugą zgiętą w kolanie odchylaj w bok. Stopę ściągnij na siebie, wciągnij brzuch.

Każde ćwiczenie powtórz 10-15 razy w 3 seriach

źródło: http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/cwiczenia/cwiczenia-korzystne-przy-bolacym-kregoslupie-wideo_38305.html

Ćwiczenia z piłką dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia z piłką. Skuteczne na wszystkie partie ciała. Ćwiczenia z piłką dla początkujących, kobiet w ciąży i seniorów
123rf

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to dobry pomysł na aktywność fizyczną zarówno dla kobiet w ciąży, jak i po okresie połogu. Piłka do ćwiczeń przydaje się każdej ciężarnej kobiecie, ponieważ może być pomocna w łagodzeniu bólów pleców lub w zmniejszaniu obrzęków nóg. Obie dolegliwości często pojawiają się w ciąży i mogą być dokuczliwe dokuczliwe. Opieranie się o piłkę czy wykorzystywanie jej jako krzesła przynosi ulgę ciału, zmniejsza dyskomfort i wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup, czyli tzw. gorset mięśniowy. Piłkę warto kupić już w 2 trymestrze ciąży, kiedy sylwetka zaczyna się zmieniać.

Ćwiczenia z piłką lekarską

Piłka lekarska jest specyficznym przyrządem treningowym. Jest twarda, nie odbija się. Ćwiczenia z piłką lekarską są doskonałym urozmaiceniem każdego treningu. Trening z tą piłką poprawia siłę eksplozywną, która jest potrzebna do wykonywania dynamicznych ruchów, gwałtownych zwrotów ciała również skoków, jak też zmian kierunku ruchu i gwałtownych zatrzymań

Ćwiczenia z piłką. Skuteczne na wszystkie partie ciała. Ćwiczenia z piłką dla początkujących, kobiet w ciąży i seniorów
Grzegorz Jakubowski/Polskapress

Ćwiczenie na skośne mięśnie brzucha: russian twist (4 x 50 skrętów)
Usiądź prosto. Trzymając mocno spięte mięśnie core’u, unosimy nogi ponad podłogę (jeśli masz problem z utrzymaniem równowagi, odstaw stopy na ziemię i ugnij nogi w kolanach). Odchyl się, tak żebyś poczuła spięcie w mięśniach brzucha. Zacznij przenosić piłkę z jednego boku na drugi. Wykonuj dokładny ruch skrętu. Gdy nabierzesz wprawy, zacznij dynamicznie skręcać tułów – będziesz od razu wykonywać ćwiczenie kardio.

Ćwiczenia kardio: spalanie tkanki tłuszczowej
Z pomocą piłki lekarskiej wykonamy także skuteczne i intensywne treningi kardio. Dzięki zestawowi ćwiczeń kardio z piłką lekarską wzmocnimy swoje serce, poprawimy kondycję i spalimy zbędne kalorie. Do treningu będziesz potrzebować 2 kg piłki lekarskiej (może być też nieco cięższa, 3 lub 5 kg), wytrzymałych ścian i podłogi oraz dużo energii.

Ćwiczenia na dolne partie mięśniowe i proste: spięcia z nogami w górze (4 x 16 powtórzeń)
Połóż się na plecach, wyprostuj ramiona i przenieść je za siebie. Unieś proste, ew. lekko ugięte nogi nad linię bioder. Chwyć piłkę i unieś się w kierunku stóp, przenosząc proste ramiona (zrób wydech). Gdy poczujesz napięcie w dolnych i górnych partiach brzucha, zatrzymaj się na 2-3 sekundy. Opuść jednocześnie nogi i barki i ponownie przenieś ramiona za głowę. W drugim powtórzeniu równocześnie unieś nogi, tułów i ramiona do wcześniejszej pozycji. Wykonuj naprzemiennie – raz z nogami w górze (bez opuszczania) i raz z unoszeniem nóg.

Kardio i dolne partie brzucha: mountain climbers (3 serie po 50 powtórzeń)
Oprzyj ręce na piłce – zrób deskę: ciało powinno pozostawać w prostej linii, dłonie i nadgarstki umieść na wysokości barków. Przyciągaj do klatki piersiowej raz jedną, raz drugą nogę zgiętą w kolanie. Nie opuszczaj i nie skręcaj bioder. Początkujące osoby mogą wykonywać ćwiczenie powoli, zaawansowane – w tempie sprinterskim. Zachowaj przy tym pełną równowagę – pamiętaj, że cały czas balansujesz na piłce.

źródło: http://dbam-o-siebie.pl/5-cwiczen-z-pilka-lekarska-na-plaski-brzuch/

Ćwiczenia fitness z piłką dla seniorów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki