Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choć powietrze na Pomorzu jest czystsze, region nie jest wolny od problemu ze smogiem

Szymon Zięba
Fot. Karolina Misztal
Pomorze ma kłopot ze smogiem i to mimo tego, że stan powietrza w regionie wypada dobrze na tle całego kraju. Komentatorzy jednak apelują: by całkowicie wyeliminować temat „gryzącego powietrza”, potrzebne są rozwiązania systemowe.

Sygnały od mieszkańców regionu, skarżących się na „ciężkie” powietrze, w ostatnich dniach wpływały do naszej redakcji często. Kiepsko sytuacja wyglądała w ubiegłym tygodniu. - Trudno było wyjść wtedy z domu, żeby nie poczuć drapania w gardle - skarży się Anna (nazwisko dw. redakcji) z Gdańska.

W piątek, 9 lutego, oficjalny komunikat opublikowali przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Wynikało z niego wówczas, że notowane są wysokie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10 w województwie pomorskim. Najwyższe stężenia średnio-dobowe zanotowano w czwartek (08.02.2018 r.) na stacjach w Lęborku (172 µg/m3), Malborku (158 µg/m3) i Kościerzynie (157 µg/m3), natomiast na terenie Trójmiasta w Gdańsku Stogi (97 µg/m3).

- Mimo, iż 24-godzinny poziom dopuszczalny wynoszący 50 µg/m3 został przekroczony to wartości nie osiągnęły średniodobowego pułapu 200 g/m3 po przekroczeniu której Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zobowiązany jest do poinformowania Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku i Zarządu Województwa o przekroczeniu tak zwanego poziomu informowania - zaznaczali przy tym urzędnicy.

W chwili pisania tego artykułu, jakość powietrza w regionie określona była jako "dobra" i "bardzo dobra".

W walkę z zanieczyszczeniem powietrza zaangażowani są funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gdańsku. Wojciech Siółkowski, rzecznik formacji poinformował, że w obecnym sezonie grzewczym (dane dotyczą okresu od początku października ubiegłego roku do pierwszej połowy lutego tego roku) na alarmowy numer 986 wpłynęły 484 zgłoszenia dotyczące spalania odpadów.

- W tym czasie strażnicy przeprowadzili 207 kontroli spalania odpadów w paleniskach do tego nieprzystosowanych. Nałożyli 35 mandatów na łączną kwotę 2780 złotych, było też 46 pouczeń - mówi Siółkowski. Tłumaczy, że do 13 lutego przeprowadzono także (wspólnie z Wydziałem Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku) 12 kontroli połączonych z pobieraniem próbek popiołu do laboratoryjnej analizy.

- W poprzednim sezonie takich kontroli było 10. W siedmiu przypadkach wyniki badań potwierdziły, że w piecach spalane były odpady - mówi Siółkowski.

Sprawy trafiły do sądu, który na każdego z siedmiu właścicieli nieruchomości nałożył grzywnę.

To jednak nie wszystko. - Gdański panel obywatelski już wiosną 2017 roku zarekomendował wprowadzenie w ciągu 5 lat pełnego zakazu opalania gospodarstw domowych w mieście materiałami stałymi jak węgiel Jednocześnie jednak z zapewnieniem wsparcia dla osób, które mają problem z kosztami wymiany ogrzewania. Nazywamy to „programem osłonowym” i nie wyobrażam sobie wprowadzenia podobnego zakazu bez zastosowania tego typu strategii - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” dr Marcin Gerwin współorganizator Panelu Obywatelskiego, który jak podkreśla, jest formą konsultacji społecznych, dostarczającą wytyczne wiążące dla władz miasta.

Czytaj też: Gdyńscy aktywiści chcą lepszych mierników jakości powietrza w mieście

Dodaje, że dziś w ramach wsparcia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie „można otrzymać powiedzmy tonę węgla, która pozwala się ogrzać”, ale kosztem środowiska naturalnego.

- Potrzebne jest gminne wsparcie programów dociepleń budynków, przechodzenia na czystsze źródła ogrzewania, a najlepiej - odnawialne źródła energii. Wśród panelistów mieliśmy osoby, które ogrzewały mieszkania paląc w piecu węglem i zdawaliśmy sobie sprawę, że często takie osoby nie są w stanie jednorazowo zapłacić wielu tysięcy złotych za nową instalację grzewczą - mówi.

Stwierdza, że właśnie dlatego w indywidualnych przypadkach należy rozważyć dopłaty lub rozkładać płatność na wieloletni kredyt, który nie podniesie ponoszonych przez nich kosztów.

Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki