MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w Gdyni budzi kontrowersje. Działacze Miasta Wspólnego chcą dodatkowych mierników jakości powietrza w mieście

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego
Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego Piotr Hukało
Samorządowcy z Gdyni ogłosili triumfalnie, że jej mieszkańcy oddychają najczystszym powietrzem w Polsce, jednak zdaniem działaczy Miasta Wspólnego wcale tak idealnie nie jest.

Niewykluczone więc, że śmiałe tezy urzędników zostaną wkrótce zweryfikowane „w czynie społecznym”. Miasto Wspólne zapowiedziało, że przymierza się do publicznej zbiórki na zamontowanie dodatkowych mierników jakości powietrza w mieście.

- Nie wykluczamy ponadto, że projekt ich zakupu złożymy do najbliższej edycji Budżetu Obywatelskiego - mówi Łukasz Piesiewicz, jeden z założycieli MW.

Gdynia z najczystszym powietrzem w Polsce. Wynik raportu zawyżony?

Gdynia pochwaliła się najczystszym powietrzem w kraju w grudniu ubiegłego roku na podstawie wyniku Polskiego Raportu Smogowego. Dane do niego zbierane były w 2016 roku.

TOP 20 najbardziej toksycznych miast w Polsce. Gdzie jest największy smog?

TOP 20 najbardziej toksycznych miast w Polsce

TOP 20 najbardziej toksycznych miast w Polsce. Gdzie jest na...

Pełny raport dostępny na stronie: polskialarmsmogowy.pl

- Problem w tym, że pomiary na potrzeby tego raportu wykonywane były tylko w trzech miejscach w Gdyni, przy ul. Szafranowej, Wendy i Porębskiego - mówi Łukasz Piesiewicz. - Dane z tej pierwszej lokalizacji, w otoczonej ze wszystkich stron lasem dzielnicy Dąbrowa, rzeczywiście są imponujące. Zawyżyły one średni wynik Gdyni. Przy ul. Wendy i Porębskiego wyniki pomiarów są natomiast niezłe, jednak wcale nie takie rewelacyjne. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że badania wykonuje Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej, która podlega pod samorządy. Mało kto też zdaje sobie sprawę, że ARMAAG w przypadku Gdyni nie mierzy, bądź też nie upublicznia danych stężenia pyłu zawieszonego o średnicy nie większej, niż 2,5 mikrometra. Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie tego typu zanieczyszczenia są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Pomiary na potrzeby raportu wykonywane były tylko w trzech miejscach w Gdyni, przy ul. Szafranowej, Wendy i Porębskiego. Dane z otoczonej ze wszystkich stron lasem dzielnicy Dąbrowa, rzeczywiście są imponujące. Zawyżyły one średni wynik Gdyni.

Łukasz Piesiewicz podkreśla, że oprócz atestowanych stacji ARMAAG w Gdyni zamontowano wiele prywatnych mierników pomiarowych. Wyniki takich badań każdy mieszkaniec może podglądać na smartfonie za pomocą specjalnej aplikacji.

- Stężenia pyłów, wykazywane przez czujnik, zamontowany w okolicach ul. Łowickiej w Małym Kacku, potrafią być o trzy tysiące procent wyższe, niż norma - mówi Łukasz Piesiewicz. - Wiadomo, że nie jest to atestowana stacja i wyniki nie muszą być stuprocentowo precyzyjne. Dodatkowo łatwo wyobrazić sobie, że ktoś złośliwie zamontował miernik w okolicach komina, aby zafałszować pomiar. Tego typu sytuacje pokazują jednak, że coś jest na rzeczy. Każdy, kto posiada ogródek działkowy w okolicach rzeki Kaczej w Małym Kacku, a ja akurat jestem taką osobą, zdaje też sobie sprawę, że w dzielnicy tej występuje ewidentny problem ze smogiem. Tam jednak stacji ARMAAG nie ma.

Każdy, kto posiada ogródek działkowy w okolicach rzeki Kaczej w Małym Kacku, a ja akurat jestem taką osobą, zdaje też sobie sprawę, że w dzielnicy tej występuje ewidentny problem ze smogiem. Tam jednak stacji ARMAAG nie ma.

Działacze MW szacowali już koszty zakupu dodatkowych mierników i konsultowali temat ze specjalistami.

- Okazało się, że czujnik, którego pomiary będą precyzyjne i wiarygodne, kupić można już za 1,5 tys. zł za sztukę - mówi Łukasz Piesiewicz. - Nie jest to kwota, która nas przeraża i sądzę, że bylibyśmy w stanie zebrać pieniądze na co najmniej kilka takich urządzeń. Gdyby udało się je zamontować w dzielnicach, w których występują problemy ze smogiem, być może doprowadziłoby to do zwiększenia budżetu Straży Miejskiej na walkę z osobami palącymi śmieci, czy puli samorządowej na wymianę pieców.

Dodatkowe czujniki na zlecenie władz Gdyni

Co ciekawe, krótko po ogłoszeniu chęci zbiórki przez MW, pomysł zamontowania dodatkowych czujników jakości powietrza ogłosili też gdyńscy samorządowcy. Projekt realizowany ma być wspólnie z Politechniką Gdańską.

- W przyszłości w Gdyni będzie więcej stacji pomiarowych, na których będzie można polegać w stu procentach - zadeklarował Michał Guć, wiceprezydent miasta.

- Cieszy nas taka informacja, ale w urzędowym komunikacie nie podano żadnej daty zamontowania dodatkowych urządzeń - odpowiada Łukasz Piesiewicz. - Będziemy więc bacznie przyglądać się sytuacji i wkrótce ocenimy, czy przypadkiem nie jest to ze strony miasta kolejny PR news.

Współpraca: (JD)

Zobacz też: Jak dzieciom szkodzi smog? Jak je przed nim chronić?

[Dzień Dobry TVN]

Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki