Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cezary Wyszyński, fundacja Viva!: Gest Biedronia nie jest koniunkturalny, wynika z przekonań ROZMOWA

rozm. Tomasz Rozwadowski
Z Cezarym Wyszyńskim, prezesem Fundacji MRNRZ - Viva!, rozmawia Tomasz Rozwadowski.

Prezydent Słupska Robert Biedroń, powołując się na ochronę praw zwierząt, zakazał występów cyrku w swoim mieście. Krytycy tej decyzji przedstawiają ją jako kaprys celebryty. Jak wygląda ona z punktu widzenia środowiska organizacji prozwierzęcych?
Bardzo nam się ta decyzja podoba i uważamy, że jest stuprocentowo słuszna. Jest też jasnym sygnałem, że w Polsce powoli zmienia się stosunek ludzi do kwestii wykorzystywania zwierząt w przemyśle rozrywkowym, zwłaszcza w cyrku. Decyzja Biedronia wpisuje się w pełni w naszą kampanię "Cyrk bez zwierząt", zresztą nie jest to pierwszy przypadek niewpuszczenia cyrku przez władze polskiego miasta, choć nie było ich wiele. A sam prezydent Słupska jest od lat postacią znaną i wiarygodną w środowisku organizacji prozwierzęcych, sam osobiście współpracowałem już z nim przy naszych kampaniach. Nie jest to więc gest koniunkturalny, ale wynikający z autentycznych przekonań.

Dlaczego walczą Państwo o całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku?
Przedstawienie cyrkowe jest tylko wycinkiem problemów związanych ze zwierzętami cyrkowymi. Najgorsze jest to, co dzieje się poza estradą, czyli brutalna i niszcząca dla zwierzęcej psychiki tresura oraz transport, przewożenie zwierząt w ciasnych kontenerach, co jest najbardziej drastyczne zwłaszcza w przypadku zwierząt największych, jak słonie czy żyrafy oraz drapieżniki. Najgorsze jest jednak to, że wśród widzów spektakli cyrkowych przeważają dzieci, które uczą się w ten sposób bardzo złych postaw wobec zwierząt. Cyrk uczy dominacji człowieka nad zwierzęciem, krzyku, tresury, wymuszania nienaturalnych zachowań, przebierania zwierząt w groteskowe stroje, wyśmiewania się z nich.

Czy możliwe jest wprowadzenie w Polsce prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrku?
Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która czeka na przegłosowanie jeszcze w tej kadencji sejmowej. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że dołączymy do Wielkiej Brytanii, na terenie której taki zakaz już obowiązuje, do awangardy krajów broniących praw zwierząt. Możemy odłożyć cyrk do lamusa, jego oglądanie jest szkodliwe dla poglądów młodych, jeszcze kształtujących się ludzi.

Jakie problemy związane z prawami zwierząt czekają jeszcze w Polsce na rozwiązanie?
Jest to kilka grup poważnych problemów. Przede wszystkim fermy i ubojnie zwierząt hodowanych na mięso, ale i łowiectwo, problemy zwierząt towarzyszących, zwłaszcza bezdomność psów i kotów, testy medyczne i wiwisekcje, hodowla zwierząt na futra. Jest bardzo wiele do zrobienia.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki